Listeler

Hikayeli Oyun Severlere: 20 Efsane Oyun Tavsiyesi

Hikayeli oyunlar oldukça geniş bir oyuncu kitlesinin ilgisini çekmektedir. Bu yazıya geldiğinize göre siz de bu oyunculardan birisiniz demektir. Her geçen gün sayıları artan hikayeli oyunlar arasında seçim yapmanın zor olduğunu biliyoruz. Bu yüzden siz değerli okurlarımız için tavsiye ettiğimiz oyunları derlemeye karar verdik. Yazımızda Steam ve birçok platformda yüksek puanlar almayı başarmış, bizim de severek oynadığımız 20 hikayeli oyunu derledik.

20- Marvel’s Guardians Of The Galaxy

En iyi hikayeli oyunlar

Marvel’ın en sevilen ve izlenen filmlerinden biri olan Guardians of The Galaxy’den esinlenilerek ortaya çıkarılan oyun; belirli bir grubun, başlarına gelen çeşitli tehlike ve sorunlardan kendilerini kurtarmak için çabalamasını ancak var olan durumun daha da kötü bir hâl almasını anlatıyor. Oyun, Peter Quill’in uzaya gitmeden önce, bodrum katındaki odasında annesiyle yaptığı kısa konuşmalarla birlikte başlıyor. Ardından ise bu sohbetin yalnızca bir anı olduğu anlaşılırken, oyuncu açısından geçmişe yönelik bir merak uyandırarak oyuna karşı duyulan ilgi canlı tutulmaya çalışılmış durumda. Oyunda ilerlemeye devam edildikçe, yaşanan tehlike ve sorunların altında yatan temel sebepler açığa çıkmaya başlıyor ve beraberinde de gizlenen sırlar ortaya çıkıyor.

Geliştirici Eidos-Montreal
Yayımcı Square Enix
Yayın Tarihi 26 Ekim 2021
Platform(lar) PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox Series X/S, Xbox One, Nintendo Switch, PC
Metacritik Derecelendirme 80
Kullanıcı Puanı 8.7
Oynanış Süresi 17 Saat

19- Ghost Of Tsushima

en iyi hikayeli oyunlar

13. yüzyılın sonlarına doğru Moğol İmparatorluğu, Doğu kesimde bulunan yerleri kendi topraklarına katabilmek için diğer milletlerin varlığına yavaş yavaş son vermiştir. O dönemde Moğol ordusunun başında bulunan Khotun Khan, acımasızlığı ile ün kazanarak korku yaymaktadır. Oyuna ismi verilen Tsushima Adası, Khotun Khan’ın fethetmek istediği yeni yerdir. Ada yapılan ilk saldırıda oldukça büyük bir hasar almıştır ancak bu adada yaşayan samuray Jin Sakai gibi bu saldırıdan sağ kalanlar da olmuştur. Oyun, yaşadığı yeri Moğolların elinden kurtarmak ve adayı geri almak için her türlü çabayı gösteren Jin Sakai’nin hikâyesini anlatmaktadır. Bu amacı gerçekleştirmek için bağlı bulunduğu gelenekleri ardına bırakması ve savaş tekniklerini değiştirmesi gerekmektedir.

Geliştirici Sucker Punch Productions
Yayımcı Sony Interactive Entertainment
Yayın tarihi 17 Temmuz 2020
Platform(lar) PlayStation 4, PlayStation 5
Metacritik
Derecelendirme
83
Kullanıcı oyu 9.1
Oynanış Süresi 24.5 Saat

18- The Witcher 3: Wild Hunt

en iyi hikayeli oyunlar

Oyun, The Witcher adlı romanın bir karakteri olan Rivyalı Geralt’ın yaşadıklarını konu edinmektedir. Slav mitolojisinden esintiler taşıyan oyunda; elfler, canavarlar, cüceler ve buna benzer farklı varlıklar bulunmaktadır. İnsan olmayan bu varlıklar, kendilerinde bulundurdukları bu farklı özellikler yüzünden eziyete uğrar. Bir önceki oyununda yaşananların sonucunda hafızasını kaybeden Geralt, bu olaydan altı ay geçtikten sonra ise hafızasını geri kazanır ve bir süredir kayıp olan sevdiği kadın Yennefer’ı bulmak için yola koyulur. Rivyalı Geratl ve Yennefer’ın evlatlık kızı olan Ciri ise, kendisini tehdit eden bir grup savaşçıdan kaçmak için uzun bir süre önce bulunduğu yeri ve üvey ailesini terk etmişken tam da bu sıralarda geri döner.

Geliştirici CD Projekt Red
Yayımcı CD Projekt Red
Yayın tarihi 19 Mayıs 2015
Platform(lar) PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series S/X, Nintendo Switch ve PC
Metacritik Derecelendirme 93
Kullanıcı oyu 9.4
Oynanış Süresi 51 Saat

17- Undertale

En iyi hikayeli oyunlar

Oyuna göre; geçmişte dünyayı yöneten iki tür bulunmaktadır. Bunlar canavarlar ve insanlardır. Ancak bir gün bu durum bozulur ve şu an bilinmeyen bir nedenden ötürü bu iki tür arasında savaş başlar. Savaş her iki ırk için de oldukça zorlu ve kayıplar verilerek geçse de insanlar savaşın kazanan tarafı olmayı başararak canavarları yer altına mahkûm etmişlerdir. Bu olayın bir efsanesi olarak bu yerin Ebott Dağı’nda olduğu ve eğer bu dağa tırmanılırsa geri dönmenin mümkün olmayarak, canavarlarla birlikte yer altında hapis olunacağı düşünülürmüş. Oyunda bir insan çocuğu, bu dağa tırmanır ve kazara büyük bir kraterin içine düşer ve oyun bu karakterin yer altında uyanması ile başlar.

Geliştirici Toby Fox
Yayımcı Toby Fox
Yayın tarihi 15 Eylül 2015
Platform(lar) PS Vita, PS4, Xbox One, Nintendo Switch, PC
Metacritik
Derecelendirme
93
Kullanıcı oyu 8.2
Oynanış süresi 7 saat

16- Metal Gear Solid 3: Snake Eater

en iyi hikayeli oyunlar

Doğu ve Batı olmak üzere İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ikiye bölünen dünya, yeni bir soğuk savaşın başlangıcındadır. 16 Ekim 1962 tarihinde, Sovyetler Birliği’nin nükleer silahlarını Küba’ya gönderdiğine dair bir mesaj Birleşik Devletler Başkanı’na gönderilir. Bunun öğrenilmesinin ardından nükleer savaşın her an başlayabileceği korkusu tüm dünyaya hâkim olur. Sovyetler, yapılan görüşmeler sonucunda Küba’dan silahlarını geri çekmek üzere ikna edilir. Bu noktada; Sovyet bilim insanı Nikolai Stepanovich Sokolov, ülkesine geri gönderilecektir ancak bu sayede büyük zararlara yol açabilecek bir silahın geliştirilmesine yardım edildiğinin farkına varılmamıştır. Farkına varıldığında ise durumu engellemek için birlikler gönderilir ancak bu birliklerin dışında Naked Snake de saldırıya geçer ancak yalnızdır.

Geliştirici Konami Computer Entertainment Japan
Yayımcı Konami
Yayın tarihi 17 Kasım 2004
Platform(lar) PS2 ve Nintendo 3DS
Metakritik
Derecelendirme
91
Kullanıcı oyu 9.1
Oynanış süresi 16 saat

15- Yakuza 0

en iyi hikayeli oyunlar

Oyunun ana karakteri olan Kazuma Kiryu’nun henüz bir Yakuza olmadan önceki anıları konu ediliyor. Kiryu, ailesinde bir yer edinebilmek ve seviyesini arttırmak için haraç toplama görevini yerine getirmektedir. Bir gün haraç topladığı adamlardan birini döver ve bulunduğu yerden hızla uzaklaşır ancak dövdüğü adam ölmüştür. Bu ölüme sebep olan kişinin kendisi mi yoksa bir başkası mı olduğunu bilmemektedir. Kiryu, ailesini ve ailesinin ismini korumak amacı ile kendinden vazgeçmeye hazırdır ancak yapması gereken masum olduğunu kanıtlamaktır. Oyunda bulunan diğer karakter Goro Majima, işlemiş olduğu suç yüzünden aileden atılmış, Yakuza’nın kendisine uyguladığı işkenceler yüzünden bir gözünü kaybetmiştir ve ailesinde kaybettiği yeri geri almak için para kazanmalıdır.

Geliştirici Ryu Ga Gotoku Studio
Yayımcı Sega
Yayın tarihi 24 Ocak 2017
Platform(lar) PS3, PS4, Xbox One ve PC
Metacritik
Derecelendirme
90
Kullanıcı oyu 8.0
Oynanış süresi 31 Saat

14- Danganronpa: Trigger Happy Havoc

en iyi hikayeli oyunlar

Hope’s Peak Acedemy; Japonya’da bulunan, yalnızca zengin ve itibar sahibi kişilerin çocuklarının eğitim gördüğü en iyi özel okullardan biridir. Okulun kontrolü ise Monokuma adlı bir ayının elinde bulunmaktadır. Oyunun ana karakteri olan Makoto Naegi, okul tarafından yapılan bir çekiliş sonucunda tesadüf olarak okula kabul edilir. Ancak henüz bu durumun tadını çıkaramadan, bir bayılma olayı yüzünden diğer 14 kişiyle birlikte okulda hapsedilir. Makoto ve arkadaşlarının bu durumdan kendilerini kurtarmak için yapmaları gereken ise okuldaki öğrencilerden birini öldürmek ancak sınıf mahkemesi tarafından yakalanmamaktır. Eğer katil sınıf mahkemesi tarafından yakalanacak olursa, cezası idam olacaktır ancak yakalanmazsa katil hariç herkes ölmek zorundadır.

Geliştirici Spike
Yayımcı Spike
Yayın tarihi 25 Kasım 2010
Platform(lar) PSP, PS Vita, PS4, Nintendo Switch ve PC
Metacritik
Derecelendirme
82
Kullanıcı oyu 8.7
Oynanış süresi 25 saat

13- Tom Clancy’s Splinter Cell: Conviction

en iyi hikayeli oyunlar

Oyun, Amerikalı yazar Tom Clancy tarafından kaleme alınmış aynı isimli kitaptan esinlenilerek oluşturulmuş durumda. Ana karakter Ajan Sam Fisher, kızı Sarah Fisher’ın ölümünün ardından duygusal bir boşluğa düşer ve bu ölümün bir cinayet olmasından şüphelenmeye başlar. Gerçeği açığa çıkartmak isteyen Sam, kızını öldüren kişiyi bulmak için her şeyini ortaya koyar. Oyun içerisinde intikam peşinde koşan karakter, bu defa diğer oyunlardan farklı olarak bir suçlu konumunda ve olayların yaşandığı sıralarda 50’li yaşlarında olmasına rağmen yeteneklerinden hiçbir kayıp yaşamamış halde. Oyun esnasında oyuncuya gösterilen geçmişe dair anılar, karar verme mekanizmasını oldukça etkileyerek yapılan hamleleri yönlendirebilir şekilde düzenlenmiş.

Geliştirici Ubisoft Montreal
Yayımcı Ubisoft
Yayın tarihi 13 Nisan 2010
Platform(lar) Xbox 360 ve PC
Metacritik
Derecelendirme
85
Kullanıcı oyu 7.7
Oynanış süresi 18.5 Saat

12- NieR: Automata

en iyi hikayeli oyunlar

Uzun yıllar önce uzaylıların kontrolünde olan aygıtlar sayesinde dünya istila edilmiş, birçok insan hayatını kaybederken hayatta kalanlar ise Ay’da oluşturulan üslere sığınmıştır. Buna karşılık insanlar, dünyayı geri alabilmek ve uzaylıların istilasından kurtulmak için YoRHa adı verilen insansı robotlar üretmiştir ancak üretim amaçları nedeniyle bu robotların insansı hisler beslemesi konsey tarafından yasaklanmıştır. Diğer makinelerden farklı olarak bu robotlar, düşünce ve benlikten yoksun değildir. Bunun farkında olan konsey ise olabileceklerin önüne geçmek amacı ile robotların gözlerini kapatan bantlar takması kuralını getirir. Oyunun ana karakteri 2B isimli robot ise, diğer robotların aksine kendini yalnızca göreve adamak yerine, hislerinin de farkında olmaya çalışarak tercihlerini yapmaya devam etmektedir.

Geliştirici PlatinumGames
Yayımcı Square Enix
Yayın tarihi 7 Mart 2017
Platform(lar) PS4, Xbox One ve PC
Metacritik
Derecelendirme
91
Kullanıcı oyu 8.7
Oynanış süresi 21 Saat

11- BioShock

en iyi hikayeli oyunlar

ABD’nin Horshima ve Nagasaki’ye attığı nükleer bomba yüzünden bu iki şehir neredeyse yok olmuştur. Andrew Ryan, oldukça zengin bir iş adamıdır ve bu durumu öğrendikten sonra yeni bir dünya yaratma fikrini aklına koyar. Kuzey Atlantik okyanusunda Rapture adını verdiği bir şehir kurmayı başarır. Frank Fontanie, bu dünyaya adım atmak isteyen insanlardan biridir ve bu amaç uğruna birçok zorluk yaşayacaktır. Başrolümüz 1960 yılında Atlantik Okyanusu’na düşen bir uçakta yolcudur. Yaşanan olay sonucu birçok insan hayatını kaybederken, hayatta kalan tek kişi Jack olmuştur. Kendisini kurtarmak için yakında bulunan deniz fenerine gittiğinde, telsiz sayesinde Atlas ile konuşma fırsatı bulur ve Atlas’ın verdiği yönergeleri uygulamaya başlar.

Geliştirici 2K Boston
Yayımcı 2K Boston
Yayın tarihi 21 Ağustos 2007
Platform(lar) PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, Nintendo Switch, PC ve Mobil
Metacritik Derecelendirme 96
Kullanıcı oyu 8.6
Oynanış süresi 22 Saat

10- The Last Of Us

en iyi hikayeli oyunlar

The Last Of Us, bulaşan kişileri birkaç saat içerisinde insanlara saldıran bir çeşit canavara dönüştüren bir virüsün, tüm dünyayı etkisi altına aldığı 2033 yılını konu etmektedir. Virüs yüzünden insanlık oldukça zor bir hale düşmüş ve koloniler haline yaşanılmaya başlamıştır. Hayatta kalabilmek uğruna insanlar, bir yandan virüsle savaşmaya çalışırken bir yandan da kendi aralarındaki sorunlarla mücadele etmektedirler. Oyunun ana kahramanı olan Joel, virüse karşı bağışıklık gösteren Ellie’yi Ateşböcekleri adlı bir gruba götürmek ve virüse karşı bir çözüm üretilmesini sağlamak için Ellie’yi de yanına alarak yola koyulur. Ancak bu esnada başlarına çeşitli olaylar meydana gelirken, oyuncular Joel’un kontrolünü elinde bulundurmakta ve ana karakteri yönlendirmektedir.

Geliştirici Naughty Dog
Yayımcı Sony Computer Entertainment
Yayın tarihi 14 Haziran 2013
Platform(lar) PS3 ve PS4
Metacritik
Derecelendirme
95
Kullanıcı oyu 9.2
Oynanış süresi 16 saat

9- Horizon Zero Dawn

en iyi hikayeli oyunlar

Oyun, bağlı bulunduğu kabileden kovulan bir adam olan Rost’un tesadüf eseri bir bebek bulması ve bebeği kabile analarına götürmesiyle başlıyor. Aloy büyüdükçe; robotları keşfediyor, nasıl etkisiz hale getirebileceğini öğreniyor ve tüm bunları Rost sayesinde deneyimlediği, aynı zamanda onu Rost’un büyüttüğü için de onu bir baba figürü haline getirmeye başlıyor. Ancak bu büyüme sürecinde diğer çocuklar tarafından dışlanan Aloy, tesadüf eseri girdiği bir yerde eski dünyaya ait olan teknolojiye ait gizli bir makine buluyor. Bu makineyi kullanma konusunda kabiliyetli olan Aloy, kendisini diğer insanlara kabul ettirebilmek amacıyla bu makineyi kullanacağı bir yarışmaya katılıyor ve yarışmayı kazanıyor. Ancak bunun hemen ardından gerçekleşen suikast sonucunda Rost da dâhil olmak üzere birçok insan hayatını kaybederken, Aloy intikam alacağına dair yemin ediyor.

Geliştirici Guerilla Games
Yayımcı Sony Interactive Entertainment
Yayın tarihi 8 Şubat 2017
Platform(lar) PS4 ve PC
Metacritik
Derecelendirme
89
Kullanıcı oyu 8.4
Oynanış süresi 60 Saat

8- Detroit: Become Human

en iyi hikayeli oyunlar

Oyun, 2048 yılında ve Detroit eyaleti içerisinde geçmektedir. İnsan görünümlü robot olarak tasarlanmış olan androidler, hayatın birçok alanında kendilerine yer edinmiş ve çeşitli alanlarda da hizmet gösterir haldedir. Kara, Connor ve Markus da bu androdilerden üçü olmakla birlikte her birinin farklı bir hizmet amacı bulunmaktadır. Görevi aykırı androidleri yakalamak olan Connor, hizmet androidleri Kara ve Marcus oyundaki bazı karakterlerdir. Bu karakterleri yönettiğimiz oyunda, seçimler yaparak birçok sona ulaşabiliyoruz.

Geliştirici Quantic Dreams
Yayımcı Sony Interactive Entertainment
Yayın tarihi 25 Mayıs 2018
Platform(lar) PS4 ve PC
Metacritik
Derecelendirme
80
Kullanıcı oyu 7.7
Oynanış süresi 12 saat

7- Knights Of The Old Republic

en iyi hikayeli oyunlar

Jediler ve Sithler’in arasında yaşanan savaşın tekrardan ortaya çıkması ile oyun başlamaktadır. Jedi Genareli olan Revan, katıldığı önceki savaşlarda kendisini kanıtlamış bir askerdir ve Cumhuriyet savaşçılarından oluşan bir orduyla birlikte Foreign Regions’a gönderilir. Geri döndüğünde ise olaylar tersine dönmüştür ve Revan artık bir Sith lordudur. Kendi Sith İmparatorluğunu kurmasının ardından Jediler’e karşı savaş açar. Savaşın en kritik zamanlarında Bastilla Shan adlı Jedi askeri ve Revan karşı karşıya gelir ve dövüş her ne kadar Revan’ın üstünlüğü ile başlasa da ilerleyen dakikalarda Darth Malak’ın komuta gemisi tarafından lazer atışları gerçekleştirilir. Revan burada hayatını kaybederken, Bastilla ve şövalyeler hayatta kalmıştır. Bu savaştan bir süre sonra ise Endar Spire’da oyun başlamaktadır.

Geliştirici BioWare
Yayımcı LucasArts
Yayın tarihi 18 Kasım 2003
Platform(lar) PC ve Mobil
Metacritik
Derecelendirme
93
Kullanıcı oyu 9.0
Oynanış süresi 46,5 Saat

6- God Of War

en iyi hikayeli oyunlar

God Of War, Kratos’un Yunan Tanrıları’ndan intikam almasından uzun bir süre geçtikten sonra, Kratos’un ikinci karısı ve aynı zamanda Atreus’un annesi olan Jötunn savaşçısı Faye’in ölümünün ardından başlamaktadır. Faye’in ölmeden önce dilediği tek ve son dilek; küllerinin dokuz krallığın en yüksek zirvesinden dökülerek yayılmasıdır. Ölümünün ardından ise Kratos ve Atreus, Faye için bir cenaze ateşi hazırlar ve birlikte yas tutar. Kratos’un isteği üzerine bunun ardından avlanmak için yolculuğa çıkarlar ancak Atreus bu konuda yetersiz ayrıca bilgisizdir. Bu sebeple Kratos, aldığı karardan ilk başta pişman olmuştur. Çıktıkları bu yolculuk ise beklendiği kadar kolay olmayacaktır ve birçok tehlike ve engel onları beklemektedir.

Geliştirici Santa Monica Studio
Yayımcı Sony Interactive Entertainment
Yayın tarihi 20 Nisan 2018
Platform(lar) PS4
Metacritik
Derecelendirme
94
Kullanıcı oyu 9.2
Oynanış süresi 21 Saat

5- Persona 5 Royal

en iyi hikayeli oyunlar

Oyun, altı kişilik bir grup olan Persona’nın başından geçenleri ve tehlikelere karşı savaşmalarını konu etmektedir. Oyunda gittikleri okulda çeşitli aktivitelere katılan, yeni arkadaşlık bağları kuran ve bu sıralarda derslerine de devam eden grubun üyelerinden biri de Ren’dir. Akşamüzeri evine gitmek için yola çıkan Ren, kadına sarkıntılık eden bir adam görür. Bunun ardından durumu engellemek adına adamı uzaklaştırmaya çalışırken, alkolün etkisinde olan adam düşerek yaralanır. Adamın zengin bir kimse oluşundan kaynaklı olarak suçlu olarak gösterilen Ren, okulundan uzaklaştırma alır ve suç siciline işlenir. Bunun ardından başka bir okulda ve şehirde hayatına devam eder ve bir kafenin üst katında yaşamaya başlarken tesadüf eseri MetaVerse adı verilen boyutu keşfeder.

Geliştirici P-Stüdyo
Yayımcı Atlus
Yayın tarihi 31 Mart 2020
Platform(lar) PS4
Metacritik
Derecelendirme
95
Kullanıcı oyu 8.4
Oynanış süresi 103 Saat

4- That Dragon, Cancer

en iyi hikayeli oyunlar

Oyunda Joel Green isimli küçük bir çocuğun ailesi olan Ryan ve Amy çifti, Joel henüz daha 12 aylıkken kanser teşhisinin konulmasının ardından çocuklarının yaşayacak fazla zamanının kalmadığını ve yakında hayatını kaybedeceğini öğreniyor. Ryan ve Amy çifti çocuklarının bu durumu öğrendikten sonra Joel’e destek olmak adına ellerinden geleni, yapabileceklerini her şeyi yapıyorlar ve çocukları Joel 4 yıl boyunca hayata tutunmayı başarıyor ancak 4 yıl boyunca gördüğü tüm tedavilere ve bakımlara rağmen Joel, artık dayanmayı başaramıyor ve yaşadığı zorlu sürecin ardından hayatını kaybediyor. Oyun, oyuncuların kanser teşhisi konmuş bir çocuk olan Joel’e zorlu şartlar altında ebeveynlik yapmasını konu ediniyor.

Geliştirici Numinous Games
Yayımcı Numinous Games
Yayın tarihi 11 Ocak 2016
Platform(lar) PC ve Mobil
Metacritik
Derecelendirme
78
Kullanıcı oyu 6.1
Oynanış süresi 2 saat

3- Mass Effect: Legendary Edition

en iyi hikayeli oyunlar

Mass Effect: Legendary Edition, 2183 yılında geçen bir oyundur ve Spectreler, o dönemde bulunun özel yetkilere sahip bir tür uzay polisi olma özelliği taşımaktadır. Citadel Council’ın, Shepard’ın bir Specte olması konusunda birbirinden farklı fikirler bulunmakta ve bu fikirler birbiri içerisinde çatışmaktadır. Eden Prime adlı bir gezegende Prothean ırkından kalan bir makine ortaya çıktığında ise Citadel Council, Shepard’a bir teklif yapar. Bu teklife göre; bu makine başkalarının eline geçmeden elde edilirse Shepard, bir Specte olacaktır. Ancak bu görev beklendiği kadar kolay olmamakla birlikte sentetik bir canlı türü olan Gethler gibi birçok tehlike de Shepard’ı beklemektedir ve bu görevde yalnızdır.

Geliştirici Biyolojik Eşya
Yayımcı Elektronik sanatlar
Yayın tarihi 14 Mayıs 2021
Platform(lar) PS4, Xbox One ve PC
Metacritik
Derecelendirme
90
Kullanıcı oyu 6.3
Oynanış süresi 103

2- Red Dead Redemption 2

en iyi hikayeli oyunlar

Oyun; 1899 yılının sonlarında, Van der Linde adlı bir çetenin başından geçenleri konu edinmektedir. İlk oyundan 12 yıl öncesinde, çete tarafından Blackwater kasabasında bir soygun gerçekleştirilir. Büyük kazançlar elde etmeyi bekleyen çetenin soygun girişimi beklentilerinin aksine başarısızlıkla sonuçlanır ve işler çok kötü bir hal almış durumdadır. Olayı öğrenen o zamanın kanun insanları ve Van der Linde adlı çetenin sonunu getirmek isteyen kişiler, çetenin peşine düşmüş ve fırsat kollar durumdadır. Ana karakter Dutch ve sağ kolu olan Arthur Morgan’ın tüm bunlarla baş etmesi ve çetelerinin başlarındaki bu sorunlarını çözmek ve güvenliği sağlamak için verdikleri mücadele oyunun temel konusunu oluşturmaktadır.

Geliştirici Rockstar Studios
Yayımcı Rockstar Studios
Yayın tarihi 26 Ekim 2018
Platform(lar) PS4, Xbox One ve PC
Metacritik
Derecelendirme
97
Kullanıcı oyu 8.5
Oynanış süresi 49 Saat

1- Dragon Age: Origins

en iyi hikayeli oyunlar

Tanrı’nın Altın Şehri’ne girmeyi kendilerine amaç edinmiş yetenekli büyücüler, bu amacı gerçekleştirmek için bir yol bulur. Ancak sahip oldukları günahlar yüzünden şehrin eski büyüsü kalmamıştır. Bu yüzden Tanrı, büyücüleri cezalandırmak için onları sürgüne gönderir ve lanetler. Lanetlenmiş bu büyücüler, “Darkspawn” olarak adlandırılır ve laneti kaldırmak ve bir çözüm üretmek için eski tanrı olduğu düşünülen Archdemonlar’ı bulma arayışa girmeye başlarlar. Ejderhaya benzer bir görünüme sahip olan Archdemonlar, her eski tanrı gibi yardım etmek bir yana, büyük yıkımlar getirir ve bu gerçekleşecek beşinci felaket olacaktır. Bu noktada Darkspawn’a ve yaptıklarına engel olmak adına savaşan Grey Warden’lar oyunda karşımıza çıkmaktadır.

Geliştirici BioWare
Yayımcı Electronic Arts
Yayın tarihi 3 Kasım 2009
Platform(lar) PS3, Xbox 360 ve PC
Metacritik
Derecelendirme
8.8
Kullanıcı oyu 91
Oynanış süresi 86 Saat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu