İncelemeler

Forza Horizon 5 incelemesi

Sağlam grafikler, yelpazesi geniş etkinlikler-ödüller ve iddialı araç sayısı ile Forza Horizon 5, yarış oyunu kategorisini alt üst etmeyi hedeflemiş görünüyor.

 

Önceki oyunda ne yazık ki İngiltere’nin yağmurlu ve basıcı havası yüzünden oyunun grafiklerinden ve tadından biraz mahrum kaldık diyebiliriz. Fakat bu sefer Forza Horizon 5 ile Meksika’nın renkli, güzel ve gizemli duran coğrafyasına konuk oluyor, istediğimiz her bölgede gezip yenilikler ile karşılaşıyoruz. 

Çöller, yanardağlar, ormanlar, saate göre değişebilen yarış zamanları, keşfedilmeyi bekleyen araçlar, kolaylıkla bitirilemeyecek harita ve dahası.. 

forza horizon 5 sistem gereksinimleri

Harita dedik, kimi oyuncular tarafından karışık ve çok çok detaylı olarak yorumlansa da, yapılacak çok fazla ve güzel etkinlikler var. Yolda ilerlerken karşınıza bir etkinlik çıkabiliyor. Bu da oyunu sıkıcı yapmaktan uzaklaştırıyor. Yarışları tek veya arkadaşlarınız ile birlikte de oynayabilirsiniz. Sadece yeni bir şeylerin geldiğinin beklentisine girmeyin deriz, eksik yok ama fazlası da yok diyebiliriz. Ama Forza Horizon 5’i seven her türlü ve her hali ile sever, hakları var.

forza horizon 4 kaç gb

Grafikler, grafikler ve grafikler… Bir oyunun en etkileyici yanı hikaye, konu, karakter ve özellikle de grafiklerdir. Aracın içindeki kameranın bakış açısı olsun, dış bakış açısı olsun, fark etmiyor, manzaralar gerçekten muazzam. En büyük ve en etkili kaliteyi de Xbox Series S konsolu üzerinde alabileceğinizi söylemek istiyoruz. Diğer oyunlar gibi Horizon 5’de yeni nesil konsollarına tam uyumlu halde çalışıyor, yani adaptasyonu gerçekten çok iyi.

Forza Horizon

Ödül ve kredi kazanma açısından oldukça cömert bir seçenek sunulmuş bizlere. Daha zorlayıcı olmasını seven oyuncular ise bu durum pek sevilmedi. En ufak bir atılımda bolca ödül XP verebiliyor. Beceriyi, sürüş yeteneğini arttıran çeşitli puanlar da var, aslında çok fazla menü ve seçeneği olması biraz can sıkıcı olabilir fakat oynaya oynaya bu sıkıcılığın alışıldığı gerçek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Far Cry 6 İnceleme

Hız ve sürüş konusunda ciddi ve başarılı bir sistem var. En yüksek hızla girmeyi planladığınız o virajı aslında sandığınız ve umduğunuz hız kadar olamıyor, yani o virajı 180 km/s de yapamayacağınızı oyun size söylüyor diyebiliriz. 

Oyuna yeni başlamış veya profesyonel düzeyde oynayan bir oyuncu olun, Forza Horizon 5’de bu hiç önemli değil. Yani oyun her kategoride bulunan oyunculara çeşitli imkanları ve avantajları veriyor. Bu seviye hep stabil mi kalıyor? Elbette hayır, her bir ilerlemede ve gelişmede oyunun zorluğu orantılı olarak artıyor. 

Eğer macera dolu, eğlenceli ve renkli grafikli-manzaralı bir oyun arıyorsanız bizce doğru adres Forza Horizon 5’de. 

Avantajlar:

  • Kaliteli ve güzel grafikler.
  • Detaylı haritalar.
  • Fotoğraflık manzara.
  • Çeşitlendirilmiş etkinlikler.
  • Çoklu oyuncu seçeneği.
  • Gerçekçi sürüş hissiyatı.

Dezavantajlar: 

  • Yarış esnasında rekabet eksikliği.
  • Yaşanan teknik aksaklıklar.
  • Oyun içi zorluğunun pek olmaması.

 

Güncel Fiyat:

Steam: 299,00 TL 

Xbox: 398,00 TL

 

Başa dön tuşu