E-Spor

Nasıl E-Sporcu Olunur? 6 Milyon Dolar Kazançlara Ulaşılan Bir Meslek

Günümüzde bizler de dahil yüz binlerce insan bilgisayar başında oyun oynayarak zaman geçiriyor. Nasıl e-sporcu olunur sorusunu insanlar sormaya başladılar bile. Bizlere keyifli anlar yaşatan bu oyunlara çok iyi hakim olan kişiler E-Sporcular. Bu kişiler birbirleriyle yarışmak ve en iyi olduklarını kanıtlamak amacıyla takımlarını kurup ödüllü turnuvalara katılıyor ve başka takımlarla bu oyunlar üzerinden maçlar yapıyorlar. İşte bu organizasyona “E-Spor” adı veriliyor ve oyunculara da “E-Sporcu” deniliyor. Gelin birlikte E-Spor’un kısa tarihçesine göz atalım.

 

Son yıllarda adından oldukça söz ettirmeyi başaran “E-Spor” kavramının geçmişi 1970’li yıllara dayanmaktadır. Bilinen ilk video oyun turnuvası; 19 Ekim 1972’de Stanford Üniversitesi’nde “Spacewar” oyunu ile gerçekleştirildi. Turnuvanın ödülü ise popüler kültüre odaklanan bir Amerikan dergisi olan Rolling Stone’un yıllık üyeliğiydi. Yılların ilerlemesine bağlı olarak Command & Conquer, Counter-Strike, NBA Jam, Quake, StarCraft, Street Fighter ve Warcraft gibi dönemin popüler oyunlarıyla E-Spor dünyasında da ciddi bir büyüme yaşandı.

Nasıl e-sporcu olunur

E-Spor Oyuncusu Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

E-spor oyuncusu olmak aslında sanıldığı kadar kolay değildir. Şimdi de E-Spor Oyuncusu nasıl olunur, bunun için neler olması gerekiyor bunlara bakalım:

 

Öncelikle sevdiğiniz oyunu seçmeniz gerekiyor. Seçeceğiniz oyunda klavye ve fare kullanımınızı iyileştirmeniz, turnuvalarda sizi öne taşıyacak tekniklere sahip olmak için bir oyun belirleyip ona zaman ayırmanız gerekmekte.

Ekipmanlarınız da kritik öneme sahip. Rahat ve akıcı bir şekilde oyun oynamanızı sağlayacak, seri hareket etmenize imkan sağlayacak ekipmanlar seçmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca güçlü bir internet bağlantısına sahip olmanız da sizi ileri taşıyacaktır.

E-Sporcu kimliğiniz sizin mesleğiniz olacak. Bu nedenle zamanı iyi yönetmeli ve her gün düzenli olarak oyunu oynayarak pratik yapmalısınız.

Oyununuzda kendinizi geliştirdikten sonra E-Spor topluluklarına katılabilir ve takım arkadaşlarınızla taktiklerinizi geliştirebilirsiniz.. Topluluklara katıldıktan sonra ise  lisansınızı çıkarıp profesyonel olarak bir takımda yer alabilir ya da bu camiada bireysel olarak devam edebilirsiniz. Takımlara katılabilmek için ise oyunda iyi olduğunuzu gösterip takımlardan teklif alabilir veya takımların açtıkları başvuruları takip edebilirsiniz.

 

Pekala Nasıl E-Sporcu olunur?” sorusunun cevabına yanıt arıyorsanız doğru yerdesiniz.

 

E-Sporcu olabilmeniz için  işi resmiyete dökmek gerekiyor. Nasıl oyuncusu e-spor olunur? Öncelikle resmi bir E-Spor lisansına ihtiyacınız var. Bu lisansa sahip olabilmek için ülkemizde E-Spor camiasının yönetimini üstlenen Türkiye E-Spor Federasyonu(TESFED) üzerinden başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru için il ve ilçe müdürlüklerine “Sağlık Beyanı Belgesi”, “18 Yaşından Küçükler İçin Veli İzin Belgesi” ve “İki Adet Vesikalık Fotoğraf” yeterli.

Nasıl e-sporcu olunur
Nasıl e-sporcu olunur?

Şimdi de E-Spor camiası hakkında sıkça sorulan sorulara yanıt verelim:

 

1- E-Spor Lisansı Nereden Alınır?

“Türkiye E-Spor Federasyonu” yani TESFED’ten E-Spor lisansı alınır.

 

2- 18 yaşından küçükler E-Sporcu olabilir mi?

Evet, TESFED’ten lisans almaları dahilinde E-Sporcu olabilirler.

 

3-İyi bir E-Sporcu olabilmek için nelere ihtiyacımız var?

Güçlü bir internet bağlantısına, reflekslerinize uygun ekipmanlara ve zamana ihtiyacınız var.

 

4- E-Spor takımlarına nasıl katılım sağlayabilirim?

Takımlara katılabilmek için oyunda iyi olduğunuzu gösterip takımlardan teklif alabilir veya takımların açtıkları başvuruları takip edebilirsiniz.

Nasıl e-sporcu olunur? Konusunda TESFED’ten detaylı bilgi alınabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu