Listeler

Yasaklanan Oyunlar: Tanrı Katili Kratos’un Arabistan’da Yasaklanması

Sebepleri Çok Şaşırtıcı Olan Yasaklı Oyunlar 

Oyunlara ülkeler ve şehirlerde kullanım engeli getirilmesi her ne kadar komik ve saçma gelse de yasaklanan oyunlar diye bir gerçek var maalesef. Günümüzde artık video oyunları klasik eğlence araçlarından biri haline gelmiş olsa da çok yakın bir zamana kadar bazı insanların bu konuda hala bir takım önyargıları ve araştırmadan edindikleri fikirler vardı. Özellikle video oyunlarının çocukları şiddete teşvik ettiği konusundaki haber ve söylentileri kesinlikle görmüşsünüzdür.

Geçmişte bu gibi durumlar, çoğu zaman haksız, nadiren de olsa haklı sebeplerden video oyunlarının belli ülkeler ya da bölgelerde yasaklanmasına sebep olmuşlardır. Bu durum genellikle aşırı şiddet içeren video oyunlarına karşı olsa da kimi zaman da tamamen masum olan oyunlar da bu yasaklanmalardan nasiplerini almışlardır. İşte yasaklanması son derece şaşırtıcı olan 5 video oyunu.

Tom Clancy’s Ghost Recon Advanced Warfighter 2

Ghost Recon Advanced Warfighter 2 Xbox Fiyatı 30 TL

Garip sebeplerden yasaklanan oyunlar listemizde ilk sırada şimdilerde Assassin’s Creed serisi ile yakından tanıyacağımız Ubisoft firmasının 2006 yılında geliştirdiği ve piyasaya sürdüğü Ghost Recon Advanced Warfighter 2 oyunu geliyor. Ghost Recon Advanced Warfighter 2 Meksika’nın Chihuahua şehrinde yasaklanmıştır. Sebebi ise oyunun ana hikayesinin bu şehirde geçmesi ve şehrin gerçek hayattaki valisinin oyunun Chihuahua halkını yanlış bir şekilde yorumladığını düşünmesi.

God of War Serisi

God of War serisinin son oyunu Steam’de 329 TL

Yılların efsane Playstation özel oyunu God of War, Playstation konsolunun da geliştirici olan Sony tarafından geliştirilmiştir. Şu ana kadar dördü ana oyun olmak üzere toplamda tam onbeş God of War oyunu bulunmaktadır. Bu oyunlar adında geçen ”God” ifadesinin tanrı anlamına gelmesi ve oyunda interaktif seks sahneleri olması sebebi ile Suudi Arabistan’da yasaklanan oyunlar listesine girmiştir.

Football Manager 05

Football Manager serisini son oyunu FM22 Steam’de %33 indirim ile 500 yerine 334 TL

Oldukça ünlü bir futbol menajerlik simülasyonu olan Football Manager serisinden herhangi bir oyunu yasaklamanın mantığını anlamamış olmanız çok normal. Bunun oldukça enteresan bir sebebi var. Football Manager 05 oyunu o yıl Tibet’i ayrı özerk bir bölge olarak saydığı için Çin tarafından yasaklanan oyunlardan oldu ve satışına izin verilmedi.

Battlefield 3

Battlefield 3 Steam Fiyatı 279 TL

Bu kez listemize Electronic Arts tarafından geliştirilen Battlefield ile, o kadar da mantıksız olmayan bir sebep ile devam edeceğiz. Battlefield 3 oyunu kurgusal bir yakın gelecek senaryosunda geçen, birinci kişi bakış açısından oynadığınız silahlı bir oyundur. Oyunun senaryosuna göre Amerika Birleşik Devletleri İran’ı işgal eder ve oyunun bir kısmı İran’da geçer. İran bu durumu uygunsuz bulmuş ve oyunu tüm ülkede yasaklamıştır.

Manhunt 2

Manhunt 2 oyunu Steam’de BULUNMUYOR. İlk oyun Manhunt ise 18 TL

Şimdilerde GTA serisi ile piyasadaki en büyük oyun firmalarının en başında gelen Rockstar Games tarafından 2005 yılında geliştirilen Manhunt 2 esasen bir gizlilik oyunudur. Oyunda yönettiğimiz karakter bir akıl hastanesinden kaçmaya çalışır ve bu kaçış boyunca önüne çıkan herkesi vahşi bir biçimde katleder. Oldukça rahatsız edici görüntülere sahip olan Manhunt 2 birçok ülkede tam da bu nedenle yasaklanmıştır.

İlginizi Çekebilir: Pek Bilinmeyen 10 Korku Oyunu 

Başa dön tuşu