İncelemeler

PS Plus mı, Game Pass mi?

Gelişen teknoloji ile birlikte oyun ve oyun konsollarının da ne aşamada ve gelişmede bulunduğunu çözümleme etmek için bu yazıyı hazırladık. Gelin oyun konsollarında genel bir değerlendirme deneyelim.

PS Plus mı tercih ediyorsunuz yoksa Game Pass mi? Eğer henüz tercih yapmadıysanız bu yazımız tam da sizlere göre. Gelişen teknoloji ile birlikte oyun ve oyun konsollarının da ne aşamada ve gelişmede bulunduğunu çözümleme etmek için bu yazıyı hazırladık. Gelin oyun konsollarında genel bir değerlendirme yapalım.

PS Plus mı, Game Pass mi?

PS Plus

PlayStation 5

Kuşkusuz ki Sony’nin PlayStation serisi -bilhassa Türkiye’de- popülaritesini hiç yitirmedi ve yitirecek gibi de pek durmuyor. Firmanın yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 de gerek tüm dünyada , gerekse Türkiye’de hala lider sıfatında sahip. Dahası, bütün dünyada çok ciddi bir stok sıkıntısı yaşanıyor.

Önceki versiyonuna kıyasla devrimsel bir yenilik sunmamasına ve oldukça geniş bir oyun portföyüne sahip olmamasına rağmen PS5, Sony’nin son dönemde yapmış olduğu atılımlarla fazlaca başarı göstermiş ve bir gelecek vadediyor.

Ratchet & Clank: Rift Apart

PS5’in En İyi Oyunları

PS5’i tercih etmeniz için en önemli sebeplerden biri de, oyunları olsa gerek. Bunlardan ilk dikkat çekeni Ratchet & Clank: Rift Apart; akıl almaz görselliği, rengarenk dünyası ve eğlenceli oynanışı ile PS2 döneminde tanıştığımız Ratchet ve robot arkadaşı Clank, son aşama keyifli bir oyun deneyimi sunuyor.

PS5’in kuvvetli oyunlarından bir diğeri de Spider-Man: Miles Morales. Yeni nesil grafikleri ve uzun oyun süresi ile Manhattan’da ağ atılmadık yer bırakmayacaksınız.

PS4’te fazlaca burun kıvırılmayan ve devamının geleceği uzun zaman önce duyurulan Horizon serisinin son oyunu, Horizon: Forbidden West de kaçırılmaması gereken PS5 oyunlarından yalnızca bir tanesi. Oyun, mekanik canavarların salgın etmiş olduğu uçsuz bucaksız bir dünyada yüksek tempolu bir aksiyonu vadediyor.

Kaçırılmaması ihtiyaç duyulan son üç oyunu da; Ghost of Tsushima: Director’s Cut, Gran Turismo 7 ve normal olarak God of War oluşturuyor. Japonya’nın Edo dönemine döndüğümüz Ghost of Tsushima’nın başından kolayca kalkamayacak, Gran Turismo 7’de gerçek bir yarış deneyimi yaşarken çevrenizden gözünüzü alamayacak ve eşi olmayan yakın dövüş mekaniğiyle öne çıkan God of War’da İskandinav tanrılarına meydan okurken dönemin iyi mi geçtiğini anlamayacaksınız.

PS Plus

PS5 Online Abonelik Modelleri

PlayStation’da birkaç ay öncesine kadar -PS4’ü de kapsayacak şekilde- sadece tek bir online abonelik sistemi bulunuyordu: PS Plus. Şimdi ise standart PS Plus aboneliğinin (‘Essential’ adıyla yayında) beraberinde PS Plus Extra ve PS Plus Deluxe adıyla iki abonelik daha güncellenip eklendi; PS Now servisi de PS Plus aboneliğine dahil edildi.

PS Plus Essential karşılıklı online oyun oynama ve her ay Sony’nin sunduğu birkaç oyunu bedava şekilde kütüphanenize ekleme fırsatı veriyor. Extra aboneliği buna ayrıca 400-500 adet arası oyuna arzu ettiğiniz zaman erişebilmenize, Deluxe aboneliği ise bütün bunların üzerine PS1, PS2, PS3 ve PSP sistemlerinin en iyi 340 oyununu oynamanıza olanak tanıyor.

Xbox Series ‘oyun konsolu’ pazarında olmasına imkan tanıdığı olan Xbox serisi, yeni nesilde iki modelle varlığını sürdürüyor: X ve S modelleri. Firmanın Xbox Series X adıyla bilinen en donanımlı ve kuvvetli konsolu geleceğe yatırım yapmak isteyenler için seçilebilecek bir model.

Yarış oyunlarını sevin yada sevmeyin; Xbox’ın en iyi oyununu oynamadan ‘Xbox sahibiyim’ dememelisiniz. Uzun süredir konsolun en iyi oyunlarından önde gelen Forza Horizon serisi, beşinci oyunuyla beraber çıtayı en üst noktaya taşımayı başardı.

Yine ‘Xbox’ denilince akla gelen en ünlü serilerden biri de elbette Halo. Doğal olarak serinin son halkası da Xbox Xgüçlü oyunlarından: Halo Infinite. Oyunda bir kez daha Master Chief’in kontrolünü alıp dünyayı kurtarmak için tüm mücadeleyi veriyoruz.

Ve Gears 5… Microsoft’un elindeki en güçlü silahlardan önde gelen Gears 5, Xbox X’te resmen görsel bir şölen sunuyor. Üstelik 120 Hz yardımıyla…

PS Plus

Xbox Online Abonelik Modelleri

Microsoft, 2002 yılından beri online oyun oynamak için Xbox Live Gold aboneliği istemektedir. 2022 yılında da bu durum devam ediyor ama bu sistem seneler içinde gelişti ve her ay değişik birçok oyunu oyuncuların kütüphanelerine parasız olarak eklemelerine izin verdi.

Microsoft’un uzun süre ilkin hayata geçirdiği, ‘Netflix’ modeliyle işleyen Game Pass aboneliği, firmayı bu alanda -keskin bir biçimde- Sony’den ayırmayı başardı. Aylık yada yıllık abonelik olanaklarıyla Game Pass üyesi olduğunuzda hem 100’ü aşkın oyuna bedava erişim sağlıyor, bununla beraber birçok yeni ve tanınmış oyunu çıktığı gün oynama şansına kavuşuyorsunuz.

Game Pass’in üç değişik modeli olması biraz kafaları karıştırabilir: Aboneliğin; Xbox, PC ve Ultimate benzer biçimde çeşitleri bulunuyor. Eğer oldukça sıkı bir oyuncuysanız Ultimate seçeneği size tüm seçenekleri ve imkanları sağlıyor. Bununla birlikte; hem, Xbox Live Gold, hem konsol, hem PC, hem de EA Play aboneliğine erişebiliyorsunuz. Adlarından belli olduğu üzere diğer seçenekler de sadece konsol yada sadece PC oyunlarına bedava erişim imkanı sunuyor.

The Last of Us Remake Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu