İncelemeler

Forza Horizon 4 İncelemesi

Kasım 2018’de Microsoft Store platformu üzerinde ön sipariş ile başlayan bu uzun maceramda bugünün tarihi 22 Mayıs 2022’ye kadar, XBOX platformunda an itibarıyla Forza Horizon 4 içerisinde geçirmiş olduğum 1500 saatlik süreçte sizlere Forza Horizon 4 hakkında gözlemlediğim artıları ve eksileri olabildiğince ayrıntılı bir biçimde aktarmaya çalışacağım. Öyleyse ilk orta başlığımızla başlayalım.

Forza Horizon 4 kaç gb
450’den Fazla Araç Toplayın
100’ün üzerinde lisanslı üreticiyi kapsayan en büyük ve çeşitli Horizon araç listesinin tadını çıkarın.

Oyuna Başlangıç ve Öykü İşleyişi

İlk olarak bizden oyunun başında sunulan üç değişik yol canavarından (Dodge Charger RT, Audi TTS, Ford Focus) birisini seçmemiz isteniyor. Ben aralarından en çok Audi markasını an hoşlandığım için TTS’yi seçmiştim. Yarışa gireceğimiz aracın tercihinden sonra haritada yavaş yavaş yeni yarışlar açılmaya başlıyor. Siz yarışları bitirdikçe haritada yeni yarışlar beliriyor. Kır rallisi, toprak yarışı, sokak yarışı ve yol yarışı olmak üzere dört farklı yarış çıkıyor ortaya.

Yalnızca yarışlar değil, arada sırada sürat kapanları, sürat bölgeleri, uyarı işaretleri v.b. de beliriyor. Biz oyunun en başında horizon şenliğine katılan yeni çömez bir yarışçıyız. Haritada beliren faaliyetleri, yarışları, kapanları bitirdikçe nüfuzumuz başka bir deyişle tecrübe puanımız yükseliyor. Namımız çoğaldıkça da horizon şenliğinde daha da çok tanınan bir yarışçı haline geliyoruz. Oyundaki hedefimiz ise Horizon Süperstar’ı olmak.

Harita üzerindeki tüm misyonları %100 biçiminde bitirdiğimizde bu mevkiye ulaşabiliyoruz. Üstte de belirtmiş olduğum dört yarış kategorisinin en sonlarında boss yarışları açılıyor. Bunlar klasik yarışlardan çok daha fazla uzunlar. Boss yarışlarını da yaptığımızda o yarış kategorisinde işimiz tamamlanmış oluyor. Ben öyküsünü çok iyi bulamadım, azıcık kolay kaçan bir öykü işlenmiş. Oyunun hikayesine puanım 10 üzerinden 5 oldu.

Oyunun Grafikleri ve Sürüş Deneyimleri

Ben dürüst konuşacağım, oyunun grafiklerini serinin yeni oyunu olan Horizon 5’ten daha iyi buldum. Horizon 5’i de 500 saat etrafı inceledim ve net bir biçimde söyleyebilirim ki Horizon 4’ün grafikleri Horizon 5’in grafiklerinden daha iyi olmuş. Ekran kartım Nvidia GTX serisinden bir kart olduğu için RTX özelliğini tecrübe etme fırsatım ne yazık ki olmadı ancak oyunun grafikleri bu biçimde dahi şahane, RTX ile nasıl bir manzarayla karşılaşırdım hayal edemiyorum.

Oyundaki araçların fiziklerine değinecek olursak yarı arcade – yarı simülasyon bir taşıt fiziği ilave edilmiş bu oyuna. Ne çok abartılmış ne de çok realist olmuş. Tam kıvamında olmuş, beni tatmin etti. İnsan bir NFS’ye, The Crew’e bakınca Horizon’un fiziklerini daha eğlenceli ve realist buluyor dürüst olalım ki. Grafiklere puanım 10 üzerinden 9, fiziklere puanım 10 üzerinden 7.5 oldu.

Forza Horizon 4 inceleme
Yarışın. Gösteri yapın. Oluşturun. Keşfedin.
Yeni, açık uçlu yarışlarda yapacağınız her şey oyununuzu ileriye taşır.

Servet Adası ve Lego Genişletme Bölgeleri

Servet adasından başlayacağım, gerçekten şahane bir haritası var. Oyunu Ultimate versiyon satın almak için yalnızca bu genişletme haritası dahi yeterli bir neden, öyle söyleyeyim. Atmosferi mükemmel, geçtiği ortam çok güzel tasarlanmış. Gökyüzünde bazen şimşekler çakıyor, kuzey ışıkları beliriyor.Gerçekten çok güzel bir harita. Yalnızca dağdaki devasa drift bölgesinde yanlamak için dahi oynanabilecek bir haritadır kendisi.

Ayrıca Servet Adası DLC’sini satın aldığınızda Lamborghini Urus 2019, Lamborghini Aventador J, BMW M5 2018, Koenigsegg CC8S gibi mükemmel araçların ve ekstra birkaç güzel aracın daha DLC’sine sahip oluyorsunuz. Ek olarak bu haritada bilmece tarzında açılan 10 adet hazine sandığı bulunuyor.  Bu hazinelerin hepsi ödül olarak 1 milyon kredi veriyor. 10 hazinenin hepsini topladığımızda ise elinize 10 milyon kredi geçmiş oluyor. 10 milyon kredi, oyuna başladığınız ilk anlarda size gerçekten epey  bir hafifleme ve ilerleme sağlatabilecek bir miktar. Servet adası DLC’sini mutlaka satın almanızı, oynamanızı tavsiye ediyorum, emin olun pişman olmayacaksınız.

Lego haritasını inceleyecek olursak bu haritayı Servet Adası kadar beğenemedim açıkçası. Lego haritasında sadece çöl kısmını ve küçük yarış pisti kısmını seviyorum. Yine de fena bir harita sayılmaz tabii. Lego Tuğla görevleri adı altıda birçok bitirmemiz gereken görev sunuyor size. Karşılığında da çok büyük olmayan ödüller veriyor. Bir de 5 adet DLC aracı veriyor ekstra. Bu araçların tümü Lego yapımı. Bugatti Chiron, Mini, Mclaren Senna gibi mükemmel araçlar. Lego haritası alınır mı orası biraz size kalmış bir şey ancak bence çok da kötü sayılmaz, bir şans verebilirsiniz.

Forza Horizon gif
Ortak bir Dünyayı Keşfedin
Gerçek oyuncular da sizin dünyanızda bulunuyor. Günün vakti, havası ve mevsimi değiştiğinde Forza Horizon oynayan herkes bu değişimleri aynı anda deneyimleyecek.

Oyunun Çevrim İçi Tarafına Bakalım 

Öncelikle oyundaki çevrim içi bölümler yerine göre gayet zevkli de olabiliyorlar fakat bazen de işkenceye dönüşebiliyor. Çevrim içi bölümünde tercihinize bağlı istediğiniz klasmanda yarışlara girebiliyorsunuz. Drift maceraları, playground oyunları, custom mücadeleler mevcut. Hepsi gayet güzel modlar. Ben açıkçası oynayış süremin büyük bir kısmını çevrim içi yarışlarda geçirmişimdir. Oyunun ilk çıktığı zamanlar çevrim içi mücadeleler kaos ortamı gibiydi. Oyuncular birbirine çarpıp birbirlerini yoldan çıkarıyorlar ve bununla kalmayıp, birbirlerine checkpoint kaçırttırıyorlardı, wallriding yapanlar vardı kısacası epey toxic kitle vardı.

Daha sonra gelen güncellemelerde bu sistemi biraz geliştirdiler. Penalty sistemini getirdiler mesela. Bariyerlere çarptığını zaman, kaza yaptığınızda falan belli bir süre boyunca yavaşlatma etkisinde kalıyorsunuz. Diğer oyuncuya arkadan hızla çarpmayı denediğinizde size ghosting uygulanıyor, diğer araca dokunmadan içerisinden geçebiliyorsunuz. Bu kısımları iyi fakat kötü bir tarafı da var, bekleme süreleri… Bu oyundaki yarış yüklenirken bekleme süreleri gerçekten rezalet denilebilecek seviyede. Diğer oyuncuların seyahatini hiç abartmıyorum 5 – 10 dakika beklediğiniz hatta bundan daha uzun zamanlar bile oluyor. 3 dakikalık bir yarış için 10 dakika beklediğinizi düşünün, gerçekten epey saçma ve can sıkıcı bir durum.

Bunun sebebi ise Forza Horizon’ın kötü sunucuları. Yarışlara geç gelen oyunculardan dolayı yüklenme buga giriyor, yüklenme çok uzun sürüyor ve daha çözmediler bu sorunu. Sırf bu yüzden sürekli ranked yarışlara girerdim. Ranked yarışlarda maça sonradan katılınamadığı için orada bekleme süreleri daha düşüktü. Manayla orada rank da kasardım. Oyunun çevrim içi tarafına puanım 10 üzerinden 4.

Forza Horizon 4 rehber
Güzel ve Tarihi Britanya’yı Keşfedin
Britanya’yı daha önce hiç böyle görmediniz. Muhteşem gerçekçilikte 4K ve HDR çözünürlükte gölleri, vadileri, kaleleri ve nefes kesici atmosferini keşfedin.

Oyundaki Dereceli Yarışlar

Horizon serisinin yalnızca 4. oyununda yani bunda bulunan bir özelliktir. Sıralamalı yarışlar. Lig 1’den Lig 20’ye kadar kümeler bulunmakta. Lig 20, 0 puandan başlıyor. Lig 1 ise 4750 puandan başlamakta. En iyisi 5000 puan oluyor. Her 250 puanda bir küme yükseliyor. Lig 1’e Grandmaster deniyor. Küme renkleri her 5 ligde bir değişiyor. Lig 20 – 16 arasında pembe renk, 15 – 11 arasında mavi renk, 10 – 6 arasında yeşil renk, 5- 2 arasında turuncu renk ve 1. lig mor renk.

Ben zamanında bunu adeta kafaya takmıştım grandmaster olacağım diye fakat en fazla Lig 4’e yükselebildim 4000 küsür puan yapabilmiştim. Bu arada takım yarışındaki ranked sistemi çöp durumda desek yeridir, baştan uyaralım ona sakın bulaşmayın. Takımlı rankedde rank kasılamıyor. Eğer rank kasmak istiyorsanız herkese açık yarış ranked oynayın derim, tekli sıralamalı yarış diye de geçiyor. Oradaki sistem iyi çalışmakta. Takımlı rank sistemini düzeltmiş olsalar daha iyi bir puan verebilirdim. Sıralamalı yarış sistemine puanım 5.5 / 10.

Son Bir Genel Bakış

Oyun genel olarak gayet güzel ve keyifli arkadaşlar. Forza Horizon için günümüzde yarış kategorisinin amiral gemisi oyunu denebilir. Hem Xbox hem de PC de bulunması da epey güzel bir artı oluyor. Playstation’da olmaması üzücü, orada da oyunu oynamak isteyen büyük bir kesim bulunuyor çünkü. Oyun Steam’a çok güzel bir fiyattan çıktı, ben ön siparişle aldığımda Ultimate sürüme 400₺ ödemiştim. Steam’e ise Ultimate sürüm 150₺’den geldi. İndirim döneminde 92₺’ye kadar düşüyor. Alacaksanız eğer size tavsiyem Ultimate sürümü alın, verdiğiniz paraya kesinlikle değiyor. Hem DLC’leri muhteşem hem de fiyatını kuruşu kuruşuna hak eden bir oyun olduğunu söyleyebilirim.

Arif Arda ÖZDEMİR/Steam

İlginizi Çekebilir: The Talos Principle İncelemesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu