E-Spor

Tüm Zamanların En Çok Kazanan 5 E-Spor Oyuncusu

Günümüzün en popüler ve en keyifli sektörlerinden biri haline gelen E-Spor, devasa sponsorların devasa bütçelerle düzenlediği sayısız turnuva içeriyor. E spor urnuvalarının temeli 1980 yılına dayanıyor olsa da, ilk E Spor turnuvasının 1997’de Quake oyunu için düzenlenen turnuva olduğu kabul ediliyor.

Modern dünyada her eve giren internet ağı ve hemen her bilgisayara ve hatta telefona yüklenebilen rekabetçi oyunlarla işler bir adım öteye ilerlemiş gibi görünüyor. Zira yurt dışındaki saygın üniversitelerde, E Spor Koçluğu ve Takım Yöneticiliği gibi lisans bölümleri bile açılıyor. Peki böylesine hızlı yükselen bir sektörün temel unsuru olan profesyonel E-Sporcular ne kadar para kazanıyor diye hiç düşündünüz mü?

İşte karşınızda, ‘oyun oynayarak para kazanma’ konusunda çığır açan 5 profesyonel E-Sporcu

5. Topson

Dota2 oyuncularının yakından tanıdığı Topson nickli Topias Taavitsainen, 1998 Finlandiya doğumlu bir E Sporcu. Oyuncunun bugüne kadar katıldığı Dota2 turnuvalarından yaklaşık 5.72 milyon dolar kazandığı tahmin ediliyor. 8 yaşından beri Dota2 oynayan Topson, şef olmak üzere eğitim alırken E Sporcu olmayı tercih etmiş ve eğitimini yarıda bırakarak yalnızca Dota2’ye odaklanmış. Topson’ın oyundaki rolü solo mid.

Topias Taavitsainen

4. Ceb

Katıldığı 65 turnuvadan yaklaşık 5.77 milyon dolar kazanan Sébastien Debs, Fransa asıllı ve 1992 doğumlu. Ceb nickiyle olduğu kadar 7ckngMad nickiyle de tanınan oyuncu, Dota2’ye gönül verenlerden biri. Sıkı bir offlaner olan Ceb, 2021 yılında E-Sporculuktan emekli olduğunu ve artık profesyonel turnuvalara katılmayacağını açıklamıştı.

En çok kazanan 5 e spor oyuncusu

3. Ana

Yalnızca 25 turnuvaya katılmasına karşın 6 milyon dolar gibi bir gelir elde etmeyi başaran ana, 1999 yılında Avustralya’da dünyaya gelmiş. Carry ve solo mid rollerinde harikalar yaratan Dota2 oyuncusunun gerçek ismi ise Anathan Pham. 34.33 milyon dolar ödüllü The International 2019 turnuvasında Io ile 6-0 gibi bir seri yaparak popülaritesinin zirvesine ulaşan ana, 2021 yılının E-Sporculuktan emekli olduğunu açıklayan bir diğer isim olmuştur.

112 scaled

2. JerAx

29 yaşındaki Finlandiyalı Dota2 oyuncusu JerAx’ın bugüne kadar yaklaşık 70 turnuvaya katıldığı ve turnuvalardan 6.48 milyon dolar gelir elde ettiği biliniyor. Amatör oyuncuların pek önemsemediği ve zaman zaman dalga konusu yaptıkları Support rolünde rakipsiz neredeyse olan JerAx, 4 Major turnuvada final oynamayı başaran ilk E Sporcu olarak tarihe geçti. JerAx’ın favori şampiyonu Earth Spirit ve bu şampiyonla %75.5 galibiyet oranına sahip.

En çok kazanan 5 e spor oyuncusu

1. N0tail

Listemizin bir numarasında yer alan N0tail, 7.1 milyon dolar kazanç ile bugüne kadar en çok para kazanan E-Sporcu olma özelliğini taşıyor. 1993 doğumlu N0tail de listemizdeki tüm E-Sporcular gibi Dota2 oyuncusu. 4 Major ve 2 International turnuva kazanarak ismini E-Spor tarihine altın harflerle yazdıran Johan Sundstein, aslen Danimarkalı. N0tail, listemizin 2. sırasında yer alan JerAx gibi Support rolünde oynuyor.

E-spor

Listemizin sonuna gelmişken, oyuncuların yalnızca E Spor turnuvalarından elde ettikleri gelirleri dikkate aldığımızı hatırlatmakta fayda var. Listede belirtilen kazançlara; sponsorluk, yayın ve reklam geliri gibi yan gelirler dahil değildir.

Konu hakkında Wikipedia sayfası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu