Haberler

Twitch Yayıncıları Ne Kadar Kazanıyor? Twitch’te En Çok Takipçiye Sahip 10 Türk Yayıncı!

Twitch yayınlarını izlerken hemen her internet kullanıcısının aklında bir soru vardır. Twitch yayıncıları ne kadar kazanıyor? Bu sorunun aslında net bir cevabı yok. Çünkü yayınlar konusunda çok farklı algoritmalarla hesaplamalar gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle de kazanç aynı değerlerle izleme alan yayıncılar için farklılaşabilir. Ancak ortalama bir kazanç değerlendirmesi yapmak imkânsız değil!

Twitch Yayıncıları Ne Kadar Kazanıyor?

En çok kazanan Twitch yayıncıları arasına girmek ve binlerce lira kazanmak adına ne kadar kazanacağınızı düşünmek yerine kanal açmaya koyulmalısınız. Daha sonra sizin için hazırladığımız bu rehberle ne kadar kazanabileceğinizi değerlendirebilirsiniz.

Twitch Kazancı Nasıl Hesaplanır?


Yayıncı rolüyle Twitch’te ye alan bir kimsenin kazancı net olarak X veya Y olarak hesaplanmaz. Burada önemli olan verilerin doğru bir şekilde değerlendirilmesidir. Peki, kazancı etkileyen en önemli faktörler nelerdir? Twitch yayınları ile kazanç elde etmek adına izlenme miktarı, bağışlar ve ücretli abonelikler rol oynar. Bu detaylar kazanılan paranın artmasına katkı sağlarken miktarın doğru orantılı artmadığı da bir gerçek.
Oyun yayını yaparak Twitch’te var olan bir yayıncı aylık 40 saat izlenme ile 3000 USD kazanabilmektedir. Ancak bu miktarı arttırmak için Twitch Partnerlik programına katılmak da mümkündür. Pek, bu program nasıldır?

Twitch Partner Programı Nedir?


Partner Programı, Twitch yayıncılarının belli başlı koşulları sağlamasıyla birlikte kazanç elde edebilecekleri bir çözümdür. Bu çözümden faydalanabilmek adına Twitch bazı koşulları gerekli kılar. Aşağıda sıralanan koşulları sağlayan Twitch yayıncıları için Partnet Programı kapsamında ödeme almak mümkündür.

Son 30 günde 500+ dakika yayın,
Son 30 günde 7+ yayın günü,
Son 30 günde 3+ eş zamanlı izleyici,
En az 50 takipçi

Bu koşulları karşılayan yayıncılar performanslarına göre kazanç elde edebilmektedir. Ancak performansın her yayıncı için farklı olması ortalama kazançlar konusunda net ifadeleri mümkün kılmaz. Bu nedenle de ne kadar kazanç elde edileceğine dair detaylara göz atmak istiyorsanız bunu ancak kanal açarak canlı canlı deneyimleyebilirsiniz. Diğer bütün varsayımlar sizin için ciddi bir yanılgı olacaktır. Twitch yayıncılarının da kazançlarını açıklamadıkları düşünüldüğünde önerilerimize kulak vermelisiniz.


İlginizi Çekebilir: Twitch Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Twitch’te En Çok Takipçiye Sahip 10 Türk Yayıncı!


10- ELWIND; 964 BİN
Elwind Kimdir? (Kendi Kanalından) Merhabalar ben Kaan. İstanbul’da yaşıyorum, 26 yaşındayım, küçük gösteriyorum. Eskiden profesyonel League of Legends oyuncusuydum. Şu anda tam zamanlı yayıncı olarak hayatıma devam ediyorum.

9- ZEON; 1 MİLYON
Zeon Kimdir? (Kendi Kanalından) Merhaba arkadaşlar adım Necati Akçay ve 26 yaşındayım. Kendi kanalımda yayın yapmaktayım. İlk olarak bu işe yayıncı yani streamer olarak girdim ve kendimi ilerleyen dönemlerde youtuber olarak gördüm şuanda hem twitch hem de youtube kanallarımdan video çekip canlı yayın yapmaya devam ediyorum.

8- RAMMUS53; 1.16M
Rammus53 Kimdir? İslam Ekşioğlu Twitch’te 2020 yılında ban yiyerek yayın yapması engellendi ancak hala twitch istatistiklerinde ilk 10 arasında gözükebiliyor. İslam’ın engelinin ne zaman kalkacağı ise hala belli değil.

7- MITHRAIN: 1.62M
Mithrain Kimdir? 1992 doğumlu Cem Karakoç Twitch platformunda izleyenlerin en sevdiği yayıncılar arasındadır. Battle royale oyunlarını ve özellikle Pubg oyununda tam bir ölüm makinesi desek abartmış olmayız herhalde. Twitch yayınlarına H1Z1 oynayarak başlamıştır.

6- JAHREIN: 1.69M
Jahrein Kimdir? Ahmet Sonuç Türk yayıncıların ilklerindendir desek yanlış olmaz. Oyun yayınlarına dota2 ile youtube’da başlayan Jahrein daha sonra Twitch’e geçip yıllarca orada yayın yapmıştır. Kısa bir süre önce Twitch yayıncılarının kara para aklama olaylarından dolayı Twitch yönetimi herhangi bir aksiyon almayınca platformu terk etmiştir. Ayrıca 2023 seçimlerinde milletvekili adayı olmaya hazırlanıyor. Çok sert bir geçiş oldu değil mi? 🙂

5- PQUEEN: 2M
Pqueen Kimdir? 1992 doğumlu Büşra Pelin Baynazoğlu Twitch kariyerine 2017 tarihinde başlamıştır. Yayınlarında attığı kahkahalar ve güler yüzlü olması ile tanınan Büşra Pelin Baynazoğlu son zamanlarda siyasetçilerle de yayınlar yapmıştır. Mansur Yavaş ile olan yayınını izlemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca ek bilgi olarak, kısa bir süre önce yayında milliyetçi bir şarkıya komiklik olsun diye yapılan dans eden kurt gifini taklit etti diye ifadeye çağırılmıştır. WTF!? Beyniniz kulaklarınızdan aktı değil mi. This is Turkey Biçıs.

4- UNLOSTV: 2.05M
Unlost Kimdir? (Kendi Kanalından) Cantuğ “Unlost” Özsoy, ülkenin en başarılı Half-Life oyuncusu, bunun yanı sıra CS:GOHeartstone ve Dota 2 başta olmak üzere birçok popüler e-Spor oyunu da profesyonel olarak oynuyor ve şampiyonlukları bulunuyor.

3- KENDINEMUZISYEN: 2.3M
Kendine Müzisyen Kimdir? 1995 doğumlu Kemal Can Parlak Twitch platformunun en eğlenceli yayıncılarındandır. Yayınlara başladıktan kısa bir süre sonra hızla yükselmiş ve hala en çok izlenen Türk twitch yayıncıları arasında yerini korumakla kalmayıp ilk 3 arasına girmiştir. Namıdiğer; Rakun! 🙂

2- WTCN: 2.7M
Wtcn Kimdir? (Kendi Kanalından) Ferit “wtcN” Karakaya Merhabalar, 29 yaşındayım. 3 senelik profesyonel lol hayatımdan sonra şu anda tam zamanlı yayıncı olarak hayatıma devam ediyorum. 2011 yılından beri yayın yapıyorum. Eğlenceli ve güzel anlarımı insanlarla paylaşmayı seven biriyim. Daha çok FPS ve Moba oyunlara karşı ilgim var ama zevk aldığım her oyunu yayınlarımda oynuyorum.

1- ELRAENN: 3.1M
Elraenn Kimdir? 1987 doğumlu Tuğkan Gönültaş, öncelikle youtube macerasına atılarak egzotik hayvan tutkusu ile bu hobisini başkaları ile de paylaşmak için karınca çiftliğim kanalını kuruyor. Daha sonra Twitch’te yayınlara başlayan Elraenn, Twitch’te yayınlanan JTG TV‘nin NOOBSTAR yarışmasının 1.sezon kazananı olduktan sonra işler hızlı bir şekilde yükselişe geçiyor ve o yükseliş hiç durmadan devam ediyor. Sohbet yayınları ile izleyenleri ekrana kitleyen Elraenn şu an en çok takip edilen Türk twitch yayıncısı konumunda.

Başa dön tuşu