İncelemelerMobilPC

Stardew Valley: Sıradan Bir Çiftlik Değil!

Agriculture oyunlarına birçok insan aşinadır. Hani şu çiftlik kurup zaman içerisinde geliştirdiğimiz oyunlar.

Bulunduğu platformlar konusunda oldukça zengin, 2016’da Windows için çıkan oyun daha sonra macOS ve Linux’a çıkış yaptı. Daha sonra durmayıp Playstation ve Xbox konsollar ve Nintendo için de çıkış yaptı. Bununla da kalmayıp Android ve İos içinde oynanabilir durumda.

Peki Stardew Valley nasıl bir oyun?

İnanın bana, bu oyun yalnızca ekip biçme ve karşılığında para kazanmanın olduğu basit bir çiftlik simülasyonundan çok daha fazlası. Bana kalırsa bir agriculture oyununda olan her şey bu oyunda vardır, ancak bu oyundaki birçok şey sıradan bir agriculture oyununda olmayabilir.

Stardew Valley

Stardew Valley çiftlik oyunları dendiğinde ilk akla gelen oyun olmayabilir ama birçok yönüyle kendine has bir dünya içeriğine sahip. Her şeyden önce çiftliğe ayak basıldığından itibaren sosyal ilişkiler yoğun bir şekilde oyuncuyu sarıp sarmalıyor. Tabii sıkboğaz etmeden. Oyuncu kiminle ilişkileri geliştireceğine kendi karar veriyor. Bunu da köydeki npc karakterlerin  taleplerini karşılayarak -örneğin Pam’e bir bardak soğuk bira götürerek- veya onlara hediye vererek yapıyor.

Oyuncu geliştikçe, vadi de gelişiyor. Vadinin başına bir şey gelirse, oyuncu sorumlu hissediyor. Festivaller, etkinlikler gerçekleştiriliyor. Bunlardan biri ve en bilineni Yıldız Çiyi Vadisi Şöleni. Örneğin bu şölende topluca oyunlar oynanıyor, yemekler yeniyor, takas ve alım satımlar gerçekleştiriliyor. Bu da oyuncunun sıcak bir sosyal halkla tanışmasını sağlayan bir durum. Sen de herhangi bir iş yaparken bir anda posta kutuna gelen mesajı görebilir ve köy halkı tarafından festivale davet edilebilirsin.

Stardew valley 2

Hepimizi İlgilendiren Bir Hikaye: Modern Dünyadan Kaçış

Oyunun başlangıcı bile, hikayesi hakkında ciddi bir ipucu veriyor. Bunaltıcı bir ofiste çalışıyoruz ve vefat eden dedemizin vasiyeti üzerine köye yerleşmeye karar veriyoruz. Modern dünyanın pençesinden, kırsal hayata geri dönülmez bir geçiş…

Oyunun ilerideki evrelerinde de modern dünyanın buhranlarına ve vahşi kapitalizme yönelik eleştiri görmek mümkün. Örneğin oyunun bir yerinde Vadideki Joja şirketinin, kendi yağında kavrulan Pierre ile çekişmesine tanık oluruz. Dev bir şirketin, Pierre’nin sevimli ürünleri karşısında başarılı olamayışını görürüz. İşte Stardew Valley, bu türden mesajların da kendine yer bulduğu bir oyun.

Stardew Valley 3

Bol Bol Mekanik ve Hoş Oyun Elementi

Stardew Valley çiftlik dünyasında yapılacak çok şey var. Balık tutmak, mağaradaki gizemli mantarları toplamak, madenlere dalmak ve yaratıkları alt ederek madenin derinliklerine inmek…Harap olmuş Halkevini imar etmek, hayvancılık yapmak, festivallere katılmak, köyün yukarısında kalan hamama gidip keyif çatmak…Tamamen özgürüz. Dilersek çok çalışıp para biriktirebiliriz, dilersek yan gelip yatabilir ve mor saçlı Abigail’e (oyundaki bir npc) armağan verip durabiliriz. Bütün bunlar bir araya geldiğinde, karşımıza sanatsal ve çeşitlilikle dolu, anlamlı bir oyun çıkıyor.

Ayrıca oyun akıllıca düşünülmüş arayüzlere ve göstergelere sahip. Mesela saat…Saat mi dedim? Ne saati? Gerçekten ıssız ve kırsal bir vadide mi? Bunun yerine ekranın sağ üst köşesinde gün döngüsünü gösteren, sabah iken güneş, akşam iken yıldızların olduğu bir gösterge var. Zamanı da bu göstergeye bakarak kestirebiliyoruz.

Ayrıca sesler ve müzikler…Bir anda yağmurun bastırmasıyla evde dinlenebilir, sıcak bir günde akçaağaç tohumu ekebilir, flüt sesi eşliğinde oyunun manzaralarını seyre dalabilirsin. Sadede gelmek gerekirse Stardew Valley, farklı bir oyun denemek ve sevimli kırsal bir dünyada kaybolmak isteyenlerin bütün beklentilerini fazlasıyla karşılayabilir.

Stardew Valley Fandom Sayfası 

Başa dön tuşu