PS/Xboxİncelemeler

Horizon Forbidden West : Bir Hayatta Kalma Mücadelesi

Horizon Forbidden West… Hollanda merkezli Guerrilla Games tarafından geliştirilip Sony Interactive Entertainment tarafından 18 Şubat 2022’de piyasaya sürülen ve büyük beğeni toplayan, Horizon Zero Dawn’ın bir nevi devamı olan üçüncü kişi anlatımlı bir aksiyon oyunudur. 

Forbidden West’in ana kahramanı olan Aloy, gizemli yeni bir tehdit üstlendiğini, gerçekçi ve bir zamanlar modern ve harap olan dünya hakkında daha fazla şey öğrendiğini, her şeyi öldüren bir vebanın sebebini/kaynağını öğrenmek ister ve Forbidden West’te seyahat ederken hem yeni arkadaşlar hem de düşmanlar bulduğunu görür.

Forbidden West

Büyüleyici ve sürükleyici bir hikayeyle birlikte, keşfedilen yeni ve gizemli bölgeler, vadiler, yemyeşil ormanlar, çeşitli türden bitki ve hayvanlar, karlı ve yüksek dağlar, su altı ortamlarıyla Forbidden West, bizlere görsel bir şenlik sunmakta. 

PlayStation 4 ve PlayStation 5 ile oynanan Forbidden West, PlayStation sürümü 97 GB kullanan iki Blu-ray diskle gelir. PlayStation 5 sürümü ise 98 GB kullanan bir Ultra HD Blu-ray ile gelmektedir.

22

 

Forbidden West’in Fiyatı Ne Kadar?


Oyunun güncel fiyatı ise PlayStation’ın kendi sitesinde 699,00 TL olarak gözükmektedir. 

Gerek Horizon Zero Dawn gerekse Forbidden West diğer oyunlara göre oldukça kaliteli ve detaylı grafikleriyle birçok oyuncunun gönlünde taht kurmuştur. 

Özellikle Forbidden West’de daha da arttırılmış görüntü ve grafik kalitesiyle gerçekçi doğası ve muazzam denecek kadar güzel işlenmiş mimarilerle oyuncularda sürekli manzarayı fotoğraflama isteği oluşturmaktadır. 

Mızrak, patlayan sapanlar, duman bombalı silahlar gibi farklı silahlar da mevcut. Bu silahları geliştirmeyle birlikte daha iyi ve ender olan silahları bulmak da mümkün. Rakibe diken, keskin yay ya da parçalayıcı eldiven ile ardı ardına ataklar yapabiliyorsunuz. Yeni silahların gelmesiyle birlikte “sadece yay kullan” modundan tamamen uzaklaşılmış.

33 1

 

Forbidden West’te yetenek ağacına baktığımızda ise savaşçı, tuzakçı, avcı, hayatta kalan, casus ve makine ustası olarak altı farklı kategori bulunmakta. Savaşçı kategorisinden bahsedecek olursak yakın dövüşme amaçlıdır. Makine ustası mekanik robotları kontrol eder, avcı menzilli savaşlarda hakim, tuzakçı adı üzerinde olduğu gibi çeşitli yerlere tuzak kurmayı sağlar, casus sessiz ve gizli hareket etmeyi sağlar, hayatta kalan ise sağlık ve ana kaynaklara ulaşmayı sağlamaktadır.

Binmek için eğitilen makinelerde artık bizim için savaşır hale getirilmiş. Ayrıca normal saldırıların yanı sıra fast travel ile seyahat etme, görünmez olma ya da fazladan donanıma sahip olma gibi özel yetenekleri de var. 

Yetenek ve dövüş sistemine eklenen bu yenilikler oyuna pozitif etki etmeyi başardı. Hikaye ayrı bir merak unsuru oluşturduğu kadar akıcılığı da gözden kaçmamakta. Yan görevler de Zero Dawn’a göre fazlasıyla başarılı bir biçimde detaylandırılmış.

 

Birlikte mücadele etmenin ve birlik beraberliğin getirdiği zaferlerle birlikte zorlu mücadeleler, hem oyun heyecanı hem de duygusal anlar yaşatıp bizleri etkili bir hikayenin içine sürüklemektedir.

Forbidden West Fandom Sayfası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu