İncelemelerPC

Lost Ark: MMORPG’nin Parlayan Yıldızı

Şimdilik sadece Windows‘ta oynanan Lost Ark’ın günler süren grindler, en havalı itemler uğruna yapılan farmlar, dünyanın dört bir yanındaki oyuncularla kurulan efsanevi partiler ve birbirinden çetin zindanlarını övmeye geldik… MMORPG, içerdiği pek çok elementle oyun oynamanın en ‘sosyal’ ve en ‘eğlenceli’ türlerinden biri.

Metin2, Silkroad Online ve Knight Online gibi oyunlarla hemen her gamerın kalbinde farklı bir yere sahip olan MMORPG, gerek bu oyunların hem grafik hem mekanik olarak bir tık eskide kalması, gerekse sabırsız oyuncu kitlesindeki artışla bir süredir sessizliğini koruyordu. Ancak 11 Şubat 2022 tarihinde öyle bir oyun olarak ortaya çıktı ki oyun, hem en kadim MMORPG oyuncularının hem de yeni nesil gamerların gönlünde taht kurmayı başardı.

1 3

Milyonların Sevgilisi

Lost Ark, piyasaya sürüldüğü günden itibaren sadece MMORPG türüne değil, Twitch ve Steam gibi platformlara da yepyeni bir soluk getirdi. Çok kısa bir süre önce New World facisasıyla büyük hayal kırıklığı yaratan MMORPG türünün Lost Ark ile böyle büyük bir kitleye hitap etmeyi başarması gerçekten takdire şayan. Steam’de 1.3 milyon gibi inanılması güç bir eş zamanlı oyuncu sayısına ulaşan oyun, Twitch’in de en çok izlenen oyunlarından biri oldu. Hem Twitch Türkiye’yi hem de Twitch globali sallayan oyun; Wtcn ve Shroud gibi dev yayıncıların ilgi odağı haline geldi.

Oyunun böylesine büyük bir ilgiyle karşılanmasının en büyük sebeplerinden biri, Steam üzerinden ücretsiz olarak oynanabilmesi. Ve tabii ki her yönüyle neredeyse kusursuz bir oyun olması!

2 5

Arkesia’da Kartlar Yeniden Dağıtılıyor!

Lost Ark evrenine adım atan yepyeni bir maceracı olarak oyuna Arkesia ülkesinden başlıyoruz. 50 levela kadar oyunun sürükleyici ana hikayesini ve masalsı atmosferini iliklerimize kadar hissedeceğimiz görevlerle uğraşıyoruz. Bu noktada minik bir uyarı yapmakta fayda var: Silkroad ve Knight refleksleriyle ana görevler yerine doğrudan grinde geçmek Lost Ark için pek mantıklı değil. Çünkü Lost Ark’daki ana görevlerin asıl amacı, oyuncuyu hikaye ve atmosferin içine çekerek kusursuz bir deneyim sunmanın yanı sıra, karakterimiz için hayati önem taşıyan item setlerini de hediye etmek. Bu yüzden ana görevleri mutlaka tamamlamak gerekiyor.

Kalıpların Dışına Çıkmak Ne Kadar Mümkün?

Lost Ark, akıcı savaş mekanikleri, keşfedilecek uçsuz bucaksız haritası, birbirinden iddialı zindanları ve akıl dolu boss mekanikleriyle öne çıkıyor. Ancak oyunu farklı kılan çok önemli bir detay var: Lost Ark evreninde, hemen her MMORPG’de karşımıza çıkan tank, dps ve healer gibi kalıplaşmış roller bulunmuyor. Ayrıca oyunun PvP içeriğiyle PvE içeriği arasında harika bir denge gözetilmiş.

Lost Ark’ın combat sistemi, skill ağacı ve itemları o kadar iyi tasarlanmış ki, oyunda en güçsüz mobları kesmek bile harika hissettiriyor. Estetik mekan ve sahne tasarımları eşliğinde saatlerce grind yapıp isminizi efsaneler arasına yazdırdıktan sonra karakterinizi upuzun bir endgame içeriği bekliyor. Oyunun endgame içeriğini tüketmek fazlasıyla tatmin edici ve kendinizi gerçek anlamda kudretli bir savaş tanrısı gibi hissettiriyor.

lost ark

Lost Ark inceleme puanları

TheGamer – 5/5

GamesBeat – 4/5

PC Gamer – 78/100

OGconnected – 82/100

MMORPG.com – 7

We Got This Covered – 4/5

CGMagazine – 8

Digital Trends – 4/5

Gamer Escape – 8

GameSpace – 8

PCMag – 4/5

Lost Ark Wiki Fantom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu