İncelemeler

İşletme Sevenlere: Tycoon Oyunları Nedir ?

Tycoon oyunları pc ve mobil platformlarda bulunan, belirli bir konuda ekonomiyi yönetme ve geliştirme amacı güdülen organizasyon oyunlarıdır. Bu tür oyunlarda emlak şirketi, oyun şirketi, koloni, şehir, hastane, lunapark ve daha birçok işletme türünü yönetip geliştiriyorsun. Bağlayıcılık açısından son derece etkili olan bu oyunlarda yönettiğin ekonomik birikimleri sahiplenmen kaçınılmaz oluyor.

Bu listede tycoon oyunlar kategorisine giren ve birbirinden güzel oyunları senin için derliyoruz. Keyifli okumalar.

 

Surviving Mars

Mars gezegeninde bir koloni kurduğumuz şehir yönetim ve ekonomi simülasyon oyunları arasına dahil edebileceğimiz bu oyun piyasada adından sık sık söz ettirdi. Surviving Mars oyununda altyapılar, şehir ulaşımı, yaşam alanları, üretim kanalları oluşturuyor ve teknolojik araştırmalarla sürekli yeni yapı modelleri elde ediyorsun. Özellikle bilim kurgu türünde bir oyun isteyenler mutlaka bir göz gezdirmeli.

 Two Point Hospital 

Tycoon oyunlar dendiğinde akla gelen en çarpıcı oyunlardan biri de Two Point Hospital hiç kuşkusuz. Son derece mizahi unsurlara sahip oyunda, bir hastaneyi yönetiyoruz. Hastaları iyileştiriyor, hastane personeline yeni ekipmanlar sunuyor, hastanemizi her anlamda geliştirmeye yönelik efor sarf ediyoruz. 


İlginizi Çekebilir: En İyi Şehir Kurma Oyunları


Frostpunk

Frostpunk, buz çağının arifesinde insanoğlunun önlem alma amacıyla muazzam büyüklükte jeneratörler kurmasıyla başlayan süreci temele alan bir oyun. Bu oyunda felaketler karşısında insanlığa liderlik ediyor ve hep birlikte ayakta ve hayatta kalmaya çalışıyoruz. Devamlı kaynak toplamalı, zorlu koşullarla mücadele etmeli ve nüfusu kontrol altında tutmalısın. Ayrıca yönetim rejimini kendin seçebilirsin. Örneğin baskıcı veya daha özgürlükçü bir yönetim anlayışı edinebilirsin. Oyunda mutlak bir başarı kavramı yok. Sadece hayatta kalma var. Kısacası Frostpunk distopik bir tycoon oyunlar şaheseri.   

Voxel Tycoon

Yine bir kaynak yönetim oyunuyla karşınızdayız. Elde edilen kaynakları fabrikalarda çeşitli ürünlere çevirmeyi esas alan oyunda, araç filosunun kullanıldığı bir tedarik zinciri oluşturuyor, kendi yağında kavrulan minimal şehir ve kasabaları devasa metropoller haline getiriyorsun. Üstelik tüm bunları sevimli voxel tasarımların olduğu bir evrende yapıyorsun. Voxel Tycoon zaman geçirmeye değer bir oyun.

Planet Coaster 

Bugüne dek 2,5 milyonu aşkın bir satın alıma imza atan Planet Coaster, çeşitli hız trenleri ve eğlence parkı yapıları kurduğumuz bir oyun. Meydan okuma modu gibi farklı modlara sahip oyunda, ister zorlayıcı bir senaryoyu, isterse daha sakin bir senaryoyu tercih edebilirsin. 

Prison Architect

Prison Architect bir hapishane yönetim ve geliştirme oyunu. Yine sıra dışı bir tycoon oyun önerisi dediğini duyar gibiyim. Ancak oyunun çok eğlenceli olduğunu göz önünde bulundurmalısın. Oyunda hapishane, kantin, bahçe gibi yerleri optimize ediyor, davaları yönlendiriyor, çete savaşlarıyla ilgileniyorsun. Sadece bunlarla bitmiyor elbette. Sel, isyan, dövüş, yangın gibi tehlikelere karşı da mücadele etmen ve envaiçeşit önlem alman gerekiyor. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu