Rehber

En İyi Ekran Kartı Sıralaması 2022

En iyi ekran kartı araması yapıyorsanız, Gamer Community ile doğru yerdesiniz. Bugün sizlere ekran kartı nedir, ne işe yarar ve en iyi ekran kartı sıralamasını aktaracağız. Öncelikle ekran kartının içeriğinden bahsedelim.

Ekran Kartı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Yeni bilgisayar alıyorsanız ekran kartı konusunu önemsemeniz gerekir. Ekran kartı, bilgisayardaki grafiklerin verilerini işler, görüntü olarak monitörde gösterilmesini sağlar. Yazılım ve donanım olarak ne kadar iyi ve kaliteli ise yüksek çözünürlüklü görüntülere de bir o kadar iyi bir biçimde sahip olursunuz. Birden fazla ekran kartı modeli kullanılır. Bunlar; grafik işlemcisi, fan, hız aşırtma, bellek tipi, çekirdek hızı, soğutma sistemi, slot gibi özellikleri mevcut.

Özetle ekran kartı işlemciden aldığı bilgileri bir arada toplayarak çok kısa bir süre içinde görüntü haline dönüştürür, kablolar sayesinde de bu görüntü monitöre yansıtır. Bu gönderim sırasında elbette görüntüye aydınlatma ekler. Bunların dışında da doku ve renklendirmeyi ayarlar, hızlı çalışması gereken durumda bir saniye içinde 60 farklı işlem yapar ve görüntüde dış çerçeve oluşturup ardından iç kısımlarının kalın bir biçimde doldurulmasını sağlar.

Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kullanım Amacı: Seçtiğiniz parçaların uygun olup olmadığından emin olun. 

VRAM Boyutu: Ekran kartının işleyip önbelleğe kaydettiği veri seviyesini etkiler VRAM. Yüksek çözünürlüklü oyunlar ve oyunların içerdiği çeşitli ayrıntılar için bu konu önemli. Oyunun grafik ve grafik kalitesi artarsa, ihtiyacınız olan VRAM de doğru orantılı olarak artmış olur.

GPU: Yüksek çözünürlüklü video veya oyun oynatıldığında birkaç saniye içinde milyarlarca işlem çalışmaya başlar ve ekrana o görüntüyü sunar. GPU seviyesi bu yüzden önemlidir. 

Marka: Bilindiği üzere Nvidia ve AMD’nin ürettiği ekran kartları oldukça sağlam ve kaliteli. Zaten bu iki marka dışında başka ciddi rakip yok. Bir rakip daha var onu öğrenmek için şu yazımıza bakın : Yeni İntel Arc Alchemist Serisi Oyuncu Ekran Kartı

En İyi Ekran Kartı Sıralaması Nedir?

en iyi ekran kartı

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti 

Nvidia’nın ürettiği 2. Nesil RT çekirdeğine sahip en iyi ekran kartı modeli diyebiliriz. En iyi olmasının yanında 2 kat daha fazla işleme hızı da buna dahil oluyor. Tensor çekirdeklerine sahip olmasıyla önemli bir avantajı var. 3060 Ti, yeni çıkan oyunları en iyi biçimde oynamanıza imkan sağlıyor.

en iyi ekran kartı

Nvidia GeForce RTX 3080 

1815 MHz’lık çekirdek hızına sahip. Bu da dikkatleri üstüne çekiyor. 10 GB bellek kapasitesine sahip. Soğutma özelliği aktif olmakla birlikte grafik işlemcisi çekirdek hücredir, bu da oyunları tıpkı 3060 Ti gibi rahatlıkla oynamanıza yardımcı oluyor.

 

en iyi ekran kartı

Nvidia GeForce RTX 3090

TITAN sınıfı performansına sahip olan RTX 3090, GPU’su büyük ve kuvvetli bir ekran kartıdır. Gelişmiş Ray Tracing çekirdeklerine sahip olup, tensör çekirdeklerini de içinde bulundurur. Bu özellikle de ekran kartının yapay zeka izleme performansına fazlasıyla katkı sağlıyor.

en iyi ekran kartı

AMD Radeon RX 5600 XT

MSI Mystic Light kullanırsanız milyarlarca renk ve efekt içerisinden dilediğinizi seçip, renk temanızı kurabilirsiniz. Oyunları daha hızlı oynamanızı en iyi deneyimle sizlere sunuyor.

en iyi ekran kartı

Nvidia GeForce RTX 3070

2. Nesil RTX mimarisi olarak bilinen Ampere aracılığını kullanarak daha da güçlü hale getirilmiştir. Ray Tracing ve tensör çekirdeklerine sahip olmasıyla birlikte oyun oynama kalitesini epey arttırır.

AMD Radeon RX 5700

Çekirdeği alüminyum olduğu için düşük sıcaklık ve yüksek verimlilik garantisi veren bir ekran kartıdır. Oyun içi video yakalama sayesinde oldukça popüler ve tercih edilen bir ekran kartıdır. 

en iyi ekran kartı

AMD Radeon RX 6800

Görüntü kalitesini muhteşem biçimde arttırıp oyun tecrübesini de üst seviyeye taşıyor. Aynı zamanda 4K olan oyunlarda da iyi bir performans sağlıyor. Işınların kesişim noktasını denetleyen yeni ışın hızlandırıcılar da bu ekran kartında mevcuttur. 

Bugün sizlerle en iyi ekran kartı nedir, nasıl olmalıdır, sıralaması nedir sorularının cevabını bulduk. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.


İlginizi Çekebilir: Twitch Klip İndirme Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu