Teknoloji

Ping Nedir? Ping Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

PİNG NEDİR?

Ping nedir sorusuna herhangi bir bilgisayar üzerinden alınan veri paketinin, ilgili sunucuya iletilmesi sırasında geçen süre olarak kısaca tanımı yapılabilir. Ama veri paketi ve sunucu arasındaki gecikmelerin genellikle milisaniyelerle ölçüldüğü ping miktarı arttıkça “LAG” olarak tanımladığımız gecikmeler de yaşanabilir. Çevrimiçi oyunlarda milisaniyelik gecikmelerin bile oldukça fazla önemi olmasından dolayı, yaşanan ping sorunları oyuncular için fazlasıyla rahatsız edici olabiliyor.

PİNG SÜRESİNİ DÜŞÜRMEK İÇİN BAŞVURULACAK YOLLAR NELERDİR?

Çevrimiçi oyun dünyasında çokça zaman geçiren kişilerin oldukça aşina oldukları bir konu olan ping süresi, oyuncular için bazı anlarda can sıkıcı durumlara bürünebilir hale gelebiliyor. Özellikle online oyun oynamaya öncelik tanıyan kullanıcıların oldukça fazla dert yandığı ping nedir ve ping süresini düşürmek için neler yapılabilir gelin beraberce okuyup öğrenelim…

VERİ PAKETLERİNİN YOLCULUĞU

Ping’in ne olduğunu ve veri paketlerinin sunucuya ne şekilde ulaştığını anlamaya çalışmak, yaşanabilecek ping sorunları esnasında da çözüm üretmemiz açısından önemli fikirler oluşturacaktır. Çevrimiçi video oyun dünyasında zaman geçirmeyi sevenlerin aşina olduğu ping kelimesi, yükleme (upload) ve indirme (download) kavramlarından farklı olmakla birlikte en az bu kavramlar kadar önemli bir yere sahiptir.

Sunucu ve veri paketi arasındaki süre gelen ilişkiyi daha iyi anlamak adına herhangi bir oyun üzerinden örnekleme kurabiliriz. İlk olarak önce çevrimiçi oyunları oynayabilmek için, bilgisayarın sunucu ile sağlıklı bir ilişki kurabilmesi gerekir. Çevrimiçi oyunlarda genellikle bu durum, belirlenen kullanıcı bilgilerinin girilmesiyle sağlanır. Bahsi geçen kullanıcı bilgileri, kullanıcı adının ve şifrenin girilmesi işlemidir.
Oyun esnasında herhangi bir oyuncu rakibini alt etmek için “ateş etme” tuşuna bastığı takdirde, bu verilen komut öncelikle klavyeden bilgisayarın ilgili birimine iletilir. Daha sonra oyuncunun bilgisayarı, bu verilen komutu sunucuya başarılı bir biçimde iletebilmek için internet bağlantısını kullanır. Böylece veri paketinin sunucuya olan yolculuğu başlatılmış olur.

Bu başlatılan süreç her ne kadar göz açıp kapama süresi kadar kısa sürüyor olsa da sunucu ve bilgisayar arasındaki uzaklığa göre milisaniyelik farklılıklar gösterebilir. Yani bir bilgisayar, sunucuya ne kadar uzaksa ping miktarı da aynı oranda artış gösterecektir. Sunucu ve bilgisayar arasındaki mesafenin yakın olması durumunda ise bu gecikme aynı oranda daha az yaşanacaktır.

Fakat aynı internet bağlantısına birden fazla kullanıcının bağlanması durumunda veya aynı bağlantı üzerinden birden fazla göndermenin yapılması durumunda, veri paketlerinin gönderim süreci de fark edilir biçimde yavaşlayacaktır. Çünkü veriler daha yavaş bir hızda sunucuya iletilmeye çalışılacaktır.

Ping nedir

PİNG SÜRESİNİ AZALTMANIN YOLLARI NELERDİR?

İlk olarak online bir oyuna giriş yapmadan önce bilgisayarınızın arka planında herhangi bir işlem için internetinizi kullanıp kullanmadığını kontrol edin. Çünkü indirme veya gönderme işlemlerinde kullanılan internetin önceliği sadece oyun içerisinde verilen komutların sunucuya iletilmesi olmayacaktır. Aynı anda birden fazla işlem yapmaya çalışmak veri paketlerinin sunuculara olan yolculuğundaki trafiği arttırıp size sorun oluşturabilir.

Bazı çevrimiçi oyunlarda kullanıcıya sunucu seçme imkânı verilmektedir. Eğer böyle bir imkâna sahipseniz, olduğunuz konuma en yakın veya en az meşgul olan sunucuyu seçmeniz, daha az gecikme süresine sahip olmanıza imkân tanıyacaktır. Çünkü kullanılan bağlantı türleri ping süresini ciddi anlamda etkilemektedir.
Işık hızına yakın hızlarda veri iletiminin gerçekleştirilmesi mümkün olduğu için, Fiberoptik bağlantı türünü tercih etmeniz, ping sürenizi azaltmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Kablolu bağlantılar, Wi-fi gibi kablosuz bağlantılara oranla daha iyi bir performans imkânı sunmaktadır.

Ama bu durum kolaylıkla çözümlenebilecek bir durumdur çünkü Wi-fi üzerinden kullanımı sağlıyorsanız, modeminizden bilgisayarınıza bağlayacağınız bir Ethernet kablosu sayesinde bağlantı türünüzü kolaylıkla kablolu bağlantıya dönüştürmüş olursunuz. Ethernet kablosu sayesinde modeminizdeki interneti, daha doğru ve daha sağlıklı bir biçimde cihazınıza aktarıp ping süresinde oldukça fark edilebilir bir değişim sağlayabilirsiniz. Kablolu bağlantılar aynı zamanda ping değerlerinin kısa sürede çok fazla dalgalanmasının da önüne geçip daha akıcı bir kullanım imkânını size sunacaktır.

Şimdiye kadar söylediğimiz herşeyi denediniz ama tüm bunlara rağmen ping süreniz hala düşmüyor mu? Peki ya şimdi ne yapmalıyız?

İşte o zaman da izlemeniz gereken adımlar:
İnternet servis sağlayıcınızın alt yapısını ve veri paketlerini yeterince hızlı bir şekilde iletmek için doğru bir biçimde donatılmamış olabilir. Bu olası durum için Ethernet kablosu gibi bileşenlerinin kontrolünü sağladıktan sonra bağlı bulunduğunuz servis sağlayıcısıyla iletişime geçebilirsiniz. Bilgisayarınızın siz fark etmeden varsayılan DNS dışında başka bir DNS sunucusunu kullanıyor olabilir. Varsayılan sunucuya geçiş yapmanız durumunda sisteminiz en yakın DNS sunucusuyla iletişim kuracak ve bu doğrultuda ping sürenizde kısalmalar olacaktır.
Fakat bilinmelidir ki kullanıcılar bazı zamanlarda FPS ve Ping kavramlarını karıştırabilmektedir.

Oynanan oyunlar sırasında saniye başına gösterilen kare sayısının (Frame Per Second) yetersizliği, verilen komutların geç aktarıldığı algısını oluşturabilir. Fakat FPS ile internet bağlantısı arasında herhangi bir ilgi yoktur. Sisteminizin yeterli miktarda FPS sağladığından ve sorunun ping nedeniyle gerçekleşip gerçekleşmediğinden emin olunuz.
Ping nedir

LİNUX SUNUCU ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

Ping konusunda karıştırılan bir diğer konu ise internet hızının pin değerini etkilediği konusudur. Fakat pingin internet hızından ziyade internet bağlantı türüyle ilgisinin olduğu dikkate alınmalı ve bilinmelidir.
OYUNA BAŞLAMADAN ÖNCE YAPILACAK OLAN PİNG TESTLERİ NELERDİR?
Sizin için çok önemli bir yere sahip karşılaşmaya girecekseniz ve bu karşılaşma sonunda rütbe atlama veya seviye yükseltme gibi sonuçlara sahip olacaksanız, öncesinde internet üzerinden ping testi yapmanız en kritik anlarda sizin için kurtarıcı olacaktır. Yapacağınız basit bir test sayesinde ping durumunuzu çabucak öğrenip, eğer ping durumunuzda bir sorun çıkarsa böylece oyun öncesinde kolayca çözüm yoluna başvurma imkânına sahip olursunuz.

İnternet üzerinde birçok web sitesi, internet hızınızla beraber gecikme sürenizi öğrenmeniz konusunda kolayca size yardımcı olabilir. Ping testini yapmanız yönünde hizmet veren bazı servisler, yapacağınız testi hangi kiralık sunucu üzerinden yapacağınıza dair sizlere seçenekler bile sunabilir. Oynayacağınız oyunun sunucusu hakkında bilgi aldıktan sonra, ping testi hizmeti üzerinden de aynı veya yakın konumdaki sunucuları seçtiğiniz takdirde oyun sırasındaki ping değerinizi tahmini biçimde ortalama bir bilgi edinebilirsiniz.

İDEAL GECİKME SÜRESİ NEDİR?

İdeal gecikme süresi, oynanan oyunun ya da bilgisayarda yapılan işlemin türüne göre farklılıklar gösterebilir. Paylaşacağımız bilgiler sayesinde sizin için ideal olan ping süresinin ne olduğunu çabucak öğrenebilirsiniz.

  • 0 – 20ms (milisaniye) arasında gerçekleşen gecikme süreleri, genelde profesyonel online oyuncular tarafından ideal olarak kabul edilen gecikme süresidir. Bu aralıkta verilen komutlar oldukça hızlı bir biçimde sunucuya aktarılır ve sizlere akıcı bir oyuncu deneyimini kazanma imkânını sunmuş olur.
  •  20 – 50ms aralığında olan gecikme süreleri her ne kadar profesyonel oyuncular için ideal sayılacak olan bir gecikme süresi olmasa da bu süre genel kullanıcılar için yeterli bir süredir. Bu süre bazında komutun sunucuya aktarılma süresi, hemen hemen fark edilemeyecek kadar düşüktür diyebiliriz.
  • 50 – 100ms aralığında olan gecikme süreleri sabit kaldığı koşulda oyun oynanmaya devam edilebilir fakat bu süre ideal sayılabilecek bir gecikme süresi değildir. Ama genel bir internet kullanımı esnasında bu gecikme süresi neredeyse hiç fark edilemez.
  • 100 – 500ms aralığında olan gecikme süreleri, oyun oynamayı oldukça güç hale getiren fakat internet sörfü yapmak için engel teşkil edecek bir gecikme süresi değildir. Fakat gecikme süresi değeri 500ms yani yarım saniye ve üzerine çıkıyorsa, ping konusunda yukarıda yazımızda belirtmiş olduğumuz çözümlere başvurmanız gerekmektedir. Çünkü 500ms ve üzeri gecikme süreleri “yüksek ping süresi” olarak kabul edilmektedir ve internet bağlantınızda bir sorun olduğuna işaret etmektedir.

İlginizi Çekebilir: Discord Ses Kanallarına Yazılı Sohbet Desteği Ekliyor

Başa dön tuşu