Rehber

Metroidvania Oyunları Nedir?

Günümüzde Metroidvania oyunları, indie yapımcılarının büyük katkıları sayesinde popülerliğini koruyan bir janr. Son yıllarda çıkan Hollow Knight, Ori and the Blind Forest, Dead Cells gibi yapımlar hatırı sayılır kitlelere ulaşmayı başardılar. Biz de bunlar gibi oyunlara ilgi duyan ya da Metroidvania’nın nasıl bi şey olduğunu merak eden okurlarımız için bu makaleyi hazırladık. Hadi başlayalım!

Neymiş bu Metroidvania?

Adını Metroid ve Castlevania oyunlarından alan Metroidvania, aksiyon-macera türünün alt janrıdır. Genelde 2 boyutlu platform oyunları olmalarına karşın sınırlı da olsa 3 boyutlu örnekleri mevcuttur. (Bkz. Metroid Prime) Bu janrın en büyük karakteristiği ise çizgisel olmayan, keşfe dayalı dünyası ve de oyuncuya yaşattığı gelişme hissi denebilir.

Metroidvania oyunlarında oyuncuya temel birkaç mekanik öğretilir; ardından oyuncu dünyaya bırakılır. O noktadan sonrasında neyin nasıl yapılacağı oyuncuya kalmış olur. Dilediğince etrafı dolaşır; ama bazı noktalarda karşısına aşamayacağı engeller çıkar. Bu engel kimi zaman çok güçlü bir düşman, kimi zaman tırmanamadığı bir duvar olur vesaire. Böyle durumlarda orayı aklının köşesine not eder ve hali hazırdaki yetenekleri ile üstesinden gelebileceği bölgeleri keşfetmeye devam eder. Sonra edindiği yeni özellikler sayesinde o aşamadığı engeli de aşar; böyle böyle oyunun sonuna kadar bu döngü devam eder.

metroidvania ori gorsel
Ori and the Blind Forest

Bu şekilde anlatınca, ee bu mu sadece bütün olayı bunların, denebilir; aslında evet, aşağı yukarı bu. Ama mevzu bunun nasıl sunulduğunda yatıyor. Yukarıda da belirttiğim gibi bu türdeki oyunların olayı keşif. İyi bir Metroidvania’nın dünyası, insanda her bir incik cinciği bulma isteği uyandırır. Oyuncu, bütün özellikleri açmak, bütün bossları kesmek, görülmedik yer bırakmamak ister. Tüm bunları yapıp oyunun sonuna geldiğinde ise şöyle bi bakar ve şunu der; vayy be, neydim ne oldum. Çünkü başlarda birkaç özelliği bulunan, tabiri caizse “ezik” karakteri oyunun sonunda tüm haritayı fethetmiş bir “imparator” haline dönüşür.

metroidvania metroid
1986 Yapımı Metroid

Peki tarihi neymiş bu Metroidvania’nın?

Metroidvaniaların ilk temsilcisi janrın da adının ilk kısmını oluşturan; 1986 yılında çıkışını NES konsolu için yapmış, Nintendo’nun Metroid oyunu. Bu oyunda Samus Aran adlı hanımefendi ile Metroid adı verilen uzaylıları alt etmeye çalışıyoruz. Çizgisel olmayan 2 boyutlu harita dizaynı ile keşif ve gelişme hislerini vermeyi hedefleyen oyun, zorluk derecesinin yüksekliğiyle de oyuncu sınıyor.

Janrın isminin ikinci kısmını oluşturan Castlevania serisi ise yolunun başına çizgisel bir aksiyon macera oyunu olarak başlıyor. Ancak 1997 yılında PSX için çıkışını yapan Castlevania: Symphony of the Night ile bu janrın bir diğer mihenk taşı oluyor. Eklediği RPG elementleri ve gotik atmosferi ile de türe harika bir tat katıyor.

2000’lere gelindiğinde 3 boyutlu oyunların sektörün standardı haline gelmesi ile Metroidvania oyunları hasır altı edilmeye başlanıyor. Her ne kadar Metroid Prime gibi başarılı 3 boyutlu denemeleri olsa da; sektörün “gerçekçi” oyun tarzına kayması ve de -bence- Metroidvaniaların temel özelliklerinden backingtrack mevzusunun 3. Boyutta o kadar keyif vermemesinden dolayı bu janrın varlığı, Dark Solus ve Batman: Arkham Asylum gibi oyunların birkaç mekaniğine etki etmekten öteye geçemiyor.

2010’lara geldiğimizde birçok oyun türünün kurtarıcısı olan indie sektörü Metroidvanialara da yarıyor; üzerimize bir ton oyun atılıyor bu janrda. Ori ve Hollow Knight gibileri başyapıt derecesinde iyi olmayı da başarıyorlar.

İlgininizi çekebilir: Neymiş bu JRPG

metroidvania castlevania
Castlevania: Symphony of the Night

Neymiş Metroidvania’nın en popülerleri?

Yazının muhtelif kısımlarında adını geçirdiğim Metroid, Metroid Prime, Castlevania: Symphony of the Night janrı tanımlayan oyunlar. Yine adını geçirdiğim Ori serisi türün belkide en üst seviye örneği.  Dead Cells getirdiği roguelike mekanikleri; Hollow Knight ise souslike esintileri taşımasıyla bakmaya değer oyunlar. Bunlara ek olarak The Messenger, Dust: An Elysian Tail, Guacamelee! gibi oyunlar da güncelliğini koruyan örnekler. Eğer yıllar içindeki gelişime tanıklık etmek isterseniz Castlevania oyunlarının yaratıcısı Koji Igarashi tarafından yapılmış Bloodstained: Ritual of the Night da güzel bir seçenek. 3 boyutlu bir Metroidvania deneyim etmek istiyorsanız ama Metroid Prime çok eski geliyor ise, Control harika shooter mekaniklerin de katkısı ile bu açlığınızı giderebilecek bir yapım olarak göze çarpıyor.

Eğer bu tür hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz kaynaklar kısmına bıraktığım yazıları okuyabilirsiniz.

Selçuk Peköz’ün aynı soruya cevap veren güzel videosunu da şöyle bırakayım:

 

Kaynak
Screenrant Metroidvania yazısıMUO Metrodivaina yazısıMasterclass Metroidvaina yazısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu