E-Spor

E-Spor Nedir? E-Spor Ligleri Nelerdir?

Profesyonel takımların ve oyuncuların yer aldığı e-spor ligleri nelerdir sorusuna e-spor nedir oradan başlayalım.

E-Spor Nedir?

2022 yılının ilk çeyreğini sonlandırdığımız bugünlerde e spor artık yüzyıllarca geçmişi olan sporlar ile eşit derecede, hatta bazılarından daha bile büyüktür. E spor kavramını ya da e sporları basitçe açıklamak gerekirse, bu aktivite dünya çapında ün salmış ve sayısı milyarlara bile ulaşabilen video oyunlarında, profesyonelliğini belirli kurumlar tarafından onaylatmış ve lisans almış kişiler tarafından oynanan oyunlara verilen genel isimdir.

E sporların da futbol, basketbol ya da voleybol gibi profesyonel oluşumları, ligleri ve düzenli turnuvaları vardır. Hem ülkemizde hem de global çapta en çok bilinen e spor ”League of Legends” isimli oyundur. Başka bir örnek olarak özellikle ülkemizde iki binli yılların başında oldukça popüler olan Counter Strike oyununun devamı olan Counter Strike: Global Offensive oyunu da verilebilir.

Bu iki oyun gibi başka birçok oyun ve birçok organizasyon, bu e sporcular ya da e sporculardan oluşan takımların en iyilerini seçmek için ligler ya da turnuvalar düzenler ve yürütürler.

League of Legends Vodafone Freezone Ligleri

Aslen Blizzard isimli oyun firmasının geliştirdiği Warcraft 3 oyununa bir mod olarak tasarlanan DOTA (Defence of the Anchients) kısa zamanda yüksek bir oyuncu kitlesi kazandı. Daha sonra bu oyun modunu geliştiren kişilerden bazıları bu gruptan ayrıldı ve kendilerine bugün oyun toplulukları tarafından çok iyi bilinen RIOT isimli firmayı kurdu.

RIOT firmasının ilk işi DOTA oyununun basitleştirilmiş ve geliştirilmiş bir versiyonu olan League of Legends oyununu geliştirmek oldu. League of Legends kısa zamanda beklenmeyen bir yükselişe, popüleriteye ve ciddi bir oyuncu kitlesine ulaştı. Birkaç sene içinde ise bu oyunu oynayan ve destekleyen topluluklar milyon dolarlar değerinde turnuva havuzları sonrasında ise bu turnuvalara katılacak takımların mücadele edeceği ligler oluşturdu.

League of Legends oyunu adına düzenlenen ve bir süredir Vodafone markasının sponsorluğunu yaptığı League of Legends Vodafone Freezone Ligleri, Türkiye E spor Federasyonuna bağlı olan bir ligdir. League of Legends Vodafone Freezone Ligleri için Türkiye’nin en büyük League of Legends ligleri oldukları söylenebilir. Bu liglerde en üst sırada yer alan takımlar genellikle dünya turnuvalarına katılan takımlardır.

Türkiye ESL (Elektronik Sporlar Ligi) 

Valve firması tarafından geliştirilen Counter Strike’ın da aslında League of Legends gibi bir mod oyunu olduğu söylenebilir. Ancak bu oyunda durum biraz daha farklıdır. Valve o yıllarda global çapta oldukça ses getiren ve oyun dünyasında adeta çığır açmış olan, bugün ülkemizde de çok iyi bilinen Half Life oyununu piyasaya sürdü.

Oyun modcuları bugünkü kadar yoğun ve hızlı çalışmasalar da o yıllarda bugün hâlâ varlığını sürdürmekte olan Counter Strike’ın ilk modu Half Life’ın oyun motoru üzerine inşa edildi. Counter Strike oyunu da Half Life gibi kısa sürede büyük kitlelere ulaştı ve bugünkü Counter Strike Global Offensive, ya da bilinen daha popüler ismi ile CSGO’nun atası oldu.

İşte CSGO Türkiye ESL, ülkemiz adına düzenlenen en büyük Counter Strike Global Offensive oyunu ligidir. Oldukça çekişmeli olan bu ligde oyuncular hem bireysel hem de takımlar halinde yarışır, genelde üst sıradakiler dünya çapında düzenlenen Counter Strike Global Offensive turnuvalarına katılırlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: NASIL E-SPORCU OLUNUR? 

FIFA Türkiye E Spor Futbol Ligi

Ülkemizde de uzun yıllardır sıkça oynanan FIFA oyunu da, oyun mekaniklerinde yaptıkları değişimler ve oyunun rekabetçi doğası üzerine bir e spor olma ünvanını kazandı. Bir futbol simülasyon oyunu olan FIFA yıllık olarak her sene çıkardığı yeni oyunlar ile birçok lig ve turnuvaya ev sahipliği ediyor.
Bahsedilen bu liglerden biri de Türkiye’nin en büyük FIFA oyunu ligi olan FIFA Türkiye E Spor Futbol Ligi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu