İncelemeler

Sniper Elite 5 İncelemesi

Uzun yıllardır devam eden Sniper Elite serisi, 2022 senesinde Sniper Elite 5 ile seriye devam ediyor. Rebellion Developments şirketi tarafından geliştirilen ve piyasaya sürülen bu oyun; PC, PlayStation 4/5, Xbox One ve Xbox Series X/S konsollarında gamerların kullanımına sunuluyor. Ben bu oyunu PlayStation 5 konsolumda oynuyor olsam bile Xbox Game Pass sistemine abone iseniz, oyunu hiçbir ek bir ücret ödemeden oynama fırsatınız var. Bunu da Sniper Elite 5 incelemesine başlamadan önce söylemek istedim. Şimdi, isterseniz öncelikle bu serinin hikayesinden başlayarak incelememize ilk adımımızı atalım.

Sniper Elite 5, esasında serinin önceki oyunlarında olduğu gibi hikayenin üzerine çok fazla giden bir oyun değil. Geliştirici ekip yine de hiç hikayesiz olmasın diye temel bir hikaye sunuyor. Bu hikayede tekrar Karl Fairburne adlı karakterimiz ile oynuyor ve Fransa’ya gidiyoruz. Sene de 1944. Oyundaki ilk başlardaki olayımız ise Nazilerin gizli bir şekilde yönettiği Project Kraken’in ne olduğunu, ne işe yaradığını öğrenmek ve onu imha etmek. Yalnız, sizin de tahmin edebileceğiniz gibi oyunda ilerleme kaydettikçe hikaye bir sürpriz yapıyor ve farklı yöne ilerliyor. Yani, önceki oyunlardan epey farklı bir hikaye deneyimi sunulmuyor esasında.

Hikayede olduğu gibi temel oynanış da esasında serinin diğer oyunlarına kıyasla çok da farklı olan şeyler yok, en azından kağıt üzerinde… Örneğin, Sniper Elite 5 yine oyuncuları üçüncü şahıs bakış açısından bir keskin nişancı olarak oynatıyor bizi. Tekrardan büyük bölümlere giriyoruz, değişik biçimlerde hedeflerimizi imha ediyoruz, ara ara attığımız mermi ile düşmanlarımızın organlarının nasıl parçalandığını gösteren o klasik ağır çekim ile havalı öldürme anları devreye giriyor ve ondan sonra da bölümden kaçıyoruz. Ayrıca, yine geçmiş serilerde olduğu gibi silahlarımızı oldukça ayrıntılı bir şekilde özelleştirme imkanı sağlamışlar, ekipmanımızı farklı oynanış tarzlarına uygun bir hale getirebiliyoruz.

Sniper Elite 5, diğer oyunlarından farklı olarak bir istila modu sunuyor. Sniper Elite 5 hikaye modu single player veya müttefik olarak iki oyunculu olarak oynama imkanı sunarken, istila modu aracılığı ile oynadığınız kısımda yeni bir oyuncu oyuna girebiliyor. Yalnız, adından da tahmin edebileceksiniz ki bu yeni oyuncu beraber oynadığınız müttefik değil, bölümü istila etmesi için gelen bir rakip oluyor. O gelen rakip oyuncu, ölene veya sizi öldürene kadar bölümde kalmaya devam ediyor. Bu özellik değiştirilebiliyor yani isterseniz açıp, isterseniz kapatabiliyorsunuz. Bundan hariç olarak, dört oyuncunun aynı anda oynayabildiği bir hayatta kalma modu da oyunda yer alıyor. Yani, kağıt üzerinde her şey çok tanıdık ve gayet normal görünüyor. Azıcık detaylara inmemiz lazım.

Sniper elite 5

Sniper Elite 5, özgürlüğe verilen önem

Sniper Elite 4, bu serideki en önemli oyun aslında. Bölüm tasarımı bu oyunda ciddi bir şekilde değiştirilmişti ve oyunculara özgürlük ciddi şekilde sunuluyordu; çok farklı şekilde hedefinize yaklaşıyordunuz. Bu sistemin üzerine ekleyerek devam ediyor yoluna Sniper Elite 5. Bölümlerin artık çok daha büyük olması, bu noktada dikkat çeken ilk şey oluyor. Büyüklük olması da daha çok imkan sunuyor tabii ki. Oyunda, oynayabileceğiniz dokuz tane görev bulunuyor ve hepsi farklı bir bölgede geçiyor bunların. Her bölge de birbirinden büyük ve farklı hissettirmeyi başarıyor. Bölümler de 1 saat civarında sürebiliyor.

Elbette işin içine özgürlük girince, yapılan özgün oynanış tarzlarından dolayı oyunun uzunluğu kişiden kişiye değişecektir. Gizliliğe ve araştırmaya önem vererek gerçek bir keskin nişancı gibi oynayabilirsiniz. Bölümler de öyle kısa kısa değil, oyunu tadını çıkararak ve deyim yerindeyse hissederek oynayacağım diyorsanız her bölüm rahatlıkla 1 saatin üzerine çıkabiliyor o zaman. Ayrıca, serinin önceki oyunlardan aşina olduğumuz gibi bu son oyunda da keskin nişancı tüfeklerinden tutun da tabancalara veya makineli tüfeklere kadar yine birçok farklı silah seçeneği mevcut. Yani, tek tip bir oyun stiline adamak zorunda değilsiniz kendinizi. Sağa sola taş atarak oyundaki düşmanlarımızın dikkatini dağıtmak gibi elementler de mevcut yine klasik olarak. Silahlar da tıpkı bölümler gibi çok daha detaylı artık ve bu da farklı oyun stillerine hizmet edebiliyor.

Sniper Elite 5 oyunundaki her silah, epey ince detaylı bir biçimde özelleştirilip, değiştirilebilir hale gelmiş. Silahların namlularına varıncaya dek birden fazla parçayı söküp, farklı ve daha yeni parçalar ile değiştirebilme özelliği mevcut. Elbette ki bütün parçalar ilk baştan beri açık değil; bölümlerde çalışma masalarındaki evrakları bulup, yeni parçaları bu kadar kolay şekilde açıyorsunuz. Bu sayede, oyundaki çatışma ortasında da farklı silahlara geçebilme özelliği veriyor. Son olarak, bölümlerin içerisinde özelleştirilmiş düşman silahlarını da bulduktan sonra kullanabiliyorsunuz. Yalnız, özel ve eşsiz silahlar yalnızca tek bir şarjör ile geliyor ve ondan sonra kullanılmaz oluyorlar.

Sniper Elite 5 ayrıca özgürlük yönünde Hitman serisi ile arasında fazlaca benzerlik bulunuyor. Örneğin, artık her bölüme farklı noktalardan başlama elementi ile karşılaşıyorsunuz. Ayrıca oyunda levye benzeri eşyalar bulup, onları bazı kapıları açmakta kullanabiliyoruz. Yakın dövüş için de buna benzer silahlar kullanılabiliyor; düşmanları öldürmeden ilerlemek isteyenler, bayıltarak da etkisiz hale getirebilir bu sayede. Oyunun temel oynanışı; Hitman, Souls ve Gears of War benzeri oyunlardan farklı elementleri seçip alarak, kendisini derinleştirirken, görevler de ana hedeflerin beraberinde ikincil hedeflerle de zenginleşiyor. Bunlar da bir kere daha Hitman serisini bize hatırlatıyor.

Sniper elite 5 gif

Birçok farklı oyun ile benzerlikler mevcut

Hitman örneğini bir kez daha vermiş oldum; Sniper Elite 5 oyununu oynarken aynı Hitman oyununda olduğu gibi çevreden ipuçları toplayıp, düşmanları farklı yollarla öldürmeyi yada ikinci görevleri keşfedebiliyorsunuz. Bazen bu ikincil görevler, düşmanları belli bir şekilde öldürmenizi istiyor, bazen belli bir kasayı açmanızı istiyor, bazen de nadir bir ögeyi alıp, korumanızı istiyor. Tüm bu benzerliklere rağmen serinin son oyunu, Hitman benzeri özgürlükçü bir oyun gibi hissettirmiyor. Bunun yerine kendisi seriye bağlı kalarak, olması gerektiği gibi, Sniper Elite 4 oyununun devamı gibi hissettiriyor. Yani, tüm bunların belli bir çapı var, her şey Hitman seviyesinde kaliteli değil.

Aynı zamanda, Sniper Elite 5 oyununda hala devamlı olarak düşman bölgesindeyiz ve kılık değiştirme tarzı şeyler de olmadığından dolayı sürekli olarak tetikte olmamız gerekiyor. Bu, tek başına bir sorun değil ancak yapay zeka o kadar tek boyutlu ki devamlı tehdit altında olmak bir yerden sonra rahatsız edici oluyor. Yapay zeka, en ufak bir harekette yada susturucu takılmış silahın sesine dahi tepki gösteriyor. Bu tepkiler de çok tek boyutlu ve yüzeysel hissettiriyor oyunu oynayana. Çok kısa bir süre sonra yapay zekanın nerede, ne zaman, neyi, nasıl yapacağını çok rahat bir şekilde öğrenmiş oluyorsunuz; programlanmalarını resmen çözüyorsunuz. Bu basitlik ve oyunu bilme hissi alınan zevki bitiriyor tabi.

Sunum tarafında ise oyun pek de yeni nesin oyuna yakışır hissettirmiyor. Sniper Elite 5 zaten PlayStation 4 ve Xbox One için geliştirildiği için bu konsolların oyunu geride tuttuğunu farkedebiliyorsunuz. Karakter modelleri, animasyonlar ve hatta birçok görsel öge öyle pek de etkileyici hissettirmiyor açıkçası. Hatta sinematik sahnelerdeki animasyonlar birkaç nesil öncesine ait gibi görünüyor. Sesler ve müzikler ise kötü olmuş. Yani, bu oyun oynadıktan sonra aklımda müziklerle veya seslerle alakalı hiçbir şey kalmadı; pek bir şey ön plana çıktığı söylenemez. Konsol tarafında başarılı olan şey ise; bazı oyun içi hatalara rağmen performans ise fena değildi PlayStation 5 konsolunda.

Sonuca gelmek gerekirse Sniper Elite 5, serinin önceki oyunlarından pek farklılık olmadan temel oynanışın üzerine ufak iyileştirmeler yaparak çıkarılmış net bir devam oyunu gibi hissettiriyor. Sniper Elite 4 ile atılmış olan bazı adımlar, bu oyunda daha da ileriye taşınıyor fakat ne yazık ki yapay zeka kısmında atılan geri adım kendisini epey belli ediyor ve gizlilik temelli bir oynanıştan hoşlanıyorsanız -ki  ben çok severim- da bu problem, oyun keyfinizi çok ciddi bir şekilde negatif yönce etkiliyor. Aynı zamanda, sunum tarafındaki sorunlar ve yaşanan oyun içi hatalar da biraz rahatsız edici oluyor. Bu oyun yine de kendi türünde oldukça iddialı bir serinin devam oyunu ve hiç olmasa bile indirim dönemlerinde denk gelince satın alınıp, oynanmayı hak ediyor diye düşünüyorum.
Sniper elite 5 oynanış

İlginizi Çekebilir: STEAM NEXT FEST’TE BİR TÜRK OYUNU: ANORD

Kaynak
Mavikol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu