Donanım

Oyun Bilgisayarı için 5 Donanım Parçası Seçme Rehberi

Oyun bilgisayarı satın almak istiyorsanız donanımların ideal olması ve oyunlardan en ideal performansı alabilmeniz hayli değerlidir. Aksi takdirde oyun oynamak yerine yükleme ve bekleme ile zaman geçirmek durumunda kalabilirsiniz. Peki, ideal bir oyun bilgisayarı nasıl olmalı? Hangi donanımları titizlikle seçmeniz gerekir? Bütün bu soru işaretlerine cevap vermek adına aşağıda sıraladığımız detaylara bir göz atmalısınız.

Oyun bilgisayarı

Oyun bilgisayarı için olmazsa olmaz 5’li

 

CPU – İŞLEMCİ 

Oyunlarda iş yüklerini yerine getiren parça CPU yani işlemcidir. Oyun bilgisayarı satın alırken karşı karşıya kaldığınız 4 çekirdekli ya da 8 çekirdekli işlemciler oyundan daha iyi performans almanızı sağlar. Son teknoloji çözümler arayanlar için minimum 8 çekirdekli işlemciler ideal olsa da bütçeye göre daha iyi seçimler yapmak da mümkündür.

Anakart

Anakart, işlemci ile uyumlu bir şekilde seçilmesi gereken hayati parçalardan bir tanesidir. Bilgisayarın bütün sisteminin bağlı olduğu bu kart bilgisayarın beyni olarak da kabul edilmektedir. Oyun bilgisayarı için iyi bir donanıma sahip olmak istiyorsanız sistemin bütün parçalarını bir arada tutan anakartınızın da iyi olması gerekir. 

RAM

Bilgisayarın çoklu görevlerini yerine getirmede önemli bir yeri olan RAM, oyun bilgisayarları için göz ardı edilmemesi gereken bir detaydır. RAM kapasitesi arttıkça oyundan alınacak performans da artış göstereceğinden bütçe dikkate alınarak 16 GB ya da 32 GB gibi ideal seçeneklerden bir tanesini satın almak gerekir. Üstelik RAM belleğinizin oyun dışındaki görevlerde de çok önemli olduğunu unutmamalısınız.

HDD / SDD

Sabit disk, oyun bilgisayarları için depolama işlevinin yerine getirilmesinde en önemli seçeneklerden bir tanesidir. Bu nedenle de HDD ve SDD olarak ifade edilen seçenekleri değerlendirerek doğru bir tercihte bulunmak gerekir. HDD kapasitesinin en az 1 TB olduğu oyun bilgisayarları ideal olsa da sabit diskte SDD alternatifini tercih edenler için daha başarılı sonuçlar ortaya çıkacağı bir gerçek!

Ekran Kartı

Yüksek çözünürlükte oyunları oynamak adına en önemli donanımlardan bir tanesi de ekran kartıdır. Standart grafik kartlarında 2 GB ile 4 GB seçenekleri dikkat çekse de bu rakam bütçeye ve ihtiyaca göre çok daha yüksek seviyelere ulaşabilecektir. Siz de bu konuda en ideal alternatifleri değerlendirmeye başlayın!

 

Oyun bilgisayarı hakkında güzel bir ekşi şeyler makalesi okuyabilirsiniz.

Başa dön tuşu