Rehber

Elden Ring Hakkında 10 Şey

Elden Ring’i oynamak muhteşem ve bir o kadar da büyük bir deneyim. Oyunu bitirmek epey bir şekilde yorsa da bitirdikten sonrası var. İşte bittikten sonra yapılacak 10 şey:

10) Hazır oluncaya kadar New Game+ a başlamayın.


Bu kesinlikle en ilginç şey değil ama önemli. Final boss ı yendikten sonra ve hangi sonun kilidini açtığınızı gördükten sonra “İkinci yolculuğa başla?” yazan bir mesaj alacaksınız. İşte bu New Game+ dır. Yani oyunu yeniden başlatmak istemiyorsanız ekranda çıkacak olan “Hayır” seçeneğine tıklamanız gerekir. Bu sizi açık dünyaya geri götürür, böylece eğer isterseniz keşfetmeye devam edebilirsiniz ama hâlâ oyun sonu diziliminde takılıp kalıyorsunuz, bu nedenle birçok görev dizisi kullanılamıyor ve Leyndell hâlâ yok edilmeye devam ediyor fakat hemen hemen her şey bulmanız ve keşfetmeniz için mevcut.

New Game+’da nelerin değiştiğini merak ediyorsanız, aslında o kadar da çok değişmiyor. Düşman yerleşimi aynı kalıyor. Sadece her şey daha sert vurur ve daha fazla hasar alır. Topladığınız tüm silahlarınızı, zırhlarınızı, büyülerinizi saklarsınız ve haritayı tamamen keşfettiyseniz, temiz kalır. Aktarılmayan şeyler ise, çan yatakları ve hikâyenin ilerlemesi için gerekli olan temel öğelerdir. Ayrıca tüm zarafet sitelerini-bölgelerini yeniden etkinleştirmeniz ve tüm harita ürünlerini tekrar almanız gerekir. Yani basitçe söylemek gerekirse, New Game+ a başlamaktansa açık dünyaya geri dönerek kaçırdığınız herhangi bir şeyi yapmak muhtemelen daha kolay olacaktır.

Kalıcı olarak gözden kaçırılabilecek bazı şeyler var, bu yüzden muhtemelen, sonunda ikinci bir yolculuğa başlamak isteyeceksiniz ama hazır olana kadar bunu ertelemekte özgürsünüz.

9) Nihai çiftlik ile bir ton Runes elde edebilirsiniz.


Bu oyunda size “dakikalar” içinde on binlerce Runes kazandırabilecek inanılmaz derecede güçlü ve kolay bir Runes çiftliği var. Yine de bunun basit bir dezavantajı var. Bunu ancak oyunu bitirdikten sonra yapmak mümkündür. Şimdi, bundan en iyi şekilde yararlanmak için, yalnızca Final boss ın anısını harcayarak yapabilecek bir silah olan Kutsal Kalıntı Kılıcına ihtiyacınız var.

Silahı ve gerekli istatistikleri aldıktan sonra, Mohgwyn’in Sarayı’nın girişindeki ilk zarafet sitesine-bölgesine gitmeniz yeterlidir. Oradaki çıkıntıda bir sürü düşman var, bu yüzden Kalıntı Kılıcının özel yeteneğini kullanarak hepsini anında ortadan kaldırmanız, ardından kontrol noktasına geri dönmeniz ve tekrarlamanız gerekiyor.

Size yaklaşık 30,000 Runes kazandırır ve düşmanları ne kadar çabuk sıfırlayabileceğinizle, sadece birkaç dakikalık çiftlikle bir ton daha fazlasını elde edebilirsiniz. Bu çok gerekli değildir, çünkü temelde her şeyle işiniz bitmiş oluyor. Kutsal Kalıntı Kılıcı çiftlik için çok iyidir.

8) Elden Ring’de birçok Boss’un gerçekten bitmesi gerekmiyor


Onları yenmek bazen hayatınızı kolaylaştırabilirken, bazıları da öyle sert ki, oyunu bitirdikten sonra beklemek sizin yararınıza olabilir. Eğer zorluk sizi ilgilendirmiyorsa, geri dönüp kaçırdığınız Bosslar ile başa çıkabilirsiniz.

Muhtemelen oyundaki en belirsiz ve gözden kaçırması en kolay Boss, asansörün yakınındaki bir çıkıntıdan düşerek bulunan ve çökmekte olan Farum Azula’da Maliketh ile Boss’un dövüşmesine yol açan Dragonlord’dur. 

Rastgele boş bir fosil deliğine uzanıyorsunuz, bu da yüzen duvar bölümünde ve bunu yaptığınızda zamanı tersine çeviriyor. Sizi bu alanın ortasındaki dönen girdabın içine götürüyor, burada Elden Ring’den çok bir heavy metal albüm kapağına benzeyen bir arenada iki başlı ejderha ile karşılaşıyorsunuz. 

7) Farklı yapılarla denemeler yapabilirsiniz.


Saygı öğeleri de oldukça cömert, bu nedenle karakterinizi değiştirmekte özgürsünüz. Her zaman farklı bir şey deneyebilirsiniz. Aşırı güçlü bir şeyle ortalığı karıştırmak istiyorsanız, kraliyet başkentinin ana kapısındaki iki ağaç nöbetçisini öldürerek elde ettiğiniz Erdtree Büyük Kalkanını alıp bunu Ateşin Ölümcül Büyüsü ile birleştirebilirsiniz.

6) Tüm garip Boss silahlarını deneyin.


Elden Ring’deki her Boss için bir tür Boss silahları vardır. Size kalan her şeyi kullanın ve tüm bu şeyleri deneyin. En azından tüm özel yeteneklerin ne olduğunu görmeye değer.

5) Farklı bir son da yapabilirsiniz.


Elden Ring’de bunu yapmak elbette ki kolay değil; çünkü diğer sonlardan birini görmek istiyorsanız New Game+ a başlamanız gerekecek. Platin almak için en az üç tanesi gereklidir, yani bu oyunu gerçekten tamamlamak istiyorsanız, en az üç kez oynamanız gerekecek.

İlginizi Çekebilir: Yılın En İyi Oyunu Returnal Oldu

4) Tüm efsanevi silahları topla.


Platin almak istiyorsanız bu sefer yapmanız gereken oyundaki tüm efsanevi silahları avlamaktır. Çok fazla olmamakla birlikte, toplamda sadece dokuz, tüm bunları bulmak çok zor değil. Elden Ring’e çok fazla girerseniz, koleksiyonunuzu tamamlamak için New Game + a başlamanız gerekebilir. Bu silahların neredeyse tümü harikalar ve gerçekten almaya değer.

3) Daha gizemli bulmacalardan bazılarını çözebilirsiniz.


Rastgele bulmaca kulelerinden en az bir veya iki tanesine rastlamış ve ne yapacağınızı bilmediğiniz için ya da ufukta başka bir şey dikkatinizi dağıttığı için onları geçmiş olabilirsiniz, fakat şimdi oyun üzerinde, ilerleme kaydetmek için daha az baskı var.

Çoğu zaman çözümü bulmak o kadar da zor olmuyor ama bazı zamanlar da kuleler aklınızı çelecek. Elden Ring ile ilgili fazlasıyla sır var. Bunları avlamak ve çözmek sizin elinizde.

2) Mevcut görev dizilerini tamamlayın.


En azından hâlâ mevcutsa, rastgele karakter görev dizilerinden bazılarını neden bitirmeyesiniz ki? Acı sona kadar etrafta dolanan birkaç karakter var. Bu karakterden biri Alexander. O herhangi bir hikâye olayıyla bağlantılı değil, bu yüzden onunla istediğiniz zaman uğraşabilirsiniz.

Onunla son karşılaşmanız, bir düelloda, çökmekte olan Farum Azula’da. Onu yenmeyi başarırsanız, aslında hiçbir amacı yokmuş gibi görünen ama önemli bir eşya olan Alexander’in İç Organlarını alırsınız.

1) Kaçırmış olabileceğiniz birçok görev dizisi için


En azından birkaç karakter sonrası devam etmeyi başaracak ve bunların en az bir kez nasıl oynandığını görmeye değer. Platin kupayı ve tüm başarıları alın. Yapmanız gereken tek şey, her Big Boss’u yenmek, tüm silahları, külden kalıntıları, büyüleri ve tılsımları almak, özel bir silah için en az bir ekipman parçasını 25. seviyeye yükseltmek gerekir. Ve bunların ardından üç farklı son elde etmeyi başarmış olursunuz.

Elden Ring Fiyatı

Steam için ön satışa 299 TL ile çıkıp ertesi gün 499 TL fiyatına çıkan Elden Ring hala bu fiyatını koruyor. Xbox fiyatı ve Playstation fiyatı ise 600 TL.

Elden ring

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu