Oyun Tasarım

Hyper Casual Oyun Nedir?

Hyper casual nedir sorusuna verilebilecek en açık ve özet yanıt, bu oyun türünün mobil platformlarda çıkan ve kurallarına hemen aşina olunabilen yapısına işaret etmektir. Bu demek oluyor ki -adı üzerinde- bir hyper casual oyun, anında adapte olunabilir mekanikler, elementler, dinamikler ve elbette yalın tasarımlar içerir. Mekanik ve tasarım stiline ek olarak minimal arayüzü ve oynama süresinin kısalığı da mevcuttur. 

Hyper casual oyunların tarihinin ise çok eskiye dayanmadığı düşünülüyor. Çoğu çevre tarafından 2013 yılında piyasaya sürülen ve görece kısa süre içinde rekor bir indirme sayısına ulaşan Flappy Bird oyununun, hyper casual oyunların güncel atası olduğu farz edilir. Bu oyun (Flappy Bird) bir süre günde 50.000 dolar kar etmiştir. 

Hyper Casual Oyunlar Neden Bu Kadar Popüler 

Oynanış kolaylığı, hızı ve akışkan yapısıyla bir hyper casual oyun yediden yetmişe herkese hitap edebilir. Toplu taşımada oynanabilecek, çünkü tek elle oynanabilecek kadar basit oyunlardır. Örneğin bir basketbol potasına smaç basmak, binadan binaya atlamak, belirli çizgiler üzerinden çizim yapmak, sürekli kaçış ve hareket halinde iken bazı engellerden sağ ya da sol yöne giderek kurtulmak gibi basit mekanikler içerir bu türden oyunlar. Bu özellikler ve öz nitelik de oyuna girer girmez hemen ayak uydurmayı, sürükleyiciliği ve oynanış kolaylığını sağlar. Hatta kimi çevrelerin yorumlarına göre bir hyper casual oyun bir nevi 80’lerin 90’ların ya da 2000’li yılların başındaki atari oyunlarının yeniden güncellenmesi ve piyasaya sunulmasıdır. 

Hyper casual oyunları kendisine özgü kılan şey bu noktada sadece oynanış içeriği ve süreci değildir. Minimalist ve son derece anlaşılır kullanıcı arayüzüdür. Oldukça kısa oturum süresi, yani oyunun başlangıcı ile bitişi ya da sonraki bölüme geçişi sırasındaki zamanın kısa olması da hyper casual oyunların talep edilme faktörlerinden birini teşkil eder.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bulut Oyun Nedir? Nasıl Oynanır?

Hyper Casual Oyun Mekanikleri 

Bir hyper casual oyun çeşitli mekaniklere sahip olabilir. Çatışma, zamanlama, bulmaca, istifleme, sapma, durmayan yarış, zıplama gibi birçok mekanik hyper casual oyunlarda kullanılır. Aynı anda veya tek tek bu mekaniklerin kullanıldığını rahatlıkla görebiliriz. Bu mekanikler kimi zaman rahatlatıcı ve stres azaltıcı amaçlarla tasarlanırlar. 

Aşağıdaki videoda hyper casual oyun mekanikleri genel hatlarıyla güzel bir biçimde irdelenmiş ve ifade edilmiş: 

 

Hyper Casual Oyun Firmaları ve Oyun Yayımladıkları Yerler  

Sektördeki hyper casual oyun firmaları saymakla bitmeyecek kadar çok. Bunların en bilinenlerinin başında Voodoo, Ketchapp, Azur, Good Job, Crazy Labs, TapNation, Gismart, Joypac gibi oyun firmaları gelmekte. Bu firmaların genellikle oyun yayınlayıp bu oyunlarını geniş kitlelere ulaştırdıkları yerler ise Google Play Store ve App Store marketleridir. 

hyper casual oyun nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu