Rehber

Gamer Mouse Nasıl Olmalıdır? | 5 Önemli Detay

Oyun konusunda adeta bir tutkunsanız tercih edeceğiniz her ürünün kusursuz olmasına dikkat etmelisiniz. Bu konuda gamer mouse seçimini şansa bırakmamak her şeyden önemlidir. Peki, oyun esnasında sizi fazlasıyla tatmin edecek Gamer Mouse seçerken nasıl davranmanız gerekir? İşte bütün merak ettiğiniz detaylarıyla kaliteli bir oyuncu mouse ile alakalı özellikler!

Dot Per Inch (DIP)

DPI olarak kısaltılan bu değer aslında mouse hassasiyeti anlamına gelir. Farenin ekranın solundan sağına geçiş hızını da gösteren DPI değeri oyun oynarken ne kadar hassas hareketler yapmanız gereketiğini de göstermektedir. Oyuncu mouse seçimi yapmak istediğinizde DPI değerinin 3500 ile 5000 arasında olmasına dikkat etmelisiniz. Standart bir mouse için bu değerin 1500 olduğu düşünüldüğünde aslında çok hassas bir mouse satın almanız gerektiğini unutmamalısınız.

Mouse Yazılımı (Makro)

Makro, oyuncu mouseları için özel olarak tasarlanmış bir yazılımdır. Bu yazılım mouse üzerindeki tuşların hassasiyetini dahi kolaylıkla ayarlamanıza olanak sağlar. Makro özelliğine sahip bir mouse hem daha kaliteli bir oyun deneyimi sağlar hem de kendi isteklerinize göre mouse ile alakalı bir ayarlama yapmanızı destekler.

İlginizi Çekebilir: Yeni İntel Arc Alchemist Serisi Oyuncu Ekran Kartı


Tuş Çeşitliliği

Mouselar arasında bir seçim yapmak istiyorsanız standart seçenekler ile gamer mouse arasında görsel anlamda çok ciddi farklar olduğunu görebilirsiniz. Bu konuda en dikkat çeken husus tuşlar olacaktır. Tuşlar sadece görsellik değil işlevselliği de etkileyeceğinden arzu ettiğiniz özellikleri sunan tuşların mevcudiyetini mutlaka değerlendirin.

Mouse Tasarımı

Gamer mouse satın alacaksanız işlevselliğin yanında görselliği de mutlaka değerlendirmelisiniz. Çünkü satın alacağınız mouse odanızın en özel noktalarından birine konumlanacak. Rengi, ışıkları ve bilgisayarınıza uyumu sayesinde göz alacak bir mouse seçmek için titizlikle hareket etmenizde fayda vardır. Mouse tasarımı ve özellikleri sizi tatmin ediyorsa yapmanız gereken sadece mouseu satın almaktır!

Gamer Mouse Kablolu mu Kablosuz mu Olmalı?

Gamer mouse seçiminde kablolu ve kablosuz alternatifler arasında değerlendirmeler yapmak her oyuncunun düşündüğü bir detaydır. Ancak bu konuda çok tartışmaya mahal vermeden kablolu mouseların daha kaliteli bir oyun deneyimi sağlayacağını unutmamalısınız. O halde gamer mouse konusunda kablolu alternatifleri tercih etmelisiniz.

Başa dön tuşu