Haberler

Nvidia Ekran Kartlarında LHR Tamamen Kırıldı

LHR Nedir?

Öncelikle yazımıza Lhr’ın ne olduğuyla başlayalım. LHR yani Lite Hash Rate mining yapılarak kazanılan ETH (Etherum) gibi mining para birimlerini, ekran kartının hash oranını düşürerek kazmayı zorlaştıran özelliğe denir.

Oyunculara Geçmiş Olsun


Bu güne kadar kırılan ekran kartı lhr oranları %70-80 civarlarındaydı ama yazılımcılar bununla yetinmedi ve an itibariyle geliştirmiş oldukları bazı yazılımlar sayesinde lhr ekran kartları tam performansla kazabiliyor. Bu durum miningciler ve yazılımcılar için iyi olsa da biz oyuncular için hiç iyi değil.
LHR Özelliği, RTX 3050 ve RTX 3080 12GB ekran kartlarında daha kırılmış vaziyette değil, yakın zaman sonra gelecek V3 ile bu ekran kartlarının da LHR özelliğinin kırılacağı söylentiler arasında yer alıyor.

Nvidia Bu Durumdan Hiç Hoşnut Değil.

Nvidia, miningden dolayı fazlasıyla satılan ekran kartlarından memnun lakin bu durumun birde olumsuz yanı var. Miningden dolayı ömrü azalan ekran kartları teknik servislere korkunç derecede yük olmaya başladı. Bu durum 3.parti şahıslar tarafından Nvidia’ya büyük bir sorun oluşturuyor. Nvidia’nin sorunu çözmek için geliştirdiği özellik olan LHR’in da kırılması Nvidia için bir diğer sorun. Bakalım Nvidia bu duruma ne tepki gösterecek, bu sorun fiyatlara yansıyacak mı?

İlginizi Çekebilir: Yeni İntel Arc Alchemist Serisi Oyuncu Ekran Kartı


Haber: Mehmet Yiğit Ekerci (KGT gönüllü yazar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu