Haberler

Epic Games’in Aldığı 2 Milyar Dolarlık Yatırım

Bu devasa yatırım girişimi, PlayStation’ın Unreal’dan sonra şirkete yapmış olduğu üçüncü en büyük ve en geniş yatırımı olmakta. Sony, PlayStation VR’ın dijital deneyimini ve meta-veriyi daha da geliştirmek için Epic Games’e 1 milyar dolarlık yatırım yaptı. Bu yatırıma Lego Group’un yatırımcı şirketi olan Kirkbi de dahil oldu. Kirkbi de Sony gibi Epic Games’e 1 milyar dolarlık yatırım yaptığını duyurdu.

Geçtiğimiz hafta da Epic Games, güçlü 3D motorunun son versiyonu olan Unreal 5’in piyasaya sürülmesi adına bir sergide ev sahipliği yaptı. Bu sergide The Coalition ve Witcher oyununu geliştiren CD Project Red gibi pek çok önemli geliştirici yer almıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Elden Ring Hakkında 10 Şey

Unreal 5, PS 5 ve Xbox Series X/S’in teknoloji demosu olan The Matrix Awakens’i yaratmak için kullandı ve oldukça gerçekçi grafikleri karşısında çoğu kişinin verdiği tepki “Vay be, neyin gerçek olup neyin olmadığını kesinlikle söyleyemem.” şeklindeydi.

Aslında Sony’nin Epic Games’e yaptığı tek ve önemli yatırımı bu değil

2020 yılında Sony, Epic Games’e 250 milyon dolarlık bir yatırım daha yapmıştı. Bu yatırımın nedeni “Bir tür işletme modası.” şeklinde tanımlanabiliyor.

Bir yıl sonra 2021 tarihinde de, Sony, 200 milyon dolar daha harcadı. Baktığımızda bugüne kadarki yapılan yatırımlar arasında bugün yapılan yatırım, öncekilerinden iki kat daha fazladır. Bu paranın ne için yatırıldığı pek bilinmiyor. 

Belki Epic Games gelecekteki oyunları PlayStation çatısı altında geliştirebilir veya iki şirketin CEO’larının da önerdiği gibi, sanal gerçeklik çalışmalarını hızlandırmak içindir. Sony temsilcileri ise bu yorum taleplerine hemen yanıt vermedi. Bu haberlerin dışında, video oyunu bloglarını yazan Kotaku, Epic Games hakkında bir haber yayınladı.

Epic Games’in CEO’su Tim Sweeney “Bu yatırımın amacı, tüm oyuncuların arkadaşlarıyla birlikte oyun oynayıp eğlenebilecekleri, çeşitli markaların yaratıcı ve sürükleyici çalışmalar oluşturabilecekleri ve yaratıcıların/üreticilerin, topluluklar oluşturup kendilerini geliştirebilecekleri ortamları yaratmaktır. Bu amaç çalışmalarımızı hızlandıracak.” İfadelerini kullandı.

Sony başkanı ve CEO’su olan Kenichiro Yoshida ise yayınlanan basın bülteninde “Yaratıcıların ve kullanıcıların zamanlarını ortak olarak paylaştıkları bir alan olan meta-veri ilişkimizi derinleştirmek için Epic Games’e yatırım yapmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Ayrıca güçlü motor deneyimine sahip Epic Games’in uzmanlığı ve Sony’nin teknolojileri ile bir araya gelmesi dijital deneyimlerimizi geliştirecek ve sanal üretim alanlarında da hızlı olacağımıza inanıyoruz. ” şeklinde ifadelerini belirtti.

Sony son zamanlarda bir harcama çılgınlığı yaşıyor diyebiliriz, özellikle Destiny’i üreten Bungie’yi 3,6 milyar dolara satın almasıyla bu harcama çılgınlığını kanıtlıyor diyebiliriz. 

Sony, geçen yıl da çok oyunculu oyunlarıyla pek tanınmayan oyunlar yerine, PS 5 için üretilen ve tek oyunculu oyunlar olan Returnal ve Demon’s Souls’u tercih etti. 

Son olarak da Sony, 2019 yılında PlayStation’da bulunan Ratchet & Clank Marvel’ Spider-Man gibi çok satan oyunların arka stüdyosu olan Insomniac’ı yuvaya getirmek için tam 229 milyon dolar ödedi.

Başa dön tuşu