İncelemelerHaberler

Yılın En İyi Oyunu : Returnal

 

30 Nisan 2021 yılında oyun dünyasına katılan ve PlayStation 5 platformunda yayınlanmış olan Returnal, aksiyon-macera türünde bir oyundur. Güncel fiyatı siteden siteye değişiklik gösterse de  Sony’nin resmi sitesinde 14 Nisan’a kadar %25 indirimle 464,25 TL olarak gözükmektedir. 

Hikâye ve detaylara başlamadan önce bu hafta düzenlenmiş olan 2022 BAFTA Oyun Ödülleri’nde Returnal fırtınası esti diyebiliriz. Tam dört farklı kategoride ödül sahibi oldu.

Returnal, PS 5’e özel çıktığından dolayı özelliklerinin ve verdiği etkinin ne denli farklı olduğundan bahsetmemiz gerekir. Oyunun geliştiricisi Housemarque Games’in en iddialı projelerinden biri olması da oyunu özel kılmayı başarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2022 BAFTA Oyun Ödülleri Açıklandı!

 

Returnal İnceleme

Ana karakterimiz olan Selene, Atropos isimli bir gezegene düşüp, zorlu bir hayatta kalma mücadelesine başlar. Yolculuğa başladıktan sonra kendinden önceki hallerinin bıraktığı ses kayıtlarını bulmakla kalmayıp kendi evini de görerek büyük bir döngünün içinde olduğunu fark etmeye başlar.

Selene bir başına yalnızdır, bulduğu notlar ve yaşayacağı maceralar hariç. Her öldüğünde yolculuğa tekrar ve en baştan başlıyor ve bu döngü defalarca devam eder. Peki bu tekrardan ve baştan başlama oyun içinde sıkmıyor mu? Aslında hayır,  çünkü, her tekrarda haritanın yapısı, silahlar, düşmanlar değişmektedir. Bu da oyuncuyu sıkmak yerine merak içinde bırakabiliyor. 

Oyunda kısa yollar ve portallar bulunuyor. Bu yolları ve portalları kullanarak son kaldığınız yere ulaşabiliyorsunuz, ancak can sıkan tarafı ise ne kadar hızlı giderseniz karakterin o bölgede daha zayıf kalmasına sebep oluyorsunuz ve her başlangıçta silahlar-özellikler sıfırlanmaktadır. Yalnızca bazı eşyalar kalıcı olarak durabiliyor. Bazı yerlere tutunmak için kanca ve alanları kırabilmek için ışın kılıcına benzer bir kılıç.

Returnal’ın zorlayıcı bir oyun olduğu kaçınılmaz bir gerçek fakat yenilenen mücadeleler, haritalar, farklı türde olup farklı şekillerde hasar alan düşmanlar ve düşmanları öldürdükçe yükselen bir adrenalin barı var. Bazı detayları fark ederek oynarsanız, pratik adımlar sayesinde oyunun size sunacağı ödüller de mevcut. Her konuda çeşitliliğe sahip dedik, silahlar da bu çeşitliliğe dahil, 10 silahtan her birinin kendine özel özellikleri var. Silahların özellikleri başta kilitlidir ve belli sayıda düşman öldürdüğünüz zaman bu kilitler açılmakta. 

Returnal PS 5 hakkında başka ilginç bir özellik ise, oyunu oynarken PS 5 ile başka bir şey yapamaz, yeni oyun oynayamaz ve hatta PS 5’inizi kapatamazsınız. Yalnızca dinlenme moduna alabilirsiniz, o zaman da güncelleme yüzünden yeniden başlamamasını bilmek gerekir.

Her düşman öldürmede yeni özellik ve silahlar geliyor fakat bu geliştirmeleri almadan ilerlemeye çalışırsanız oyun daha da zor hale geliyor. 

Returnal, PS 5 platformuyla çıktığı için titreşim ve tetik efektleri de bir o kadar başarılı, örneğin, yağan yağmur damlalarını hissetmek oldukça havalı ve hoş bir durum.

Oyunda çok fazla olay olduğu için detaylı biçimde bitirmek isteyenlerin zamanını epey alacağını söylemeliyiz. 

Her şeye rağmen Housemarque’nin iddialı, detaylı ve bir o kadar güzel bir yapımı olduğu fazlasıyla ortada.

 

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu