TeknolojiVR

Sanal Gerçeklik – VR Nedir? 4 Maddede İnceledik

2012 yılında hayatımıza giren Türkçe’de ‘sanal gerçeklik’ anlamına gelen ve adından her zaman söz ettirmeyi başaran VR (Virtual Reality), sanal ortamı gerçek hayatla birleştiren ve sadece oyun amaçlı olmayıp, eğitim, mimari, perakende, sağlık teknolojileri ve tarih-sanat gezilerinde de kullanılmaktadır. Videoları, filmleri, oyunları ve diğer animasyonları 360 dereceyle sanki izlediğimiz ortamın içinde yaşıyormuş izlenimi verir.

Bulunduğumuz ortamı tamamen sanal hale getirip bizi gerçeklikten sanal dünyaya götüren Virtual Reality, görüntüyü 3D olarak aktarmakta.

Bilgisayar, mobil, Xbox, PlayStation 4 ve PlayStation 5 platformlarında rahatlıkla oynanabilir. 

Virtual Reality gözlüklerinin fiyat yelpazesi oldukça geniş ve farklıdır. Genellikle fiyatlar 190 TL- 8.000 TL arasında değişebilmektedir.

Vr nedir

VR İle Oynanan Oyunlar Nelerdir?

Her geçen gün kendini yenileyip farklılık getiren Virtual Reality ile oynanan başlıca oyunlar şunlardır:

  • Beat Saber (HTC Vive, Oculus Quest, PS4, Microsoft Windows

  • Half-Life: Alyx (Microsoft Windows)
  • The Elder Scrolls V: SkyrimVR (Xbox X ve S Serisi, PS4, Nintendo Switch,Microsoft Windows PS5)
  • Batman: Arkham Virtual Reality (PS4, Microsoft Windows)
  • The Walking Dead: Saints & Sinners (Oculus Quest, PS4, Microsoft Windows, Klasik Mac OS) 
  • Blade and Sorcery (HTC Vive, Oculus Rift- Rift S, Valve Index, Microsoft Windows)
  • Minecraft Virtual Reality (Oculus Quest, Oculus Rift, Nintendo Switch, Microsoft Windows)
  • Resident Evil 4 (Oculus Quest 2)
  • Resident Evil 7: Biohazard (PlayStation VR)
  • Farpoint (PlayStation VR)

 VR nedir

Virtual Reality Gelecek Vadediyor Mu?

Daha şimdiden yüksek talep gören Virtual Reality, gelecek yıllar içinde ilgi görmeye devam edecek gibi gözüküyor. Çünkü dünya çapında tanınmış şirketler VR teknolojisine yatırım yapmaktan çekinmiyor.

Özellikle Facebook, Amazon, Netflix, Google, Nvidia, Intel, Cisco ve Apple gibi köklü şirketler şimdiden yatırım yapanlar arasında yer alıyor. Bu denli güçlü şirketlerin yatırım yaptığını gören diğer firmaların da Virtual Reality teknolojisine yatırım yapmaktan geri durmayacağı bir gerçek.

Microsoft da kendi VR teknolojisini oluşturarak, ‘Mesh’ adlı bir sanal alanda duyurdu.

Virtual Reality’nin Yıllık Geliri Ne Kadar?

2021 yılında Virtual Reality pazarının 5 milyar ABD dolarından daha az olduğu hesaplansa da bu sayının 2024 yılına kadar 12 milyar ABD dolarından daha fazla olacağı tahmin ediliyor. Yapılacak yenilikler, güncellemeler ve iyileştirmelerle VR teknolojisi benimsenmeye başlanacağı düşünülmektedir.

Metaverse Nedir?

Metaverse; kullanıcıların internet üzerinde oluşturulmuş sanal bir dünyaya bağlanmasını ve kripto para birimini kullanarak arazilerin, binaların satın alınmasını sağlar. ‘Sanal-kurgusal evren’ anlamına gelen Metaverse ile VR aralarında fark Virtual Reality piyasaya daha iyi tanıtılmış ve anlatılmış olmasıdır.

Metaverse nedir

Kullanıcılar Virtual Reality gözlükleriyle NFT(non-fungible token) gibi Metaverse’de sanal içerikler ve sanal alanlar satın alıp oluşturabilecektir. Aynı zamanda Metaverse’ün geçerli para birimi Ethereum ve Bitcoin olacak.

Metaverse, yalnızca Virtual Reality ile sınırlı kalmayıp internetten herhangi bir cihazla erişme imkanına sahip olacaktır. Metaverse’ün aynı Virtual Reality gibi internete yaratıcılık, alternatif ve yeni bir soluk getireceği kuşkusuz bir gerçektir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu