İncelemelerRehber

Tomb Raider (Lara Croft) ve Hayatıyla Tanışın

Wikipedia Ayrıntısında Tomb Raider (Lara Croft) Hikayesi

Tomb Raider oyunu ile bir efsane de oyun dünyasına girdi; Lara Croft! Bize göre bir efsanedir. Güvenilir kaynaklara göre tatlı kızımız 14 Şubat 1968’de dünyaya geldi. Tabii daha sonra yeni versiyonla birlikte doğum tarihi 14 Şubat 1992 olarak değişecek. Kendisi Kova burcu. Onun en belirgin özelliğinin oyundaki savaşçı ruhu olduğunu görüyoruz. Dikkat ettiyseniz oyun dedik. Lara, maalesef gerçek hayatta olmayan bir video oyun karakteridir. Neyse konuyu karıştırmak istemiyoruz.

Çok zengin ve İngiliz bir ailenin kızı olarak hayata gözlerini açar. Babası bir Lord. Ailesi inanılmaz derecede zengin olmasına rağmen, bu Lara için çok da önemli değil. Her zaman zorluklara göğüs germeye hazır, kendi kendini yetiştirmiş asi bir kişidir. Erkeklerin dikkatini çekebilecek kadar görünümü güzel olsa da pek de narin olmayan karakteriyle bizi şaşırtıyor. Lara’nın içinde bulunduğu en sevdiğimiz dönem klasik dönem serisi olduğunu da söylemeden geçmeyelim. 1996 yılının dijital oyun sektörü için oldukça etkileyici grafiklere sahip olan bu oyunun geliştiricileri, ilk etapta bir erkek karakteri düşünüyor. “Yeterince erkek kahraman var, kadından bir efsanenin doğmasını istiyoruz” diyerek muhteşem kadın Lara’yı yaratıyorlar.

1 2

Oyun dünyası zorlu yolları sever.

Bu zorlu yollardan geçebilen bir kadın güçlü olmalı. Lara bu özelliğiyle bizi hayal kırıklığına uğratmıyor. Aksine cebinde taşıdığı silahlarla bizi şaşırtıyor. Burada Lara’nın tasarımcısı Toby Gard’a teşekkür etmek istiyoruz. Oyunun geniş bir başarı elde etmesinin ardından serinin devamı olan Tomb Raider 2’yi oyun geliştiricilerinin 1998 yılında bizlere getirmesi kaçınılmaz oldu.

Dijital dünya yıllar içinde birçok yeniliği de bünyesine kattı. Lara da bu yeniliklerden yararlanarak yeni seride saç örgülerine kavuştu. Oyun içeriğinde kullanılan mekanlar ve oluşturulan hikayeler bizi çok etkiledi. Tomb Raider’ın ikinci serisi de herkesten çok güzel yorumlar aldı. Ancak bir süre sonra oyunun kendini tekrar etmesi nedeniyle yapımcı oyun şirketi Core oyunu bitirme kararı aldı. Oyunun sonunda güzel kızımız Lara, Mısır tapınağının altında can verdi.

Güçlü kızımızın bu trajik ölümü, muhtemelen Tomb Raider hayranlarını yasta bıraktı. Yapım şirketi, Lara’yı hayattan kopararak doğru bir karar vermediklerini düşünmüş olmalı ki, 2000 yılında kahraman kızımızı mezardan çıkarmaya karar verdiler. Chronicles adını verdikleri bu oyun beklentileri karşılamaya yetmedi. Bu son başarısız oyun denemesinden sonra uzun bir süre Lara’nın adını duymayacağımız bir döneme girdik. Bizleri merakta bırakan Tomb Raider serisi bu kez sessizliğini bozmaya kararlıydı.

 

2003 yılında Karanlığın Meleği olarak ortaya çıktı.

Lara’yı bu oyunda ilk kez yalnız görmüyoruz. Yanında erkek arkadaşı diyebileceğimiz Kurtis Trent adında genç ve yakışıklı bir karakter vardı. Bu bizim favori oyun serimiz olabilir. Çünkü Lara, Kurtis’le oldukça mutlu görünüyordu. Bizim gibi düşünen çok kişi olsaydı şu anda hala bu oyunu oynuyor olabilirdik ama Lara ve Kurtis çok olumsuz eleştiriler aldı ve oyun piyasadan silindi.

Yine hayal kırıklığına uğradık. Crystal Dynamics, oyun için yeni bir yapımcı olarak seçildi. çünkü oyunun yapımcısı Core, başarısız denemeleriyle bizleri defalarca hayal kırıklığına uğrattı. 2006 yılında oyun sektörüne muhteşem bir giriş yapan Lara, bizleri bir kez daha etkiledi. Güzel kızımız en ince ayrıntısına kadar hazırlanmış karakter tasarımları ile bir kraliçeye dönüştü..

Bu başarılı prodüksiyonun ardından Crystal Dynamics, özellikle Tomb Raider’ın 10. yılına özel Yıldönümü adında bir oyun getirdi. 2008 yılında bizlere merhaba diyen Underworld ile oyunseverlerden tam not aldı.

Lara Croft

Oyunun geliştirme aşamalarının sonuncusuna geldik.

Evet yıl 2013 ve Square Enix tarafından satın alınan Tomb Raider keyifle oynadığımız güzel bir oyun haline geldi. Oyunda Lara yine güzelliğinden ve hırsından hiçbir şey kaybetmemiş bir arkeolog olarak karşımıza çıkıyor. Yemek için ilk geyiği seçtiğinde çok üzüldü ve hayatta kalmak için verdiği açlık savaşında onu öldürdü. Belki de onu ilk defa bu kadar kırılgan görüyoruz.

Bu kadar nazik bir karaktere alışık olmadığımız için Lara’yı bu oyunda ilginç bulduk. Oyunun yıllar içindeki değişimi ve başarısı bizi sevindiren bir detay oldu diyebiliriz. 2015 yılında seride bir başka oyun olan Rise of the Tomb Raider ile karşılaşmıştık. Oyunu genel olarak ele alırsak, pek çok farklı değişikliğin olduğu bir oyun değildi. 2015 oyununu çok fazla açıklamaya değer bulmadığımız için, 2018’de bizi sürükleyici bir final oyununa davet eden Shadow of the Tomb Raider’dan biraz bahsederek başlayalım ve maceranın kapılarını aralayalım.

Hikayenin çok sürükleyici bir şekilde başlaması da bizi memnun etti. Ancak oyunda ilerledikçe hikayeden bağımsız olarak ilerlediğinizi fark edeceksiniz. Bunun sebebine gelecek olursak oyun dışında gerçekleşen ekstra görevlerden oluşuyor. Hikayede Lara’nın olduğu Paiti adlı yer oldukça etkileyici. Oyun hakkında çok fazla detay verilmesi taraftarı değiliz. Merak duygunuzu kaybetmenizi istemiyoruz.

Mezarlar arasında dolaşmayı ve bulmaca çözmeyi sevdiğini söyleyenler için ideal bir oyun olacak. Her neyse, Lara’yı gerçek olmasını dileyecek kadar sevdiğimizi düşünüyoruz ve Tomb Raider oynamaya karar verirseniz kesinlikle bize katılacaksınız.

4 1

Tomb Raider (Lara Croft) Ne Zaman Çıkış Yaptı?

Tomb Raider’ın çıkış noktasının çalışmalarına odaklanırsak takvimlerin 1993’ü gösterdiğini söyleyebiliriz. Ancak oyunun tamamlanma aşaması 1996’da sona erdi. Oyun geliştiricisi Core Design, Tomb Raider üzerinde birkaç ay çalıştı. Lara’yı büyük bir özenle tasarlayan Toby Gard ismine bir önceki yazımızdan aşina olduğunuzu düşünüyoruz. Lara yaratılmadan önce onun yerine erkek bir karakter düşünüldüğünü söylemiştik.

Bir kadın karaktere karar vermeleri onlar için harika bir fikirdi. Lara’nın doğum adının Laura Cruz olduğunu hatırlatmak isteriz. Ancak bu isim değişikliğinin sebebi İngiliz oyunseverlerin daha fazla ilgisini çekmek için Lara Croft olarak değiştirilmiştir. Laura ismi İngiliz aksanıyla telaffuz edilmesi zor bir isimdir. Lara’nın erkekleri etkileyen en dikkat çekici yerinin vücudu olduğuna eminiz.

Lara’nın vücut büyüklüğü tamamen şans eseri ortaya çıktı. Toby Gard, Lara’yı tasarlarken yanlışlıkla vücut ölçülerini değiştirdi. Ancak Lara’nın bu ‘tesadüf’ çalışmasını herkesin daha çok beğendiğini ve onayladığını söyleyebiliriz. Ayrıca size bir detaylı bilgi daha verelim.

Tomb Raider’ın yapım şirketi Eidos, oyunu yaratırken iflasın eşiğindeydi. İflasın eşiğinde bize sunulan oyunun hakkını verdiklerini düşünüyoruz. Oyunun çıktığı döneme göre oldukça iyi bir grafiğe sahip olduğunu söylemeden geçmek istemeyiz.

5

Tomb Raider (Lara Croft) Nasıl Satın Alınır?

Lara Croft’u ne zaman keşfetmeye başlayabilirim, nereden indirip oynayabilirim diye merak edenlere cevap verelim. TombRaider serisini bir bilgisayarda oynamak istiyorsanız bunun için Steam, Microsoft Store, Epic Games Store ve Origin platformlarını kullanabilirsiniz.

Oyun konsollarını sevdiğini söyleyenlerdenseniz oyunumuzu Xbox Store, Nintendo Store ve Playstation Store’da bulabilirsiniz. Tomb Raider serisine Mac OS X, Linux, N-GAGE, PS1 ve Sega Setur gibi platformlardan da erişebilirsiniz. Bir arcade oyuncusuysanız, PS1, Sega, Dreamcast, Gamecube ve el konsolu PSP Game Boy Color, Nintendo ds ve mobile gibi platformlarda oyunlar da mevcuttur.

Tomb Raider (Lara Croft) Kaç GB?

Çıkış yıllarına göre oynadığımız cihazlarda oyunumuzun kapsadığı alanları merak edenler varsa şöyle sıralayalım;

 • 1996’da çıkan ilk oyunumuz 318 MB
 • 1997 yılında çıkan oyunumuz 346 MB’dir.
 • Bizimle 1998 yılında tanışan Tomb Raider 3 491 MB idi.
 • Tomb Raider : The Last Revelation, 1999 yılında piyasaya sürüldü ve 674 MB boyutundaydı.
 • 2000 yılında piyasaya sürülen Tomb Raider Chronicles 580 MB idi.
 • 2003 yılına geldiğimizde bu yıl piyasaya çıkan Tomb Raider : The Angel Of Darkness oyunumuz 1.5 GB idi.
 • 2006 yılında oynamaya başladığımız Tomb Raider: Legend’in boyutu 7.5 GB idi.
 • 2007 yılında 10. yıl dönümü için piyasaya sürülen Anniversary, 4.1 GB boyutundaydı.
 • 2008 yılında tanıştığımız Tomb Raider Underworld’ün kapladığı alan 8 GB.
 • 2013 yılında piyasaya sürülen Tomb Raider, 11,5 GB boyutundadır.
 • 2015 yılında oynadığımız Rise of the Tomb Raider 24.3 GB idi.
 • Son olarak 2018 yılında oynamayı dört gözle beklediğimiz Lara Croft’un kapladığı alan 37 GB olarak belirlendi.
Tomb Raider (Lara Croft) Karakterleri

Lara Croft, görünüşüyle ​​asla yargılayamayacağımız bir karakter. Vücut ölçülerinden giydiği benzersiz kıyafetlere kadar, o bir güzellik anıtıdır. Oyunlardan da anlaşılacağı üzere Lara, tüm zorlukları tek başına aşabilen ve erkeklerle savaşmaktan asla çekinmeyen bir karakter. Her şeyi kendi halletmeye çalışan çok cesur bir kız.

Oyun boyunca dövülmesine ve yorulmasına rağmen asla pes etmez. Zaten o kadar hırslı olmasaydı hayatta kalmak için tek başına savaşamazdı, değil mi? Unutulmaz üç karakterden bahsetmeseydik olmazdı.

 • Kurtis: Onu serinin pek sevilmeyen bir oyununda görmemize rağmen Lara’ya en çok yakışan adamdı. Ayrıca babasını öldüren kişiden intikam almak için büyük çaba sarf eder.
 • Natla: Bir teknoloji şirketi sahibi. Lara ile işbirliği yapması için ona kalıcı bir iş bulur. Ama sonra Lara’yı şeytani oyunları için bir araç olarak kullanır.
 • Üçlü Askerler: Lara, bu iyi eğitimli askerlerle zorlu bir mücadele veriyor. Ancak oyunu oynayarak kimin kazanacağını bulmanızı öneririz.
 • Ana: Richard Croft’un eski sevgilisi ve Trinity Agentolduğunu öğreneceğiz. Trinity’ye yüksek bir bağlılığı ve birçok kötü niyeti var.
Tomb Raider’ın (Lara Croft) Oyun Hataları

Oynadığımız birçok oyunda kesinlikle birçok sorunla karşılaştık. Lara Croft’ta da bazı hata sorunları vardı. Ancak güçlü oyun geliştirici ekibi sayesinde yeni güncellemeler ile bu hata sorunlarının ortadan kalktığını söyleyebiliriz.

Kaynak
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu