İncelemeler

Outlast : Endişe Ve Gerilimin Bir Numaralı Oyunu

Korku oyunları klasmanında zirvede olan bir oyun; Outlast! Panik atak ve epilepsi hastalarının dikkatine! Oyunumuz korku standartları gereği sizlere şiddetle tavsiye edilmez. Ancak ben cesurluktan yanayım, unutmayın ki bana hiçbir şey olmaz diyenlerdenseniz size mutlaka kıyıdan köşeden bir yerlerde duymuş olabileceğiniz ‘Outlast’ oyunundan bahsetmek istiyoruz. Oyunu bir de bizden dinleyin.

Öncelikle kendini savunmayı alışkanlık haline getiren biriyseniz, oyunda bunu bir kenara bırakmanız gerekiyor. Çünkü oyunda kendinizi savunmak gibi bir özelliğiniz olmayacak.

Kendimi düşmanlarıma karşı savunamayacak durumdaysam ben ne yapacağım diye iç geçirenlere şunu diyelim ; ya kaçıp kurtulacaksınız ya da gözden kaybolacaksınız. Ortası mevcut değil. Karakterimizin çok daha dirayetli olmasını tercih ederdik ama kendisi kolay yolu seçmekten yana. Peki karakter dedik de kimdir bu kişi ? Hemen sizi aydınlatalım.

Outlast

Outlast’ta baş karakterimiz bir gazeteci

 

Kendisi bir akıl hastanesini haberlerine konu etmek istiyor. Bu sebepten dolayı oyun boyunca elinden eksik etmediği bir kamerası olacak. Bu arada kameramızın gece görüş modu da daima açık.

Ama tabii ki her teknolojik cihazın bir kullanım süresi olduğu için pilinizin gücü tükenmeye yakın olduğunda gece görüş özelliğinizi yitireceksiniz. Bizi yok etmek isteyenleri düşündüğümüz yetmezmiş gibi bir de kamera pilinin derdine düşeceğiz. Kendinizi karakterimizin yerine koyarak oyunu oynadığınızda kalp ritminizdeki değişimi fark edeceksiniz.

Birçok oyunda oyuna başlarken bazı zorluk dereceleri bulunur. Outlast’ta da bu seçenekler mevcut. Normal bölüm, zor bölüm, kabus ve çılgın bölüm olmak üzere totalde 4 aşamalıdır. Bize kalırsa çılgın bölümden başlamayın. Zira pat diye ölüp oyunun en başına dönme olasılığınız çok yüksek ama denemeye değer. Hastaneden kurtulmanız bir yığın görevinizi olacak.

Öyle kolay değil yani. Ama bazı görevler kendini tekrar ettiğinden dolayı biraz bunalabilirsiniz söylemeden geçmeyelim. Gece görüş kamerası dedik, pil dedik. Peki pil biterse ne yapacağız ? Elimizde bir de harita olacak. Bu haritayı kullanarak ve yönergelere uyarak düşmanlarımızdan kaçacağız. Pusulanızı şaşırıp, düşmana çok yaklaştığınızda oluşacak heyecana dikkat etmenizi öneririz.

Bizlere gerçekçi bir deneyim sunan Outlast, korku oyunları kategorisinde kesinlikle tektir. Oyunun ana çıkış noktasına parmak basmak istemiyoruz. Bunu baş karakterimiz Miles Upshur ile tecrübe etmeniz daha etkileyici olacaktır.

3 3

Ancak hikayeyi genel olarak kapsayacak bir yorumda bulunmamız gerekirse, bizlere gerçekçi bir deneyim yaşatan oyun grafiklerine teşekkür borçluyuz. Oyundan sıkıldım, çıkayım deme lüksünüz pek olmuyor çünkü bir an olsun çıkış tuşuna basmak istemeyecek, hayatta kalmak için mücadele vereceksiniz.

Oyun çıkış tarihi 2013 olmasına oyun grafiklerinin buna rağmen iyi olduğundan bahsettik. Bizleri korkutan sadece düşmanlarımız olmayacak. Bunlara ek olarak hazırlanmış oyun içi müzikler de korkularımızı tetikleyecek. Ses içerikleri genelde kapının gıcırdaması, birden bire atılan çığlıklar ve testere ile desteklenecek. Ruh hastalarından firar etmeye çalışırken fonda bu seslerin de olacağı detayını kesinlikle atlamayın.

Son olarak iyi ve kötü yanlar kısımlarından da bahsedelim. Oyunun en iyi özelliği sürükleyici bir hikaye eşliğinde oynanması ve endişe hissiyatı her zaman had safhada. Kötü özelliklerine de değinecek olursak sadece yapabildiğimiz şeylerin oldukça kısıtlı olması bizleri daha da gerebiliyor. Tüm bunlara rağmen hâlâ oynamak istiyorum diyenlere bol şanslar diliyoruz.

Not: Oyun Windows’tan Linux’a, Playstation’dan Nintendo’ya, Android dahil kadar neredeyse tüm platformlarda mevcut.

Outlast Fandom Sayfası

Başa dön tuşu