PCTeknoloji

Yeni İntel Arc Alchemist Serisi Oyuncu Ekran Kartı

 

İntel, neredeyse 1 yıl önce ekran kartı piyasasına yeni Arc serisi ile gireceğini belirtmişti. Bilindiği gibi oyuncular için ekran kartı tasarlayan sadece iki marka var ve bu markalar da NVIDIA ve AMD. Intel, her ne kadar eski dönemlerde ekran kartı üretse de uzun zamandır son dönem oyunları için yeterli güçte oyuncu ekran kartları üretmemekteydi. Geçtiğimiz zamanlarda uzun süren sessizliğini bozan Intel, AMD ve NVIDIA’ya rakip olacak yeni İntel Arc Alchemist serisi oyuncu ekran kartı tanıtımını yaptı.

Intel’in uzun zamandır tanıtımı yapılan Arc serisi oyuncu ekran kartları, edinilen ilk bilgilere göre öncelikle dizüstü bilgisayarlar için piyasaya sunulacak. Hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayarlar için yıllardır oyuncu ekran kartları üreten AMD ve NVIDIA’ya rakip olacak Intel sayesinde oyuncular, fiyatların az da olsa düşmesini umut ediyor.

Intel’in yakında tanıtımını yapmayı planladığı yüksek performanslı ekran kartları, daha çok oyunculara hitap ediyor. Şirketin oyuncular için üreteceği bütün oyuncu ekran kartları, şimdilik İntel Arc serisi altında toplanacak ve Alchemist ismi ile piyasaya sürülecek. Tabii Intel’in yakında tanıtımını yapmayı planladığı bu ekran kartları, ilk nesil olacak ve her nesilde isimler değişecek. İlk nesil, Alchemist ismi ile piyasaya sunulurken diğer nesil isimlerinin sırası ile Battlemage, Celestial ve Druid olması bekleniyor. 

Intel’in yeni ekran kartlarının çıkış tarihi ertelenirken son olarak şirket CEO’su Pat Gelsinger‘ın dediğine göre yeni Intel oyuncu ekran kartları, Haziran ayının ortalarına doğru tanıtılabilir. Intel’in yeni ekran kartlarını inceleyecek olursak da şu anda verilen kısıtlı bilgilere göre en iyi ekran kartlarından birisi ARC Alchemist XE 512 olacak gibi duruyor. XE 512, bazı iddialara göre NVIDIA’nın öne çıkan oyuncu ekran kartlarından RTX 3070 Tİ‘nin ulaşabildiği Mpix hızından daha fazlasına ulaşabiliyor. 

XE 512 dışında ise Arc A770 isimli ekran kartı da bir hayli dikkat çeken modellerden biri oldu. Sınırlı sayıda üretileceği planlanan A770, Nvidia’nın RTX 3070 Ti ve AMD’nin RX 6700 XT modeline rakip olacak gibi duruyor. Tabii her ne kadar durum böyle olsa da yapılan ilk testler, A770 modelinin rakiplerine kıyasla biraz daha zayıf kaldığını gösterdi. Örneğin A770, RTX 3070’in sadece yarısı kadar performans gösterebiliyor.

Bu durum da diğer Arc ekran kartlarına göre daha yüksek performanslı olan A770 modelinin RTX 3070 ya da RX 6700 ile değil de RTX 3050 ve RX 6600 modelleri ile rekabet etmesine yol açacak gibi duruyor. Tabii A770 gibi masaüstü ekran kartı modellerinin çıkış tarihi Haziran ayına ertelendiği için oyuncular, Arc serisi masaüstü ekran kartlarının daha da güçlendirileceğini umut ediyor.

Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

Ekran kartı ne işe yarar gibi sorular genellikle bilgisayar ile henüz yeni tanışan kişiler tarafından merak edilmektedir. Bilgisayarın temel parçalarından biri olan ekran kartı, grafik verilerinin işlenip görüntüyü monitöre aktarmaktadır. Bir ekran kartının yazılım ve donanım özellikleri ne kadar iyi olursa o kadar yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilmektedir. Günümüzde slot, fan ve bellek tipine göre birçok farklı ekran kartı modeli bulunmakta. Bu ekran kartları arasında en çok ilgi gören modeller ise genelde gaming ekran kartları oluyor.

İntel arc alchemist

Ekran kartı, monitörde yüksek görüntü elde etmek açısından önemli olsa da aslında bu kartların tek marifeti yüksek çözünürlüklü görüntü değildir. Yüksek güç isteyen bilgisayar oyunları, çizim ya da müzik programları için güçlü ekran kartları gerekmektedir. Özellikle son dönemde çıkan bilgisayar oyunları açısından ekran kartları hayati bir önem taşımaktadır. Daha hızlı ve güçlü bir bilgisayarın temel parçalarından biri olan ekran kartı, oyuncular için daha önemlidir çünkü oyunların yüksek çözünürlüklü ve akıcı çalışması için genelde gaming ekran kartları tercih edilmektedir. 

Gaming için En İyi Ekran Kartları

Bilindiği gibi son zamanlarda gaming için en iyi ekran kartları modelleri, iki dev marka olan Nvidia ve AMD tarafından üretilmektedir. Tabii çok uzun yıllar boyunca bu iki dev arasında oluşan rekabete yeni bir oyuncu dahil oluyor. İntel Arc Alchemist serisi oyuncu ekran kartı, AMD ve Nvidia’ya rakip olmaya hazırlanıyor.

Son zamanlarda gaming ekran kartlarına damga vuran AMD ve Nvidia, her ne kadar bu alanda son derece iyi olsa da Intel’in öne süreceği yeni ekran kartları sayesinde artık rekabet, sadece bu iki marka arasında olmayacak. Tabii her ne kadar durum böyle de olsa son zamanlarda gaming için en iyi ekran kartları Nvidia ve AMD tarafından üretiliyor. Özellikle Nvidia’nın RTX serisi ile AMD’nin RX serisi kıyasıya mücadele ediyor.

İlginizi Çekebilir: Ekran Kartı Özellikleri Nasıl Öğrenilir? 

Bu kapsamda da gaming için en iyi ekran kartları, genelde RTX 3090, 3080 ve 3070 Tİ modelleri olarak sıralanabilir. AMD tarafında ise RX 6800 ve 6700 XT son zamanlarda öne çıkan gaming ekran kartı modellerinden birisi. Bunların dışında ise uzun zamandır tanıtımı yapılan Intel Arc Alchemist serisi kapsamında birçok yeni oyuncu ekran kartı piyasaya sunulacak. Bu ekran kartlarının da gaming için oldukça yüksek performansa sahip olduğu biliniyor. Yani Intel, yeni Arc serisi ile AMD ve Nvidia’ya rakip olarak en iyi gaming ekran kartları arasına yeni oyuncular kazandırmayı hedefliyor.

İntel Arc Alchemist Ekran Kartları Neler?

Intel Arc Alchemist ekran kartları hakkında şirket tarafından çok fazla bilgi verilmese de bazı modellerin tanıtımı yapılmıştı. Tanıtımı yapılan belli başlı modeller dışında ise oyuncular, diğer İntel Arc Alchemist ekran kartları neler, ne zaman çıkacak gibi soruları merak ediyor. 30 Mart tarihinde İntel Arc Alchemist serisinin ilk ekran kartları piyasaya sunulmuştu. Bunlar, dizüstü bilgisayarlar için üretilmiş olan Arc 350M ve Arc 370M modelleriydi. Bu modeller, Alchemist serisinin ilk piyasaya sunulan ekran kartları olsa da henüz ülkemize gelmemiştir. 350M ve 370M Intel Arc dizüstü ekran kartı modelleri, Haziran ayında masaüstü versiyonu olarak da karşımıza gelebilir.

Bu iki model dışında Arc A770 ve XE512 modelleri de Intel Arc gaming ekran kartları arasında yer almaktadır. Öyle ki A770, serinin en yüksek performanslı kartlarından bir tanesidir. Bunların dışında ise her ne kadar şirketten diğer modeller hakkında detaylı bilgi paylaşılmasa da A750, A580, A780 ve A380 Arc masaüstü gaming ekran kartı modelleri de oldukça dikkat çekiyor. Özellikle A780, serinin en yüksek performanslı kartlarından biri olacak gibi duruyor çünkü bu ekran kartı modelinin piyasaya diğer kartlardan daha geç sürüleceği planlanıyor. Bu sebeple de A780 hakkında şu an pek de detaylı bilgi bulunmuyor.

 İntel Arc Alchemist serisi ekran kartı fiyatları ise tahminlere göre 150 ile 350 dolar arasında olacak. Serinin ülkemizdeki fiyatları ise henüz tam olarak netleşmese de Nvidia ve AMD gibi ekran kartlarına göre Arc serisi, daha uygun fiyatlı olacak gibi duruyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu