Listeler

Kitaplardan Uyarlanan En İyi 9 Oyun

Kitaplardan Uyarlanan En İyi 9 Oyun listemizde birbirinden farklı zamanlarda yazılmış ve yayınlanmış eserler var.

Kitaplardan Uyarlanan En İyi 9 Oyun

Kitaplardan Uyarlanan En İyi 9 Oyun listemizde birbirinden farklı zamanlarda yazılmış ve yayınlanmış eserler var. Yazın dünyasından beyazperdeye yahut tiyatroya uyarlanan eserler hakkında bilgilere aşinayız. Peki konu ya kitaplardan uyarlanan oyunlar olursa? Çünkü edebiyattan dijital mecralara doğru oyunlaşarak gelen eserler söz konusu. Biz de bu içeriğimizde bu eserlerden kimilerine yer verelim istedik.

Kitaplardan Uyarlanan En İyi 9 Oyun

Don Kişot (1984)

Kitaplardan Uyarlanan En İyi 9 Oyun listemizin ilk sırasında yer alan ve bugün bile pek fazlaca toplumsal eleştirinin en nadide örneklemelerini ortaya koyan bir yapıt Don Kişot (Don Quijote). Cervantes, ölümsüz sayılan bu eserini, on yıl arayla (1605 ve 1615) yayımlamıştı. İspanyol edebiyatının en akıcı ve ünlü eserlerinden biri olduğu şeklinde Modern Batı edebiyatının önemli yapıtlarından biri olma özelliği taşıyor. Don Kişot romanı, eleştiri kültürünün yapı taşlarından biri bulunduğunu, şövalyeliği, alaylı bir dille eleştirerek göstermişti.

Romanın ilk kere yayımlanmasının üzerinden 379 sene geçtikten sonra, 1984 senesinde piyasa yeni bir oyunla tanışmıştı; Arcade oyunu, yel değirmenlerinden (kitabından) iskeletlere kadar bir ekip düşmanla yüzleşirken sevgili Prenses Isabella’yı kurtarma arayışında “Don” u takip ediyor. Bu süreçte ona Rocinante ve Sancho birlikte rol alıyor.

Kitaplardan Uyarlanan En İyi 9 Oyun

Fahrenheit 451 (1984)

Distopyayı sevin. Karanlıkları ışıkla aydınlatmak için harika bir biçimde rehberlik üstlenen nice distopik yaratı var şundan dolayı. Her ne kadar bizleri korkutsalar da…

İşte o muhteşem eserlerden biri de Fahrenheit 451. Bu eserin video oyunu ise oldukça dikkat cazibeli. Ray Bradbury’nin eserinden yola çıkarak yorumlanan bu yaratı, yazarın oyun için yazdığı bir öndeyiş ile daha da anlamlı bir hale geliyor.

Oyunda kullanıcılar, kahramanımız Guy Montag’ın otoritenin tetikçilerinden kaçmasına yardımcı olan “Ray” isimli bir bilgisayar olarak oynuyorlar.

Bilgisayar oyunu, kitabın yayınlanmasından 30 yıldan biraz daha uzun bir müddet sonra 1984’te piyasaya sürüldü ve Bradbury’den eski ve yeni diyalogları birleştiriyor.

Kitaplardan Uyarlanan En İyi 9 Oyun

Tom Sawyer’in Maceraları (1989)

Tom Sawyer’ın Maceraları, Mark Twain’e ilişkin olan 1876 tarihindeki yapıtı. Okumaktan sıkılmayacağımız bir başka yapıt olan Tom Sawyer’in Maceraları’nda, Tom Sawyer ile arkadaşı Huckleberry Finn’in, Mississippi’de yaşadıklarına şahitlik ediyoruz. Eser, birçok kez sinemaya da uyarlanarak edebiyat dünyasında yerinin sağlam olduğunu kanıtladı.

Oyunu rollendirirken Tom Sawyer’in Maceraları’na biraz daha dijital bir gözle bakabiliyoruz. Bu vaziyet da ilgi çekici bir edinim sunuyor haliyle.En İyi 9 Oyun

Frankstein: Canavar Geri Dönüyor (1991)

Yine aşina olduğumuz bir adaptasyon.1991 tarihine dayalı ve Sinemadan hatırladığımız bu karakterin başrol üstlendiği oyundur. Kullanıcılar, oyun arasında bir kılıç ustası oluyor. Ve oyuncular, oyunun başlamasıyla Frankenstein ile yüz yüze geliyor. Oyuncuların amacı ise maç, Canavar’ın öteki köylüleri içeren ordusuyla savaşmak ve Canavar’ın gelini yapmayı organize ettiği bir bakireyi kurtarmaktır. Oyun devam ederken, kılıç ustası, Tanrı’ya meydana getirilen bu hantal hakareti yenmesine destek olmak için daha iyi silahlar ve güçlendirmeler kazanıyor.

 

Muhteşem Gatsby (2011)

Kitaplardan Uyarlanan En İyi 9 Oyun listemizin bir diğeri olan The Great Gatsby, oyununun kökenleri nerede ise Bay Gatsby’nin kendisi kadar esrarengiz. Bir web sitesi , oyunu 2011 yılında bir bahçe satışında keşfedilen uzun süredir unutulmuş bir Nintendo girişimi bulunduğunu iddia ederek yükledi. Ancak sonrasında, modern geliştiriciler tarafından eski tarzdaki 8-bit oyunlara bir methiye olarak yaratıldığı keşfedildi . Bu oyunda, Gatsby arayışında işe yaramayan garsonlar, kabadayı parti müdavimleri ve kitap kadar doğru olmayan timsahlarla savaşmak zorunda olan Nick Carraway olarak oynuyoruz.

 

Kitaplardan Uyarlanan En İyi 9 Oyun

The Witcher Serisi

Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski’nin 1993 senesinde piyasaya çıkan The Last Wish isimli romanından uyarlanan The Witcher serisi, aslına bakarsanız yazarın eserlerinin daha popüler hâle gelmesini sağladı. Oyun 2007’de yayınlanıp tüm dünyada ses getirene kadar İngilizce çevirisi bulunmayan kitaplar, Sapkowski’nin Doğu Avrupa’nın Tolkien’i olarak anılır hale gelmesini sağladı.

En İyi 9 Oyun

Assassin’s Creed Serisi

Sloven yazar Vladimir Bartol’un 1938 yılında gösterilen Alamut adlı kitapta mevzu edinilen Haşhaşiler’den esin alan ve ana senaryosunu direkt bu mevzuya dayandıran seri, eleştiri noktalarda yine kitabından izler taşıyor. Örneğin ilk oyunda Altaïr İbn-La’Ahad’ın dediği “Hiçbir şey kesin değil, her şey olası” ifadesi Alamut kitabında hemen hemen aynen bulunuyor.

Kitaplardan Uyarlanan En İyi 9 Oyun

Metro 2033

Rus yazar Dmitry Glukhovsky’nin 2005 senesinde gösterilen aynı isimli kitabından uyarlanan Metro 2033; daracık metro tünellerinde hissedilen sıkışmışlığı, nükleer savaşın yarattığı enkazı, bir an bile karşılaşılmak istenmeyen kocaman yaratıkları ve belki de en önemlisi, hayatta kalmaya çalışma hissini gerçekçi bir bakış ile yansıtabilen bir oyundu. Oyunun popüler olmasının peşinden kitap, oldukça daha fazla okurla buluştu.

Kitaplardan Uyarlanan En İyi 9 Oyun

Call of Cthulhu: Dark Corners Of The Earth

Kitaplardan Uyarlanan En İyi 9 Oyun listemizin sonunda Amerikalı yazar Howard Phillips Lovecraft’ın 1928 senesinde yazıya döktüğü The Call of Cthulhu ve 1936’da tamamladığı The Shadows over Innsmouth hikâyelerinden ilham alınarak hazırlanan oyun, yönetilen karakterin vakit içinde geçirdiği ruhsal değişimleri oyuncuya aktarmasıyla öne çıkmıştı. Teknik açıdan birtakım sorunlar bulundurmasına rağmen hazırlanan en başarıya ulaşmış Call of Cthulhu oyunlarından biri olarak düşünülen yapım, öykülerde vurgulanan ayrıntılara da başarıya ulaşmış halde yer vermişti.

İlginizi Çekebilir: Savaş Oyunu Severler İçin En İyi 11 Oyun

Bugün sizlere Kitaplardan Uyarlanan En İyi 9 Oyun listesini sunduk. Peki siz başka hangi eserlerin alınıp dijital dünyaya çevrildiğini biliyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu