Oyunlar

Wordle Nedir, Nasıl Oynanır? 2022

Wordle, Son günlerde en popüler oyunu olup, temelde bir kelime bulmaca oyunu olarak karşımıza çıkmakta.

Wordle Nedir, Nasıl Oynanır?

Wordle, Son günlerde en popüler oyunu olup, temelde bir kelime bulmaca oyunu olarak karşımıza çıkmakta. İlk kez geçtiğimiz sonbaharda kullanıma sunulan bu oyun, fazlaca kısa bir müddette ilkin dünyada sonrasında Türkiye’de popülerleşmeye başladı. Kullanıcılar oyunu oynadıktan sonrasında skorlarını yayınlayan renkli kutucukları toplumsal medya hesaplarından paylaşıyor. Ancak bu skorlar, oyunu bilmeyenler için fazlasıyla merak ediliyor. Peki Wordle iyi mi oynanır? Sarı ve yeşil renkli kutucuklar ne anlama geliyor? İşte yeni senenin en popüler oyunu Wordle hakkında merak edilenler…

Josh Wardle’ın geliştirdiği oyun, tahmin ve bulmaca türlerini bir araya getirerek oyunculara yeni ve keyifli bir oyun deneyimi sunuyor

BBC’ye konuşan Josh Wardle, oyundan para kazanmak gibi bir hedefi olmadığını ve bu nedenle oyunculardan ücret talep edilmeyeceğini söyledi.

Wordle’ı geçtiğimiz kasım ayında günde sadece 90 kişi oynuyordu. The Guardian’a göre, şu an oyuncuların sayısı 2 milyonu aşmış durumdadır.

Wordle

Psikolog Lee Chambers, Wordle’ın beynin hem dil bununla beraber mantık işleme alanını uyardığını belirtiyor. Chambers, tıpkı öteki oyunlarda olduğu gibi oyunu oynarken de vücudun dopamin salgıladığını anlatım ediyor. Bu nedenle oyun, oldukça sayıda kullanıcıyı kendine çekiyor.

Nasıl Bir Oyundur?

Oyuncular her gün yenilenmiş olan 5 harften oluşan bir kelimeyi tahmin etmeye çalışıyor. Oyuncuların toplamda 6 tahmin hakkı bulunmaktadır.

Wordle’da aktörleri yönlendirmek için gri, sarı ve yeşil renkler kullanılıyor. Gri kutular, o harfin doğru kelimede olmadığını gösteriyor. Oyunun en eleştiri kısmı da burada karşımıza çıkıyor. Tahmin ettiğiniz kelime içerisindeki harfler, doğru yerdeyse kutucuk yeşil yanıyor. Doğru yerde kullanılmayan harfler ise sarı renkte oluyor.

Oyundaki ilk kelime tahmini fazlaca önemli. Başarılı bir açılış hamlesi yapabilmek için ilk kelimenin beş farklı harften oluşmasına dikkat edebilirsiniz. Benzer halde üç sesli harf ve iki sessiz harften oluşan bir kelime tahmininde bulunmak, daha kısa müddette doğru kelimeye ulaşmanıza yardımcı olabilir. İlk kelime tahmininde bazı harfler gri olduysa, ikinci tahminde o harfleri kullanmamanız lazım. Oyuncular, kelimeyi doğru tahmin etmiş olduğu takdirde kutucukların tamamı yeşile dönüp vurgulanıyor.

İlginizi Çekebilir: Dijital Platformlardan Onlarca Ücretsiz Oyun 2022

Sosyal medyada paylaşılan skor tabloları, oyuncuların kazandığı başarıları ve kelimenin kaçıncı tahminde bulduğunu gösteriyor. Oyunun kolay erişilebilir olması ve kolay bir mantıkla oynanması Wordle’ı rakipleri karşısında benzersiz kılıyor

Öte yandan oyunun günde sadece bir kez oynanabilmesi Wordle trendini besleyen unsurlar içinde bulunuyor. Kullanıcılar devamlı oyun oynamadıkları için oyundan sıkılmıyor. Oyununun App Store ve Google Play’de uygulaması yok. Oyun ancak web sitesi üzerinden oynansa da uygulama mağazalarında birçok klon ortaya çıkmış durumda. Oyunun İngilizce versiyonu için buraya, yeni geliştirilen Türkçe versiyonu için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu