İncelemeler

Gran Turismo 7 Ne Kadar? Nasıl Oynanır?

Gran Turismo 7 Ne Kadar, Nasıl Oynanır? Sorularından önce oyunun genel bilgisini aktaralım.

4 Mart 2022 tarihinde çıkan Gran Turismo 7, Sony Interactive Entertainment tarafından yayınlanmıştır. PlayStation 4 ve PlayStation 5 konsollarında oynanabilmektedir.  Play Station – Gran Turismo 7 adresinde güncel fiyat 699,00 TL olarak gözükmektedir. Başka internet sitelerinde ise bu fiyat değişebiliyor. Örneğin Vatan Bilgisayar sitesinde PlayStation 5 konsolu üzerinden Gran Turismo 7, 999 TL olarak satılıyor.

Oyun hakkında genel bir fikir edinmek isteyenlere, tanıtım videosu:

Gerçekçi bir yarış hissiyatı vermesiyle birlikte yılların oyunu olma özelliğine de sahip. 2009 yılında piyasaya sürülen ve hâlâ etkisini kaybetmeyip oyuncu kitlesine kendisini sevdiren bir oyundur Gran Turismo. 2013 Aralık ayında son çıkan Gran Turismo 6, PlayStation 3 platformu için çıkmıştı. Yeni konsollar ve yeni sürümüyle Gran Turismo 7’de bizleri neler bekliyor, bir bakalım.

Yarış Oyunundan Daha Fazlası: Gran Turismo 7

Öncelikle yarışmak istediğimiz arabaların çeşitliliğinden bahsetmek gerekiyor. Çünkü en güçlülerinden tutun da, en hızlı ve en şık gözüken arabalara kadar yelpaze çok geniş. Yaklaşık 420’den fazla araba modeli bizleri karşılıyor. Gran Turismo 6’da araç sayısı binden fazla seçeneğe sahipti. Fakat bu sefer her araç için fazlasıyla emek harcanmış, bolca detaylandırma yapılmış. Mustang, Alfa Romeo, Aston Martin, Bugatti, Jaguar, Lamborghini ve aklınıza gelenlerden daha fazlası. Bahsettiğimiz araçlarla yarışabileceğimiz pist seçeneği ise 90’dan fazladır.

Yeni eklenen modlar arasında Music Rally var. Oyun açıldığında bu moda veya normal dünyaya girmek mümkün. Music Rally’de müzik çalmaya başladığı an yarış başlıyor. Amaç ise müzik bitene kadar geçebildiğiniz kadar arabayı geçebilmek. Kimi oyuncular bu modu eğlenceli bulsa da kimileri de yersiz buldu. 

Büyük bir kasaba olarak gösterilen haritada hangarlar, yarış pistleri, eğitim alanları ve görev çadırı bulunuyor. Oyundaki kilitli olan her şeyi açmak için Kafe isimli oyun menüsünde bulunan özelliği kullanmak gerekiyor. Her bir görevi tamamladığınızda Kafe deki kişi size yeni görevler, pistler ve yarışlar sunuyor. 

“Power Point” adında bir yarış limiti bulunuyor. Bu limit eğer yarışacağınız araç fazla güçlü veya daha zayıfsa yarışlara katılamıyorsunuz. Bu yüzden güçlü bir aracınız olsa dahi her yarışı rahatlıkla kazanamazsınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
PlayStation Plus Nisan Ayı Oyunları 2022

 

Konsolların tetik tuşlarından bahsetmeden olmaz. Frenlere bastıkça sertleşmesi, klasik arabaları kullanırken ise viteslerin arttığını ve pedalların sertleştiğini fazlasıyla hissediyorsunuz. Sürüş esnasında da gerçeklik hissiyatını vermekten geri kalmıyor. Her bir frene ve dönüşe farklı tepkiler vermesi, hava durumunun değişimi ve pistin değişen durumunu aracın verdiği tepkiyle bu deneyimi sanki gerçek bir yarışın içindeymiş gibi hissediyorsunuz. Aracı aldıktan sonra yağını değiştirebilir, istediğiniz zaman yıkayabilir ve dilediğiniz şekilde modifiye edebilirsiniz.

Farklı bölgelerde ve kıtalarda yarışmak mümkün. Amerika, Asya-Okyanusya, Avrupa bölgelerinde gerçekleştirilen özel yarışlar ve şampiyonalar düzenlenmekte. Yeni oynayanlar için ise sürüş yardımları mevcut. Bu yardımlar direksiyon kontrolü, yarış çizgisi, fren desteği gibi özellikler var. Oyuncular için alıştırma ve öğretme seçeneği sunması önemli bir avantaj.

Grafiklerin gece ve gündüz olarak ne kadar özenle işlendiği ortada. Güneşin doğuşunu ve gecenin ışıldayan yıldızlarını gerçek hayattaymış gibi seyretmek mümkün, tabii yarışmıyor iken.

Oyun oynarken fotoğraf çekmeyi seven oyuncular için ise Scapes modu biçilmiş kaftan. 250’den fazla farklı noktadan birini seçip kendi fotoğrafımızı çekmemiz mümkün oluyor. Yarış tekrarlarında da fotoğraf çekme imkanı var.

Bu denli ince detaylarla işlenmiş Gran Turismo 7, hem sürüş hem yarış hem de grafikleriyle oynayanlara tarifsiz bir deneyim sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu