Rehber

Resident Evil Village: Dört Melek Maskesini Nerede Bulabiliriz ve Puzzle Nasıl Çözersiniz

Resident Evil Village Nedir?

Resident Evil Village veya Biohazard Village, Capcom tarafından geliştirilen ve 2 Mayıs 2021 tarihinde yayınlanan oyun tür bakımından Hayatta kalma – korku, macera ve nişancı oyunudur. Tek oyunculu oyun oynama özelliği sunulan oyun, Resident Evil serisinin sekizinci büyük oyunudur ve Resident Evil 7: Biohazard’ın devamı niteliğinde geliştirilmiştir.

Resident Evil Village konusu nedir?

Önceki Resident Evil oyunlarının kahramanı olan Chris Redfield bir anda ortaya çıkması ve huzurlu yaşamları bozarak harap olmuş olan Ethan Winters’ın kendisini Avrupa’da gizemli bir köyde bulmasına yol açar ve Ethan’ı yeni bir kâbusun içine sürükler.

Resident Evil serisinin olmazsa olmazı konumunda olan bulmacalar bu oyunda da yer almaktadır. Sizden beklenen ise kolay veya zor olarak önümüze çıkan bu bulmacaları çözmenizdir.

Peki ya Resident Evil Village (Dört Melek Maskesini) Nerede Bulabilir ve Puzzle Nasıl Çözersiniz?

Bu yazıda, dört Melek Maskesini nerede bulacağınızı ve Dörtlü Salon bulmacasını beraberce çözmeyi öğreneceğiz. Bu, oyunu ilerletmek için Dimitrescu Kalesi’ni tamamen keşfetmenizi gerektirir, bu durum oyunun ilk bulmacasıdır. Dörtlü Salon bulmacası Dimitrescu ve kızları tarafından ele geçirildikten bir süre sonra başlıyor. Kaçtıktan sonra, zeminde çıkıntı yapan dört heykeli bulmak için Dörtlü Salon’a geri dönmeniz gerekmektedir. Salonlardan her birinin kapısının kilidini açabilmek için bir Melek Maskesine ihtiyaç duyulmaktadır ve kilitler şu mesajı taşır: ‘Melekleri maskeleyin’ kör bakışlar ve ancak o zaman kurtulursunuz. Bu yüzden, söz konusu dört öğeyi bulup ilgili heykele sığdırmamız gerekiyor.

HÜZÜN MASKESİNE ULAŞMANIN YOLU NEDİR?

Resident Evil Village 4 melek maskesi hüzün maskesi
Resident Evil Village: Hüzün Maskesi

Bulunduğunuz Dörtlü Salon’dan doğuya yani Ana Salon’a doğru gidip derhal merdivenlerden yukarı çıkmanız gerekmektedir. Merdivenlerden çıktıktan sonra sağa dönüp “Rahibe Kapısı” adı verilen bir kapı ile karşılaşana kadar yolu takip ediniz. Kapıyı bulduktan sonra kilidini açmak için Maroon Eye’ı kullanın.  Daha sonra Leydi Dimitrescu’nun kızlarından biri tarafından bir saldırıya uğrayacaksınız, bu nedenle de Giyinme Odasına girene kadar yeni kilidi açılmış olan yolu hiç bırakmadan takip etmeniz gerekmektedir. Bu odanın arka köşesinde, sizin girebileceğiniz gizli bir yol olacak o tarafa doğru yönelip girişi kaplayan ahşabı koparın ve ilerleyin. Patikayı bir ya da iki saniye takip edin ve ardından bir delikten düşerek birkaç farklı kata düşeceksiniz.

Önünüzdeki yolu takip edip daha sonra solunuzdaki tünelde ilerlemek için çömelin. Leydi Dimitrescu yan odanızda olacak ama merak etmeyin sizi görmeden ayrılıyor. Sizin ortasında yanan bir avize ile çıkmaz sokak gibi görünen bir şeye rastlayana kadar yola devam etmeniz gerekmektedir. Odanın her iki tarafındaki ahşabı aydınlatmak için onu çekmeniz gerekiyor, bu nedenle de mutlaka çekimlerinizi doğru bir şekilde sıralayın ve başarılı olduktan sonra size yeni bir yol açılacaktır. Bu açılan yol sizi hapishaneden geçen bir sonraki bölüme yönlendirecektir bu yeni yer sizin için temel düşmanlar ve eşyalar içerir, bu yüzden Leydi Dimitrecu’nun kızlarından biri, yolunuzu tıkayan bir tahta parçasını kopardıktan sonra size saldırdığında tekrar toplanalım.

Bu, oyundaki ilk patron dövüşüdür. Göreviniz ise Leydi Dimitrescu’nun ilk üç kızını alaşağı etmektir. Işığa karşı zayıftır, bu yüzden de açık pencerenin önünde dururken çekimleriniz düşecek şekilde kendinizi konumlandırmanız lehinize olacaktır. Yeterince hasar verdikten sonra donacak ve patlayacaktır.

Şimdi sıra mutfağa gitmekte gidin ve büyük kan kabından Sanguis Virginis’i alın. Aldıktan sonra önünüzdeki Yemek Odasına giden yolu takip etmeye başlayın, orada sağınızdaki kapıyı açtıktan sonra Ana Salon’a geri sarın. Daha sonra hiç zaman kaybetmeden yukarı çıkın ve Sanguis Virginis’i bir kaide üzerine yerleştirebileceğiniz ve yeni bir odanın kilidini açabileceğiniz Şarap Odasına varın. Burada Avlu Anahtarı olacak onu alın ve birinci kattaki Yemek Odasına geri dönün ve oradaki kapının kilidini açmak için Avlu Anahtarını kullanıp daha sonra dışarı çıkın. Avlunun sağ alt köşesinde, girebileceğiniz bir dizi çift kapı vardır, bu yüzden hemen yakındaki eşyaları alın ve oraya gidin. Yukarı çıkarken Leydi Dimitrescu’nun bir anlığına bacaklarını yakalayacaksınız, o yüzden onu takip edin. Doğrusal yoldan devam etmeniz, sonunda sizi içerisinde bir bulmaca içeren Abdest Salonuna götürür..

Bulmacayı çözüp havuzu boşalttıktan sonra merdivenlerden aşağıya inmeniz gerekmektedir. İndikten sonra kendinizi daha fazla düşman ve eşya ile dolu, su basmış bir depoda bulacaksınız. Yol daha sonra bir asansöre denk gelene kadar sarılacaktır. Daha sonra çekin ve bir balkonda olacaksınız, Leydi Dimitrescu’nun yer aldığı bir ara sahneye çıkacaksınız. Odanın içine girin ve Dimitrescu’nun derhal Anahtarlarını alın. Aldıktan sonra odadaki tek kapıdaki Dimitrescu Anahtarını kullanın bunun üzerine Leydi Dimitrescu tekrar odanın içerisine girip sizi yere itecek (o kadar güçlü!). Bir sonraki bölümün spoilerlardan kaçınmak için, sonunda Zindanda karşılaştığınız seviyeyle etkileşime geçin. Leydi Dimitrescu tekrar göründüğünde, ondan kaçın ve geride kalanı geri almak için seviyeye dönün. Daha sonra kapı açılana kadar beklemeniz gerekecek. Büyük bir heykele rastlayana kadar bir merdiven boyunca ve aşağı doğru bir sonraki yolu takip etmeye devam edin. Hüzün Maskesi tam ortasına yerleştirilecektir.

SEVİNÇ MASKESİNE ULAŞMANIN YOLU NEDİR?

Artık Dimitrescu’nun Anahtarına sahip olduğunuza göre, Avludaki diğer kapının da kilidini açabilirsiniz. Oraya gidin, ama çokça dikkatli olun, çünkü Leydi Dimitrescu şu anda etrafta sinsi sinsi sinsi sinsi dolaşıyor ve sizi görürse size saldıracak. Bunun için fırsat kolluyor. Kilidi açtıktan sonra, odanın ortasında piyano çalmanız gereken Opera Salonu’na gelmiş olacaksınız. Oyunun çalmanızı istediği kendisinin belirli bir melodi var, ancak doğru notalara basamasanız bile, doğru tuşları bulmanıza yardımcı olacaktır. Bunu başarılı bir şekilde yapmak size Demir Nişan Anahtarını verecektir.

Resident Evil Village 4 melek maskesi sevinç maskesi
Resident Evil Village Sevinç maskesi

Geçtiğiniz kapıda Demir Nişan Anahtarını kullanmak için yukarı doğru çıkın, fakat Leydi Dimitrescu’nun sizi yolda pusuya düşüreceği konusunda uyarmış olayım. Varacağınız kapının diğer tarafında, Leydi Dimitrescu’nun kızlarından ikincisi sizi bir patron dövüşüne çekmeye çalışacak ve başarılı olacaktır. Ancak kural aynı şekilde devam ediyor. Işıkta dururken vurulması gerekiyor, bu nedenle sütunların üzerindeki kolları çekerek odanın ortasındaki ışıklığı açın. Yeterli hasar verildiğinde, kızı tekrar daha donacak ve patlayacaktır. Yendikten sonra, sevinç salonuna gidin ve büyük heykelden sevinç maskesini alın.

ÖFKE MASKESİNE ULAŞMANIN YOLU NEDİR?

Sonraki oda, başka bir bulmacayı içerisinde barındıran Atelier adı verilen odadır. Bu odadaki bulmaca tamamlandıktan sonra, yeni keşfedilen yoldaki merdivenlerden yukarıya doğru Tavan Arasına gidin. Yaklaşan bölüm kale duvarları boyunca dışarıda yer alır ve kanatlı Lycanlara ev sahipliği yapar, bu nedenle F2 Tüfeğini burada uzaktan kullanmak sizin için iyi olacaktır.

Resident Evil Village 4 melek maskesi öfke maskesi
Resident Evil Village Öfke maskesi

Buradaki yol tamamen doğrusaldır, bu yüzden kaybolma ihtimaliniz yoktur. Belfry’e vardığınızda, zipline’ı uygun bir şekilde adlandırılan Öfke Kulesinin karşısına geçin. Burada tam önünüzde Öfke Maskesinin bulunduğu bir sonraki heykel olacak.

ZEVK MASKESİNE ULAŞMANIN YOLU NEDİR?

Son Melek Maskesini almak için Ana Salon’un ikinci katına gitmeniz gerekmektedir. Burada Zevk Salonuna açılan kilitli kapıdaki Dimitrescu’nun Anahtarını kullanın. Zevk Maskesi büyük heykelin üzerinde tam önünüzde olacak, fakat bu iş hiç bu kadar kolay olmayacaktı. Ama yine de şimdi yakala. Şuanda bir kapı çıkışı kapatıyor, bu yüzden açık şöminenin içinde çömelin ve Cephaneliğe gidin.

Resident Evil Village 4 melek maskesi ZEVK maskesi
Resident Evil Village Zevk maskesi

Çünkü Leydi Dimitrescu’nun kızlarının sonuncusuyla son patron dövüşünüz burada olacak. Bir kez daha, duruma biraz ışık tutmanız gerekiyor, bu nedenle bir boşluk oluşturmak için bir an önce mobilyaları odanın sol tarafındaki duvarına taşıyın. Ardından, yakındaki masadan bir Boru Bombası alın ve onunla duvarda bir delik açın. O zaman o ışıkta dururken ona bir kez daha zarar vermen gerekecek. Yeterince dağıtıldığında donacak ve patlayacak.

Ardından, Armory’deki şöminenin üstünden bir Ata ait olan kafatasını alın. Aldığınız kafatasını orijinal olarak Zevk Maskesini bulduğunuz heykelin üzerindeki yuvaya yerleştirin ve çıkışınızı engelleyen kapı kalkacaktır. Önce Monte Edilmiş Hayvan Kafatasını incelemeli ve üzerine monte edildiği tahta parçalarını çıkartmalısınız.

Şimdi, Dimitrescu Kalesi’nden kaçmak için ihtiyacınız olan tek şey, Melek Maskelerini Dörtlü Salon’daki heykellerin üzerine yerleştirmenizdir. Soldan sağa doğru sıralama şu şekildedir:

En soldaki heykel, Kederin Maskesi içindir
Merkez sol heykel Zevk Maskesi içindir
Sağ merkezdeki heykel ise Sevinç Maskesi içindir
En sağdaki heykel, Öfke Maskesi içindir.

İlginizi Çekebilir: Resident Evil Village: Beneviento’nun Hazinesi Nasıl Elde Edilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu