İncelemeler

Sevimli Bir Bulmaca Oyunu: Monument Valley’in Hikayesi Nedir?

Monument Valley, sevimli harita ve çevre tasarımları barındıran bir bulmaca oyunudur. Fakat basit bir bulmaca oyunundan daha fazla öğe içerir. Yaratıklar, şifreler, soyut engellerle aslında ayakları yere basan bir sürükleyiciliği oyuncuya tattırmayı ustaca başarır. 

Görseller konusunda oldukça tatmin edici bir oyundur. Tapınak mimarilerini ve farklı kültürlerden ödünç alınmış gözüken hatırı sayılır güzellikteki desenleriyle göz alıcıdır. Son derece etkileyici bu 3D basit görünüm, aslında son derece sanatsaldır aynı zamanda. Genellikle merdivenler aracılığıyla üst katlara çıktığımız ve alt katlara indiğimiz oyunun dünyasına kendimizi bırakmak bir hayli kolay.

Oyunun herkesin hemen alışabileceği ve toplu taşımada seyahat ederken bile oynayabileceği basit kontrollerle oynanması da bu kendimizi bırakma sürecine katkıda bulunur. Bu da büyük bir avantaj sayılabilir. Zıplama ve yürüme gibi temel hareketler bir yerden bir yere varmak ve sürecin işleyişini tesis etmek adına yeterlidir. Bu demek oluyor ki spesifik, kompleks ve el-göz koordinasyonu isteyen oyun oynama becerisi olmaksızın da oynanıp bitirilebilir. 

Monument Valley

Monument Valley’in Hikayesi ve Arka Planı 

Oyunun hikayesi aslında çok fazla unsur içermese de, hikayeyi devam ettirmek için gerekli olan motivasyonu toplamak için yeterlidir. Oyunda kafasındaki soruları çözmek uğruna yola koyulan Ida adındaki bir karakteri oynuyoruz. Çeşitli yapısal ve morfolojik bulmacaları çözerek ilerliyoruz. Geometrik şekilleri çözerek ve aydınlatarak ilerlediğimiz oyunda aslında her şey bir bakış açısı, perspektif meselesidir. Bakış açımızı değiştirdiğimizde yeni denemeler gerçekleştirme evresine geçebilmiş oluyoruz ve bu yeni denemeler sayesinde önümüze çıkan çetrefilli bulmacalar birer birer çözülüyorlar.  Böylece yeni yerlerde buluyoruz kendimizi ve oyunun bütünü ortaya serimlenmiş oluyor. 

Bu içerik ilginizi çekebilir: Assassin’s Creed Dünyasına Ayrıntılı Bir Bakış Atıyoruz

Oyunu Nereden Temin Edebilirim ? 

 AppStore ve Play Store marketlerinden indirilip oynanabilir. 

Monument Valley Benzeri Oyunlar

Alto’s Odyssey ve Alto’s Adventure akla ilk gelen iki oyun olacaktır. Aslında bu tarz oyunlar özetle bulmaca oyunu olarak tanımlanabilirler. BU nedenle Evoexplores, Wonderputt ve Limbo gibi oyunlar da Monument Valley oyununu çağrıştıracak cinsten tasarımlara, elementlere, mekaniklere sahiptirler. Her şeyden önce bir serüven içeren ve bulmacaları çözmemiz gereken oyunlar, Monument Valley’in genel karakteristiğini andırabilirler. 

Monument Valley Hakkında Son Söz 

Meditatif ve dingin bir ambiyansa sahip bir bulmaca oyunu, hem bulmacaları çözdükten sonra hem de gerek müzik gerek görüntüleriyle insana tarifsiz duygular aşılayabilme gücüne sahiptir. Hiç kuşkusuz Monument Valley de bu tür oyunların başında geliyor. Monument Valley tam da özellikle sakin, akıcı fakat aynı zamanda düşündürücü bir oyun oynamayı arzu edenlere göre.

İlk oyun Play Store’da 11 TL iken oyunun ikincisi 18 TL ile satışta.

Başa dön tuşu