İncelemeler

İç Sesin İzinde: Disco Elysium – The Final Cut

Disco elysium Çoğu zaman gün içinde yaşadığımız olaylar karşısında iç sesimizle çatışmalara girdiğimiz zamanlar olmuştur. Bu iç sesimizle olan çatışmalarımız sonucunda çıkan kararlar hayatımızdaki gidişatı belirler. Tam olarak gerçek hayatta yaşadığımız bu iç münakaşanın oyunlaştırılmış hali olarak ortaya çıkan, gelmiş geçmiş en kaliteli oyunlardan biri Disco Elysium bu sefer The Final Cut bölümüyle karşımıza çıkıyor. Oyun gizemli ve bir o kadar da heyecanlı bir hikayeyi bizlere sunuyor. Oyun kategorilerinde birçok ödüle aday olup bazılarını kazanmış olan bu başarılı yapıtı gelin yakından inceleyelim.

Oyun İçeriği Açısından Disco Elysium – The Final Cut’a Bir Bakış

Disco Elysium sizi oyunun ilk saniyelerinden itibaren içine çeken ve oyunun hikayesinin içine girmenizi sağlayarak empati yeteneğinizi üst seviyelere çıkarabileceğiniz bir oyun. Karakterimizi bir odada hafızası silinmiş bir dedektif olarak buluyorsunuz. Önce kendinizin farkına varacağınız anlar yaşayarak hikayeye başlıyorsunuz. Size çözülmesi gereken olayları göstererek sizden polis dedektif olmanız isteniyor. Karakterimizin özelliklerini oyun başında belirliyoruz.Bu seçtiğimiz özellikler karakterimizin diyaloglarında kendini belli ediyor.

Oyunun her adımında size sunulan seçeneklere göre bir yol haritasıyla karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu seçeneklerdeki tercihleriniz sizin beceri puanınızı arttırıyor veya düşürüyor. Size tavsiyem kendi özelliklerinize göre karakterinizin özelliklerini belirlemeniz. Bu şekilde olayın içine daha çok girecek ve kendinizin oyunun içindeymişsiniz gibi hissetme fırsatı bulacaksınız. Bir de unutmadan her yaşadığınız olayı not defterine özenle yazan Teğmen Kim Kitsuragi’den de bahsetmeden geçmek olmaz. Martinaise’deki çözülmesi gereken cinayet vakasının suçlusunu bulmanızda size yardımı dokunacak sağ kolunuzdur.

Oyun Seviyeleri ve Atmosferi Açısından Disco Elysium – The Final Cut’a Bir Bakış

Bu oyuna oyun atmosferi ve seviyeleri açısından baktığımızda diyaloglardaki tercihlerimiz sonucunda kazandığımız beceri puanlarının kullanımı üzerinden ilerleyen bir oyun olduğunu görüyoruz. Etraftaki insanlarla iletişim kurarak diyaloglarınız sayesinde beceri puanları kazanıyorsunuz. Ayrıca dedektifliğin getirmiş olduğu olmazsa olmaz bulmacaları çözerek de deneyim puanınıza puan katıyorsunuz.

Disco elysium

Daha sonra bu puanlarla kişisel özelliklerinizi yükselterek oyunda daha hızlı yol almaya başlıyorsunuz. Disco Elysium – The Final Cut çizimler açısından da oldukça güzel ve göze hitap eden bir atmosferin oluşmasını sağlıyor. Sizi bir çizgi romanın içinde yaşıyormuşsunuz gibi hissettiriyor.

Müzik ve Ses Donanımı Açısından Disco Elysium – The Final Cut’a Bir Bakış

Disco Elysium – The Final Cut’ın yapımcılarının müzik ve seslendirme konusunda gerçekten güzel işler çıkardığını söylemeden geçmemeliyiz. Oyun içerisindeki müzikler sizin atmosfere daha fazla girmenizi sağlar nitelikte ayarlanmış. Aynı zamanda diyalogların seslendirilmesi de oldukça temiz bir dille ve karakterle özdeşleştirebileceğimiz şekilde düzenlenmiş. Bu açıdan oyundaki durum ile alakasız bir sese maruz kalmıyorsunuz ve dikkatinizin dağılmasını engelliyor. 

Disco Elysium – The Final Cut ve Yapımcısı

Disco Elysium- The Final Cut, Robert Kurvitz gibi kaliteli bir kalem tarafından ele alınmış hikayeden esinlenerek ortaya çıkmış bir oyundur. ZA/UM tarafından piyasaya sürülmüştür. 15 Eki 2019 tarihinde piyasaya çıkmış bir diyalog ve gizem oyunudur.

Disco Elysium – The Final Cut Hangi Oyun Kategorisinde?

Disco Elysium oyunu genel olarak diyalog ve duygu durumlarını yönlendirme üzerine kurulu bir oyun. Bu nedenden dolayı rol yapma oyunu kategorisi olarak bilinen RPG kategorisinde bir oyun olarak bilinmektedir.

Disco elysium

Disco Elysium – The Final Cut Kimlere Hitap Ediyor?

Disco Elysium – The Final Cut oyununun hitap ettiği kesimi tanımlayacak olursak; daha önce RGB türü oyunlar oynamış ve bundan zevk almış kişilerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir oyun. Eğer daha önce RGB bir oyun oynamadıysanız da mutlaka bu oyunla bir deneme yapmanızı tavsiye ederim. Hikaye üzerinden yürüyen ve verdiğiniz kararların hikayenin gidişatında önemli bir role sahip olduğu bir oyun olduğu için daha çok gizem ve macera seven oyun severlere hitap etmekte.

Şimdilik oynamak isteyenler için elbette biraz İngilizce bilgisi de gerekmekte. Ancak burada bir müjde verelim, bu sorun da yakında ortadan kalkacak gibi.

Oyun Yapımcılarından Müjde: Disco Elysium’a Türkçe Dil Desteği Çok Yakında!

Disco Elysium – The Final Cut oyununu oynayıp isteyen fakat İngilizce dilinden ve Türkçe dil desteğinin olmamasından dolayı oynayamayan birçok oyunsever var. Son zamanlarda yapımcıların dil desteği hakkında yaptığı bir anket sonucunda en çok istenen dil desteğinin Türkçe olduğu görülüyordu. Bu duruma sessiz kalmayan yapımcılar bu konuya el attılar. En kısa süre içinde Türkçe dil desteğinin geleceği belirtildi. Bu durum Disco Elysium’a başlamamış kişilerin tekrar bu oyuna yönelmesini sağlayacaktır.

Disco Elysium Steam Puanlaması ve Benim Oyuna Puanım

Disco Elysium – The Final Cut oyununun popüler oyun platformu Steam üzerinden yapılan kullanıcı değerlendirmelerinden aldığı puan %94 gibi azımsanmayacak bir değerde. Bu da birçok insanın oyunun kalitesi ve oyunun sürükleyiciliği hakkında çoğunluğun hemfikir olduğunu göstermekte. Kendi yorumuma gelecek olursak ben oyunun akıcılığını ve seslendirmesinden çizimlerine kadar birçok yönünü beğendim. Ayrıca beni bu oyuna ısındıran en önemli kısmı ise tercihlerimize göre oyunun şekillenmesi ve empati yeteneğimizi geliştirebilecek bir sanat eseri olması.

Hikaye, sarıcılık açısından oldukça kuvvetli. Senaryo güçlü kalemlerin elinden çıktığını belli eder derecede kaliteli. Bu yüzden ben de kendi puanımı verecek olursam Steam ortalamasının bir tık üzerinde 9,5/10 olarak vereceğim. Nereden puan kırdığıma gelecek olursak oyunun Türkçe dil desteğinin olmaması olacaktır. Yukarıda da belirttiğim üzere en kısa zamanda gelecek yama desteği ile bu sorun da tamamen ortadan kalkacağı için puanlama düzeyim %100 seviyelerine ulaşacaktır ki bence bu oyun için harcanmış bunca emek bunu hakediyor.

Herkesin oyun zevki değişmekle birlikte oynadığım oyunlar arasında Disco Elysium – The Final Cut’ın ilk 5’te yerini alacağına dair şüphem yok.

 • Steam Puanı: Çok Olumlu (%94/51,225) 
 • Steam Fiyatı: 61 TL
 • Metacritic Puanı: 97

Disco Elysium The Final Cut Sistem Gereksinimleri

MİNİMUM:

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 7
 • İşlemci: Intel Core 2 Duo
 • Bellek: 2 GB RAM
 • Ekran Kartı: DirectX 11 compatible video card (integrated or dedicated with min 512MB memory)
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 20 GB kullanılabilir alan

ÖNERİLEN:

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 7/8/10
 • İşlemci: Intel Core i7 or AMD 1800 equivalent
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA Geforce 1060 or equivalent
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 20 GB kullanılabilir alan

İlginizi Çekebilir: Bu Oyun Bir Başyapıt: The Talos Principle İncelemesi


Disco Elysium – The Final Cut Türkçe Fragman

 

Başa dön tuşu