Oyun Tasarım

Oyun Tasarımı Konusunda Uyumlu Bir Çevre Tasarımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Oyun tasarımı kavramına aşina olmayan biri ya da çömez bir çevre tasarımcısı yahut oyunla uzaktan yakından ufak bir ilgisi olan herhangi biri şu soruyu sorabilir: “bir oyunda kahrolası her şey uyumlu olmak zorunda mı?”

Korkarım ki bu sorunun yanıtı, büyük oranda evet. Bir oyunda hemen her şey birbiriyle uyumlu olmalı. Tasarım açısından öyle görünmeli ve mekanik açısında öyle kodlanmalı. Sadece bilinmeli ki, bu uyumluluk konusu çok çeşitli, çok yönlü ve çok boyutludur. Bu yazıda genel olarak tasarım ağırlıklı bir uyumluluk kavramına odaklanıldı.

game development courses

  1. Oyun tasarımında Morfolojik Uyum

Geometrinin belli başlı çağrışımları ve uyandırdığı izlenimler vardır. Gestalt psikolojisinden bu yana biliyoruz ki, insan psikolojisinde iyi izlenim ve kötü izlenim büyük oranda görselliklere dayanır. Örneğin bir şekil kişiye tekinsiz görünebilir. Volkanik bir dağa benzeyen bir şekil veya çizim, kimde güzel duygular uyandırabilir ki?

Bu açıdan geometrik şekiller önemlidir. Örneğin yuvarlak ve yumuşatılmış bir görünüm, oyuncuya daha soft duygular aşılar. Tam aksine keskin hatlara sahip ve kare bir görünüm, oyuncuda daha az soft duygular uyandıracaktır. Korku temalı bir oyunda yumuşak görünümler uyumluluğu bozacaktır. Aynı şekilde sevimli bir arcade oyunda hiper realistik bir obje tüm uyumu mahvedecektir.

 

  1. Renk Uyumu

Satürasyon, doygunluk, doğru kontrast, pastel renklerin ya da canlı renklerin doğru oranlarda kullanımı…Bunlar o kadar önemli ki! Gelişigüzel bir renk paleti veya kaotik bir şekilde atanan orantısız renkler, oldukça estetik dışı görünebilir.

Oyun tasarımı

  1. Birçok Öğeyi Hesaba Katmak

Oyun tasarımı yapılırken bir çevrede dokular, materyaller, modeller, piksel tasarımlar olabilir. Nihayetinde bir çevre, minyatür bir dünya demektir ve içinde birden fazla öğe barındırır. Bu öğelerin haliyle birbirine entegre olması gerekir. Örneğin FPS türünde bir aksiyon oyunu tasarlanıyorsa, ortaçağdan kalma hazine sandıklarının bu oyunda kullanılması abes kaçacaktır ve uyumsuz görünecektir.

Oyun tasarımı 2

  1. Aydınlatma Es Geçilmemeli

Birçok tasarımcıya ilk başta aydınlatma çok önemli gibi gelmeyebilir. Ancak aydınlatma, bir öğenin görünmesini sağlayan, doğru aydınlatma ise görünen öğenin daha güzel görünmesinin sağlayan bir noktadır.

Örneğin bir oyunda gün döngüsünü (daylighting), ışığı çevreye dengeli bir şekilde dağıtarak ayarlamak, hem oyuncuya zamanı bildirmesi hem de estetik bir manzara oluşturabilmesi açısından epey önemlidir. Oyun tasarımı dendiğinde, mutlaka bu aşamalardan biri doğru aydınlatma olmalıdır.

Oyun tasarımı

  1. Uyumluluk İçin Önce Doğru Program

Oyun yapımında kullanılan programlar sayılamayacak kadar fazla. Bir çevre tasarlarken harmoniyi yakalamak için önce birçok program arasından doğru programı seçmek çok önemli. 3 boyutlu modelleme ve animasyon için 3DsMax, Blender ya da Maya kullanılabilirken, duvarlarda oyuklar oluşturmak gibi detayları yapmada kullanılan heykeltıraşlık (sculpting) için ZBrush gibi programlar tercih edilir. Revaçta olan bu programlara ek olarak animasyon için Cinema4D gibi daha spesifik programlar tercih edilebilir. 3 boyutlu modelleri boyamak için Substance Painter kullanabilir, bir piksel sanatıyla çevre tasarlamanın peşindeysen Aseprite ile işe başlayabilirsin.

Oyun tasarımı konusunda ek kaynak

Başa dön tuşu