İncelemeler

Red Dead Redemption 2’nin Hikâyesi

Red Dead Redemption 2’nin hikayesi, Vahşi Batı’nın bitişini ve modern çağın başlangıcını anlatan efsanevi bir oyun. Şimdi hep birlikte oyunun hikâyesine ve nasıl oynandığına bakalım.

Aslında ilk seri olan Red Dead Redemption, oyunda sonradan yaşananları anlatmaktadır. Red Dead Redemption 2, bir nevi bizi zaman makinesiyle geçmişe götürüp yaşanan olayları detaylıca anlatmaktadır. İlk seride ana karakterimiz ise John Marston’dı. Red Dead Redemption 2, 2018 yılında piyasaya sürülmesine rağmen günümüzde hâlâ  konuşulmaya ve defalarca oynanmaya devam ediyor.

Peki bu oyunu bu kadar güzel ve özel yapan neydi? Grafikler mi, detaylıca tasarlanmış sağlam karakterler mi, yoksa gerçek hayatı aratmayacak derecede muhteşem ayrıntılara sahip olması mı? Aslında cevap; hepsi.

Red Dead Redemption 2’nin Hikâyesi 

Yüzyılın sonuna doğru gelirken Amerika’da büyük değişimler yaşanmaya başlamıştır. Kanunsuz şekilde dolaşan çetelerin kökü kurutulmaya çalışılırken, teslim olmayıp kaçmaya ve direnmeye çalışanlar ise ölmeye mahkûm oluyor. Ana karakterimiz Arthur Morgan ve ait olduğu çetesi Van der Linde’de bu fırtınalı olaylardan etkileniyor. Acaba yeni dünya düzenine karşı eski düzeni devam ettirip ayakta kalabilirler mi?

Blackwater’da yapılan büyük soygunun ardından Arthur Morgan ve Van der Linde çetesi kaçmak zorundadır. Ülkedeki bütün federal polisler ve profesyonel kelle avcıları Van der Linde çetesini aramaktadır. 

Çetenin lideri olan Dutch’ın hem manevi oğlu gibi hem de sağ kolu olan Arthur Morgan, diğer çete üyeleri arasında da en becerikli ve en saygın bir konuma sahiptir. Yalnızca kaçmak ve mücadele etmekle kalmayıp çete üyelerinin hikâyelerine  de yakından ortak oluyoruz. Dokunaklı müzikleri ve oyunun o muazzam atmosferiyle oyun oynamaktan çok bir Vahşi Batı filmi izliyor izlenimine sahip olabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Half-Life Alyx “Levitation” Duyuruldu


Her bir karakter için fazlasıyla özellik eklenmiş. Bu doluluk sayesinde hikâye daha canlı ve takip edilesi oluyor. Sadece oyun oynamak diğerlerine mahsus, çünkü Red Dead Redemption 2’de yaşayarak, empati yaparak ve duyguları en içten bir biçimde hissederek oynuyorsunuz. Belki bu yüzden çok seviliyor Red Dead Redemption 2, sadece oynamayı değil oynayarak yaşattığı için…

Tek tek anlatmaya kalkınca sayfalar yetmeyebilir, biz de en akılda kalacak bir biçimde anlatmaya çalışalım. Yolda giderken durup etrafı seyretmenizi sağlayan o gerçekçi ve canlı doğası, göllerin, derelerin ve şelalelerin huzur verici sesi, etrafta koşturan ve yakalayabildiğiniz tavşan, geyik, sincap, ayı, kurt, timsah gibi bölgelere göre değişen bir sürü hayvanın çeşitliliğine şahit oluyorsunuz. 

Her duruma göre müzikler değişebilmekte. Mesela çatışma anında müziğin şiddeti daha da artıyor, çatışmanın yoğunluğunu en iyi biçimde hissetmek için. Etrafta öylece gezerken arkadan çalan hafif ve biraz da duygusal müzikle gerçek hayatta seyahat ediyormuş hissini ve dinginliğini veriyor.

Bunca çatışmanın, mücadelenin, rastgele karşılaşılan olayların ve farklı görevlerin dışında atlardan bahsetmeden olmaz. At en büyük ulaşım aracı olduğu kadar en büyük dostunuz. Çünkü bir atı ehlileştirip ona gerekli bakımını yapıp gerektiği yerde de sevip temas etmek gerekiyor, bunların sonucunda atın hızı performansı ve en önemlisi de size olan bağlılığı ve güveni artıyor.

Tehlikeli bir hayvanın yanından geçerken, aniden çatışmanın başladığı anlarda at yeterince size bağımlıysa ve güveniyorsa sizi asla yarı yolda bırakmıyor. Vahşi bir atla bunu denediğinizde daha iyi anlaşılır. Güvenilir bir at en büyük artınızdır. Daha fazla deneyime sahip olmak için Red Dead Redemption’u en kısa zamanda oynayıp, ikonik hale gelmiş bu oyuna şahit olun.

 

Red Dead Redemption 2 Sistem Gereksinimleri Nedir?

En iyi grafikler, sağlam ve kaliteli müzikler, tuşların verdiği gerçekçi hissiyat ve vuruş ile oyun en iyi oynanış biçimini oyunculara sunmaktadır. 

Minimum Sistem Gereksinimleri:

  • Windows 7 (64 Bit)
  • Intel Core i5 2500K 3.3 GHz / AMD FX-6300
  • AMD Radeon R9 280 / NVIDIA GeForce GTX 770
  • 2 GB VRAM
  • 8 GB RAM

Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri:

  • Windows 10 (64 Bit)
  • Intel Core i7 4770K 4 Core 3.5 GHz / AMD Ryzen R5 1500X
  • AMD Radeon RX 480 4 GB / NVIDIA GeForce GTX 1060
  • 6 GB VRAM
  • 12 GB RAM

Steam fiyatı ; kısa süreliğine %50 indirim ile 300 TL yerine 150 TL
Epic Games Fiyatı
; kısa süreliğine %50 indirimile 300 TL yerine 150 TL

Ayrıca yarış sevenler için: Gran Turismo 7 Ne Kadar? Nasıl Oynanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu