Haberler

State of Play Etkinliğinde Gösterilen Oyunlar

Sony Interactive Entertainment, PlayStation Studios ve diğer üçüncü parti oyun geliştirici şirketleri ile beraber yeni bir State of Play etkinliği yaptı. 3 Haziran 2022 tarihinde, gece saatlerinde gerçekleştirilip yarım saat süren bu etkinlikte oyuncuların severek oynadığı birbirinden önemli oyunların haberleri duyuruldu. Bu etkinlik esnasında hem Resident Evil 4 gibi yüksek oyunculu meşhur oyunlar duyuruldu, hem PlayStation VR2 platformuna odaklanıldı, hem de Final Fantasyy XVI gibi önemli oyunlar için güncellemeler duyuruldu. PC için duyurulan birinci parti oyunlarını da es geçmek olmaz tabi.

Horizon: Call of the Mountain & Horizon: Forbidden West

PlayStation VR2 için duyurusu yapılan ilk video oyunu olan Horizon: Call of the Mountain, State of Play etkinliğinde tekrar karşımıza çıktı. Oynanış videosu ile ilk kez kendisini göstermiş olan bu oyun, görüntüleri ve hikayesi hakkında da bize yeni bilgiler vermiş oldu. Bu oyunda kontrol ettiğimiz karakterin adı, Ryas. Eski bir Shadow Carja Warrior olan Ryas, tırmanma ve okçuluk alanlarında usta ve Sundom, yeni bir tehlikeyle karşılamış iken Ryas, bunu bir fırsat bilip, kendisini göstermeye çalışacak.

Horizon: Call of the Mountain sonrasında serinin öteki oyunu olan Horizon: Forbidden West de duyuruldu. Zaten piyasaya sürülmüş olan bu oyun için New Game Plus modunun geldiği oyunculara duyuruldu. Bu duyurudan başka, yetenek ağacını sıfırlama ve kıyafetlerde görünümü değiştirme  özelliklerinin geldiği de verilen haberler arasında. Bu zorluk seviyesi bana yetmiyor daha da fazla zorluk istiyorum diyen oyuncular için Ultra Hard isimli bir zorluk seviyesi sunulurken buna ek olarak yeni kupaların oyuna eklendiği de belirtildi. Bahsi geçen bütün bu iyileştirmeler ise ücretsiz bir güncelleme ile şimdi kullanıma açıldı.

Resident Evil 4

State of Play etkinliğini açan ilk video oyunu, daha önce de epey söylentilerini duyduğumuz Resident Evil 4 oldu. 24 Mart 2023 için duyurusu yapılan bu oyun, oyuncuların karşısına hem eski, hem de tamamen yeni çıkacak olan bir yeniden yapım oyunu olacak. Bunlara ek olarak oyun, PlayStation VR2 için de bir şekilde içerik sunacağı söyleniyor. Bu içeriğin ne olacağı henüz açıklanmadı elbette ama tam bir destek değil de, ayrı bir oyun modu PlayStation VR2 üzerinden destek alacak gibi duruyor.

Resident Evil Village

Bu duyurunun devamında, etkinlik sırasında, PlayStation VR2 platformuna daha çok değinildi ve Resident Evil Village oyununun da bu platforma destek vereceği bilgisi aktarıldı. Etkinlikte yapılan açıklamalara göre bu oyunun tamamı, sanal gerçekçilik (VR) modunda oynanabilirliği mümkün olacak. Tahmin edersiniz ki bu oyun, PlayStation VR2 platformunun hem başlığının, hem de kontrolcülerinin dahil olduğu bütün yeni nesil teknolojiler için destek verecek. Bu desteğe ait fiyat bilgileri ve çıkış tarihi ise daha sonra açıklanacak. Şimdilik elimizde sadece yayınlanan oynanış videosu var.

Marvel’s Spider-Man: Remastered & Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

Hiç şüphesiz ki etkinliğin en büyük sürprizi olarak hiç beklenmeyen bir şey yaşandı ve Marvel’s Spider-Man: Remastered, 12 Ağustos 2022 tarihini belirleyerek, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales’de 2022 senesinin sonbahar mevsimini hedefleyerek PC için duyuruldu. Evet, oyuncuların hiçbir zaman PC için gelmeyecek gözüyle baktığı Marvel’s Spider-Man serisi, çok yakında konsol kullanmayan bilgisayarlar oyuncuları için de oynanabilir olacak PC’ye gelecek. Etkinlikte gösterilen oynanış videosu, Marvel’s Spider-Man: Remastered oyununun PC sürümünün alfa versiyonuna ait. Marvel’s Spider-Man 2 için ise henüz herhangi bir şey söylenmedi.

No Man’s Sky

State of Play etkinliğinde PlayStation VR2 için destek sunacak olan oyunlardan bir diğeri olarak gösterilen yapıtlardan bir diğeri de No Man’s Sky idi. Yayımlanmış olan kısa bir oynanış videosu haricinde de daha fazla detay ne yazık ki verilmedi bu oyun için. No Man’s Sky, ilk olarak 3 sene önce PlayStation VR için destek vermeye başlamıştı. Şimdi ise PlayStation VR2, çok daha güçlü bir sistem sunacağı için No Man’s Sky da sanal gerçekçilik desteği konusunda PlayStation 5 konsolunda kendisini bir adım öne çıkarabilecek.

Stray

İndie kategorisinden olan ve merakla beklenen bağımsız oyunlardan bir tanesi olan Stray de State of Play etkinliğinin bir parçasıydı. Bir kediyi kontrol ettiğimiz bu oyun, yeni bir oynanış videosu ile kendisini tekrardan gösterdi ve 19 Temmuz 2022 tarihini de çıkış günü olarak belirledi. Ayrıca bu oyunun PlayStation Plus Extra ve PlayStation Plus Premium/Deluxe planlarında ücretsiz olarak verileceği de açıklandı. Eğer dilerseniz, bu oyun için yayımlanmış olan yeni oynanış videosunu da hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

The Callisto Protocol

PUBG: Battlegrounds oyununun evreninden çıktığı açıklaması gelen ve bunu beklemediğimiz oyun olan The Callisto Protocol da ilk oynanış videosu ile kendisini oyunculara tanıtmış oldu. Ayrıca, oyunun da çıkış tarihi güzel bir sürpriz yapılarak açıklandı ve 2 Aralık 2022 günü takvimimize not olarak alındı. Bu oyunun arkasında Dead Space oyununun yaratıcısı var ve oyunun 2320 yılında, Jüpiter’in artık ölmüş bir ay’ı olan Callisto içerisinde geçtiği söyleniyor. Bu oyunda başrolde ise aynı ay’da hapse atılmış olan Jacob Lee karakterini kontrol ediyor olacağız.

Rollerdrome

Etkinlik gecesinde gösterilen oyunlardan bir diğeri ise paten parklarının zombi öldürme arenalarına dönmüş halini konu alan Rollerdrome idi. 16 Ağustos 2022 tarihinde kullanıma açılacak olan bu oyun, OlliOlli World oyununun yaratıcısı tarafından hazırlanıyor. 2030 senesinde geçecek olan bu PC oyunu; tempolu bir şekilde paten kaymak, düşman saldırılarına karşı saldırı/savunma yapmak, onlardan kaçınabilmek, havalı bir biçimde onları öldürebilmek ve benzer ögelere dikkat edilecek gibi görünüyor.

Eternights

State of Play etkinliğinin belki de en değişik yapımı, aksiyon ögeleri ile randevu simülasyonu tarzını aynı oyunda buluşturan Eternights idi. 2023 senesinde piyasaya çıkması planlanan bu oyunda, bir yandan birden fazla karakterlerle romantik ilişkiler yaşamaya çalışacağız, bir yandan da fantastik canavarlara karşı savaşacağız gibi duruyor. Bu oyunda, farklı zindanlarda savaşlar verip, kaynaklar toplayacağız ve bir süre sonra, farklı karakterlerle randevulaşmamız aktif olacak.

Street Fighter 6

Daha önce duyurulmuş ama çok fazla kendi göstermeyip detay vermeyen bir oyun olan Street Fighter 6, kendisini ilk kez State of Play etkinlik gecesinde gösterdi. Bu oyun için hem birden fazla oyun modları, hem oynanış şekilleri, hem de oyunun kurulu olan evreninde serbest dolaşma özelliği oyunculara tanıtıldı. Son söz, oyunun 2023 senesini hedeflediği de açıklamalar arasındaydı. Buna ilave olarak, yayımlanmış olan görüntülerden de anlayabilirsiniz ki Street Fighter 6, kendi serisinin tarzı için sunum tarafında ciddi çalışmalar yürütülüyor. Bu klasik deneyim, modern dünya için tekrar geliştirilecek.

Tunic

State of Play daha sonra indie video oyunlarına bir kez daha döndü ve bu sefer de Tunic gösterildi. Bu oyunun da PlayStation 4 ve PlayStation 5 için 27 Eylül 2022 tarihinde piyasaya sürüleceği açıklandı. Daha önce diğer platformlara çıkmış olan Tunic, daha çok klasik video oyunu deneyimi sunmayı amaçlıyor. Yani, The Legend of Zelda serisinde de olduğu gibi uzun keşifler yaparak neyin, ne işe yaradığını anlamak için oyunu detaylıca keşfetmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu