PCMobil

MOBA Oyunları: Özellikler, Stiller ve Nihai Popülerlik.

Bir MOBA oyunları, koridor, orman, merkez, kule gibi lokasyonlar içeren ve belirli haritalarda birden fazla takımın savaştığı, karakterlerin yeteneklerinin oyun içerisinde geliştiği, genelde fantastik temalardan esinlenen bir konsepte sahiptir. Çevrimiçi ve takım halinde oynanması MOBA oyunlarını cazip kılmaktadır. Gelişen oyun teknolojisi ve değişen tasarım algısı ile gitgide çeşitlenen MOBA oyunları son günlerin revaçta olan ve vazgeçilmez türü desek yanlış olmaz. Kaçınılmaz bir biçimde MOBA oyunları son yılların ön plana çıkan birkaç trendinden biri haline geldi. Peki ama neden?

arena of valor best mobile moba games

  1. Ödüllendirme ve heyecan

Her oyun “ödüllendirilmiş hissettirme” kavramını esas alır. MOBA oyunları ise bunu doğrudan ve doruk noktasında aşılamayı vaat ediyor gibi görünüyor. Bu durum beynimizin dopaminerjik sistemini uyarır. Dopamin salgılandıkça daha ödüllendirilmiş ve coşku dolu hissederiz. League of Legends’ oyununda bulunan “penta” heyecanının nedeni de bir açıdan bu. Karakter gelişimi ve envanter olgusu da, bu oyunlara yönelik ilgiyi açıklar nitelikte.

maxresdefault 5

  1. Takım oyunu mantığı

Birçok oyunda takım dayanışması vardır ve takım ile oynanan oyunlar türlü türlüdür. Ancak bunların tamamı bir “takım oyunu” olarak tanımlanmak zorunda değildir. Halbuki takım oyununda kazanç sağlamak, kelimenin tam anlamıyla takımdakilerin aktivitelerinin bütününe, doğru, uyumlu ve eşzamanlı oynayışına bağlıdır. Takımın gücü ve başarısı, günün sonunda kazanmak için zorunlu bir koşuldur.

  1. Göz alıcı çevre tasarımları

Çevre tasarımı konusunda MOBA oyunları sıklıkla canlı renklere, estetik bitki örtülerine ve fantastik kayalara sahip olabilir. Büyüleyici saldırı ve savunma efektleri de cabası…

Moba oyunları

  1. Özgün ve gelişime açık karakterler

MOBA oyunu, birbirlerini tamamlayan, kar birikintisi gibi ufak ufak büyüyen, sürükleyici ve bazen hikaye arka planları olan karakterlere sahiptir. Genellikle bu karakterler 3 ana minvalden çeşitlenirler:

Tank

Oyundaki dayanıklılık ve koruyuculuk açısından üst düzey olan çetin ceviz karakter tipidir. Genellikle yakın dövüş biçimine uygun tasarlanır.

ADC

Temel saldırı hareketleriyle ani ya da sürekli hasar vermeyi esas edinmiş bir karakter profilidir. Genelde uzaktan atış ve yakın ya da keskin nişancılığa uygun tasarlanır.

Destek

Takımı güçlendirmeye ya da karşı takımı bozmaya yönelik yeteneklere sahiptir. Şifa verme, ivme kazandırma, koruma çemberine alma gibi yetenekleri olabilir. Genelde büyü yapmaya ve arka kollamaya uygun tasarlanır.

MOBA Oyunları Önerisi

 

MOBA oyun önerisi dendiğinde hemen o an çağrışım yapan iki oyun vardır. Biri League of Legends, diğeri Dota 2. Bu iki mainstream oyunu önceden denemeyenler mutlaka bir şans vermeliler.

Daha farklı bir konsept olarak daha fütüristik bir oyun isteyenler robotların olduğu Paragon oyununa, biraz görevlerle dolu ve ilerlemeye odaklanmış bir oyun isteyenler ise Heroes of the Storm oyununa, biraz daha sevimli ve görece küçük bir oyun isteyenler 2D platform türündeki Awesomenauts oyununa bir bakmak isteyebilirler.

MOBA Wikipedia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu