Listeler

Hep Aynı Korku Oyunlarından Sıkılanlar İçin: Son 6 Yıl İçinde Çıkan 10 Korku Oyunu

 

Her yıl korku oyunu sektöründe birçok oyun ödül alırken, dikkati ve ilgiyi hak eden ama maalesef pek fark edilmemiş korku oyunlarının da olduğunu söylemeliyiz. 

Silent Hill ve Resident Evil serileri korku oyun dünyasını geniş çapta domine ettiğini biliyoruz. Aslında çoğu kişinin bilmediği farklı türde korku oyunları da var, yetersiz başlıklar ve tanıtımlar yüzünden bu oyunları tanıyamıyoruz. 

 

10) Murder House (2020)

Murder House Steam Fiyatı %50 indirim ile 10.25 TL (18 Nisan tarihine kadar geçerli)

Kullanıcı İncelemesi: Son Derece Olumlu (%96/1,127)

Puppet Combo’nun geliştirip yayınladığı, bizlere gerçek ve daimi bir korku deneyimi yaşatıyor. Başlıkları bilindik hayalet veya mistik karakterleri seçmek yerine seri katillerin konu edindiği gerçekçi bir senaryoyu merkeze alarak bizlere sunuyor.

Murder House’da paramparça gözüken katili görmeden önce, oyun, ürkütücülüğün ve gerginliğin yavaş bir biçimde coşkuya dönüşmesini sağlıyor. Atmosfer tamamıyla PlayStation 1 estetiğinin başarılı bir yansıması olmuş.

9) Downfall (2016)

Downfall Steam Fiyatı 18.50 TL.

Kullanıcı İncelemesi: Çok Olumlu (%93/816)  

Harvester Games tarafından geliştirilen ve The Cat Lady’nin devamı niteliğinde olduğundan olumlu eleştiriler almaktan geri durmayan bir korku oyunu. Downfall, öncekilere benzer şekilde mücadelelerde bazı ciddi problemleri var. Diğer korku başlıklarının aksine, hikaye anlatımı ve oyundaki “tık”  fazlasıyla tatmin edici. Ayarlar, karakterler ve hikayenin konusu… Bunlarla birlikte hem eğlenerek hem de bir izleyici olarak hoş bir oynayışa şahitlik ediyoruz. Oyuncuyu sık sık duygusal olarak rahatsız hissetmesini sağlayarak diğer oyunların aksine başarılı bir imza atıyor.

8) White Day: A Labyrinth Named School (2017)

White Day: A Labyrinth Named School Steam Fiyatı 49 TL.

Kullanıcı İncelemesi: Çoğunlukla Olumlu (%78/1,563) 

Oyun 2017’de taze bir kan buldu diyebiliriz. Şüphesiz 2001’deki orijinal haline kıyasla daha fazla özellikler ve içerik eklenmişti. Bu da oyunu daha korkunç ve ilginç yapıyordu. Perili liseyi keşfediyorken daha çok dehşet ve korkunçluğu hissediyorsunuz. Ama keşif sanıldığı kadar kolay değil. Sonuçta yol boyunca sizi beyzbol sopası ile kovalayan bir hademe var. Yalnızca hademe yok, koridor ve sınıflarda bir sürü hayalet dolaşıyor, oyuncuyu korkutmak ve zarar vermek için bile karşına çıkabiliyor.

Korku oyunu
Pek bilinmeyen 10 korku oyunu

7) Observer (2017)

Observer Steam Fiyatı 50 TL.

Kullanıcı İncelemesi: Çok Olumlu (%87/953)

Yaratıcı Cyberpunk atmosferine sahip psikolojik korku oyunudur. Fütüristik atmosferi sayesinde bizlere Soma ve hatta Blade Runner oyunlarını hatırlatıyor. Oyunda genel bakış açısı, kahramanın, cinayetleri çözmesi için sorduğu sorular ve taşıdığı korkutucu bir alet çantası var. Amaç, bir kişinin en karanlık düşüncelerini ve en derin sırlarını ortaya çıkarmayı başarmak. Oyun, bizlerden teknolojide sınırsız ve özgürce ilerlemeyi, ortaya çıkan tehlike ve tuzaklarla mücadele etmemizi ister.

6) At Dead of Night (2020)

At Dead of Night Steam Fiyatı 25 TL.

Kullanıcı İncelemesi: Çok Olumlu (%94/1,336) 

Hoteller bazen kendiliğinden ürkütücü olabilir. Duygu ve hassasiyet, At Dead of Night’da  keskin ve canlı bir biçimde tarif edilmiş. Bu özel oyunda Full motion video kullanılarak nasıl çekildiğini görmek güzel. Ancak oyun antikanın ve yenilikçiliğin özelliklerinden muhteşem bir şekilde faydalanıyor. 

Psikopat katil karanlık hollerde dolaşır ve koşturur. Oyuncu elbette her ne pahasına olursa olsun bu katilden uzak durup, bazen da göz kulak olmak zorunda. Bazı zamanlar oyuncu köşelerden ona bakan rakibi görebilecek veya yerdeki gölgesini bir anlığına yakalayabilecek. Bu oyun fazlasıyla gerilim ve kasvetli ortama sahiptir.

5) Welcome To The Game II (2018)

Welcome To The Game Steam Fiyatı 20 TL.

Kullanıcı İncelemesi: Çok Olumlu (%86/1,830)

Ev basmanın alt türünde olan canilik bu video oyununda yetersiz kalmış. Reflect Studios,

Welcome To The Game serilerinde bu açıklığı doldurmayı hedefler. Birinin ev veya apartmanına sinsice ve haince girme fikri epey rahatsız edicidir. Oyun da bu korkuları ve endişeleri epeyce hissettiriyor. Oyuncu, kayıp bir kadını kurtarmak için Deep Web’de gizli kodları araması gerekiyor. Fakat tehlike, seri katil, adam kaçıran ve tetikçi şeklinde gelir. Tüm bu bireyler, oyuncunun apartmanına kötü niyetlerle girebilmektedir.

4) Dead End Road (2016)

Dead End Road Steam Fiyatı 6 TL.

Kullanıcı İncelemesi: Çok Olumlu (%87/214) 

Ev istilası gibi, korku oyunlarında arabanın arka tekerleğinde bir şeylerin olduğunu pek sık görmeyiz. Dead End Road bunu çok iyi biçimde başarıyor. Oyun aslında zamana karşı bir yarışma gibi. Canavar yavaşça oyuncuyu takip eder, It Follows damarında ona ufak ufak yetişir. Geliştirici DDD Wares, retro estetiği olduğu kadar, 90’ların sonunda çıkmış gibi bir görüntü de sunar. Arabayı kullanırken gizlice ilerleyen canavardan ve sürprizli zorluklardan olabildiğince hızla kaçın. 

3) Song of Horror (2019)

Song of Harror Complete Edition Steam Fiyatı 139 TL.

Kullanıcı İncelemesi: Çok Olumlu (%83/1,204)

Protocol Games’in sunduğu Song of Horror, baştan sona kadar doğaüstü olaylarla bezeli tırnak yedirten bir oyun. Oyunun özellikleri, düzeltilmiş kamera açıları ve yaratıcı içeriğiyle Resident Evil girişinden fazlasıyla ilhamlar almış olduğunu gösteriyor. Eşyaları toplamak, bulmacaları çözmek ve elbette, çeşitli korkunç düşmanlardan yol boyunca kaçınmak gerekiyor. İlginçtir ki, bu düşmanlardan birinin kurbanı olan kahraman, kalıcı bir biçimde ölmüş olur. Yeni bir karakter devam eden hikayede seçilmek zorundadır. 

Korku oyunu
Pek Bilinmeyen 10 Korku Oyunu

2) Visage (2020)

Visage Steam Fiyatı 57 TL.

Kullanıcı İncelemesi: Çok Olumlu (%88/5,272)

P.T.’nin iptal ettiğine dair hayal kırıklığına uğratan haberden sonra, birçok oyun geliştiricisi bu açıklığı doldurmaya çalıştı. Pek çok sözde ‘klonlar’ yıllar içinde piyasaya sunulacaktı ama muhtemelen Visage, potansiyelini fark etmeye en yakın kişi olup P.T.’ye sunmak zorunda kaldı. 

Oyuncu karanlık ve ürkütücü bir banliyö evinin içinde evin trajik geçmişini çözmek zorundaydı. Aynı zamanda akıl sağlığını korumakla mücadele etmek, doğaüstü karşılaşmalar, oyunun seyrini değiştiriyor.

1) Northbury Grove (2019)

Oyun Steam’de bulunmuyor. Oyunun itch.io sayfası mevcut indirmek isteyenler için. 

70 ve 80’li yıllarda gençlerin zamansız sonlarını içeren çok fazla slasher filmi piyasaya sürülmüştü.

Northbury Grove açıkça Friday the 13th ve Halloween filmlerine ev sahipliği yapıyor. Bir rock konserine katılmak yerine, oyuncu karakteri, hayvan kafatasısı olan bir maske takan ve kana susamış bir manyak ile karşılaşır. 

Oyunun amacı basit; kaçmak. Tabii bunu söylemek katilin sıra dışı hızıyla oyuncuyu yakalamasından daha kolay. Aslında iblisi kapalı bir alanda geride bırakmak pek iyi bitmez. Saklanmak epey daha faydalı, her ne kadar sinir bozucu olsa da, hayatta kalmak için bir tür stratejidir.

İlginizi çekebilir: Korku ve Gerilimin Bir Numaralı Oyunu “Outlast”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu