Rehber

Steam Para Çekme Nakit Olarak Yapılır Mı?

Oyun sektöründe önemli bir yere ve konuma sahip olan Steam para çekme şansınızın olduğunu biliyor musunuz?

Bugünkü yazımızda Steam üzerinden nasıl para çekileceğini adım adım sizlere aktaracağız.

2016 yılından itibaren aktif 125 milyona yakın kayıtlı kullanıcısı bulunan Steam, oyun piyasasında köklü bir yere sahip. Diğer platformlar gibi sadece oyun satın almıyorsunuz, çeşitli oyunlarda kazandığınız ganimet ve ödülleri Steam’in sunduğu pazarda satabiliyorsunuz. İşte Steam bu yüzden farklı ve büyük bir platform olarak oyun ekonomisine öncülük ediyor. 

Bazı oyuncu kitlesinin Steam üzerinden para çekme işleminin olduğunu bilse de kimi oyuncular henüz bilmiyor veya duymamış olabilir. 

Cüzdanınızda bulunan bakiyeyi direkt bir karta aktaramıyorsunuz, bunun yerine başka yöntem ve yollar var. 

Steam üzerinde bulunan bakiyeniz, Steam’in kendi cüzdanında saklanır. Kredi, sanal ve banka kartı dahil tüm ödeme seçenekleriyle bu cüzdana para aktarabilirsiniz. Bunun dışında, Steam cüzdan kodları denilen ve Oyun Alışveriş gibi güvenilir site ve mağazalardan satın alınabilecek kartları cüzdana kolaylıkla tanımlayabilirsiniz.

Hesaba eklemiş olduğunuz bu Steam cüzdan kodu ile de oyun pazarında bulunan öğeleri dilediğiniz gibi satın alabilirsiniz.

Hesaba yatırdığınız ya da kod olarak hediye aldığınız herhangi bir para, sizin Steam üzerindeki bakiyenizi oluşturur. Steam bakiyeniz eşittir Steam cüzdanınız demek. 

Şimdi gelin Steam para çekme işleminin nasıl yapılacağına bakalım.

 

Steam’in belirlediği koşullara göre, cüzdanınızdaki para devredilip iade edilemez veya gerçek para olarak çevrilip çekilemez. Böyle olmasının sebebi ise bu paraların Steam’in kendi bünyesi dışında bir değerleri olmamaları. Yani Steam cüzdan parası, abonelikler, içerik ve öğe satın alımı için kullanıma uygundur.

Bazı oyuncular için bu durum gereksiz veya fazla abartılı geliyor olabilir fakat insanlar hesaplarına aşama aşama para yatırıp bunları da nakit olarak çekerlerse, bu sistem,  kelimenin tam anlamıyla kara para aklama olur. 

Zaten bilip veya duyduğunuzu düşündüğümüz yasa dışı kara para aklama olayı, yakın tarihte Twitch üzerinden yaşanmıştı ve oyun platformuna bu durum çığ gibi düşmüştü.

Steam para çekme
Game Community instagram sayfası olarak Mayıs ayında 200 TL steam cüzdan kodu veriyoruz.

Özetle sandığınızın aksine Steam para çekmenin yani direkt olarak bir nakit çekimi ne yazık ki mümkün değil. Bahsettiğimiz bu bakiye sadece Steam mağazası ve pazarında kullanılır. Bu yüzden Steam’e yükleyeceğiniz para miktarını iyice düşünüp yatırmanızda fayda var.

Hepsi bir yana, illaki Steam üzerinden para çekmede ısrarcıysanız, Türkiye’nin güvenilir epin platformu olan Oyun Alışveriş web sitesine bakabilirsiniz. Herhangi bir üçüncü taraf sitesinde hangi satışı yaparsanız yapın öncelikle güvenli olup olmadıklarını kontrol etmeniz oldukça önemlidir.

Şimdi adım adım Steam para çekme işlemlerine bir bakalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sadece Usta Oyuncuların Oynayabileceği En Zor Oyunlar | 10 Oyun

steam para çekme
Steam Para Çekme Nasıl Yapılır
  • Satışı Kolay Olan Skin Satın Alın

Satış yapacağınız sitelerde dış görüntüler oldukça önemli ve ciddi yere sahip. Yani bu görünüm için yatırım ve emek harcamanız şart. Popüler olup satışı kolay olan skin’leri araştırıp buna göre satışınızı belirleyebilirsiniz. 

  • Üçüncü Taraf Sitesi Hesabı Oluşturma

Türkiye’de skin satabileceğiniz çokça üçüncü taraf sitesi bulunmakta. Bahsettiğimiz gibi Oyun Alışveriş sitesi de buna örnek, fakat başka sitelerde de başarılı satışlar yapabilirsiniz.

  • Son Olarak Skin Satışı

Skin’i belirleyip, üçüncü taraf sitelerinden birinde hesap oluşturduktan sonra artık skin’lerinizi satmaya başlayabilirsiniz. Satışa başlamadan önce de diğer satış yapan kişilerin hangi skin’e ne kadar fiyat biçtiğini görmek için ufak piyasa araştırması da yapabilirsiniz.

Belirlediğiniz fiyatı ne kadar iddialı tutarsanız o kadar hızlı satış yapabilirsiniz. 

Evet, bugün “Steam Para Çekme Nasıl Yapılır?” Sorusuna cevap bulduk. Bir başka yazımızda görüşmek üzere.

Muhtemelen Görmediğiniz Yeni 10 Açık Dünya Oyunu

Başa dön tuşu