İncelemeler

Düşük Sistem Gereksinimli Oyunlar

Standart bir laptoptan oynanabilecek oyunlar veya az yer kaplayan bilgisayar oyunları arıyorsan doğru yerdesin. Bu yazıda düşük sistem gereksinimli oyunlar listesi hazırlıyoruz. Üstüne üstlük bunların hepsi birbirinden eğlenceli ve büyüleyici oyunlar.

Terraria

Çoğu zaman adı Minecraft ile anılan Terraria oyununu muhakkak bir yerden duymuş ya da oynamışsındır. Hatta bazılarına göre bu oyun, 2D platform oyunu olması nedeniyle Mario ile Minecraft arası bir yerdedir. Yapı inşa etme, koleksiyon toplama, yeni yerler keşfetme ve mücadeleler verme gibi birçok oyun dinamiğini içinde barındıran Terraria ile uçsuz bucaksız bir serüven evreninin kapısını aralayabilirsin. Piksel grafikler taşıdığı için de düşük sistem gereksinimli açık dünya oyunları kategorisine rahatlıkla dahil edilebilir.

Left 4 Dead

İki oyunluk serinin ilki olan Left 4 Dead oldukça makul gereksinimler istiyor. Diğer 3 karakterle birlikte zombi avcılığına soyunduğumuz oyunda, sadece ortalama zombileri öldürmüyoruz. Hunter, Smoker, Witcher gibi çok tehlikeli ve korkutucu ses ve görüntülere sahip boss zombileri de öldürüyoruz. Bu da oyuna farklı bir gerilim havası katan önemli bir parametre.

Beholder

Strateji macera türü olarak tanımlanan bu oyunun aslına bakarsan karanlık bir teması var. Oyunda totaliter bir devlet rejiminin altında yaşayan toplum üyelerinden biriyiz ve bir apartman yöneticisiyiz. Tehdit olarak görülen kişileri ispiyonluyor, gizlice evlere giriyor, şantaj yapıyoruz. Çocuklar için pek uygun olmayan oyun, aslında kötücül davranışları kendi içinde sürükleyici bir hale getirerek ortaya eğlenceli bir deneyim çıkarıyor. Beholder düşük sistemlerde çalışabilmesi özelliğiyle laptoptan oynanabilecek oyunlar arasında gösterilebilecek bir oyun.

Slay The Spire

Kendine has temasıyla Slay The Spire, hoş bir kart oyunu. Çeşitli deste kombinasyonlarının olduğu oyunda hikayeye bağlı şekilde bir kart oyunu yürütüyoruz. 1 GB gibi son derece mütevazı bir depolama alanı isteyen oyunu hemen hemen her bilgisayarda oynamak mümkün.

Mafia 2  

Mafia 2 mafya ailesinin ve arkadaşı Joe’nun etkilediği Vito etrafında şekilleniyor. Karanlık işlere bulaştığımız bu oyunda bir hayli etkileyici anlar yaşıyoruz. Arka tarafta da bir yandan senaryo ilerliyor. Mafia 2, üst düzey yakın dövüş teknikleri, Amerikan rüyasının umulduğu gibi olmadığını açığa çıkartan dokunaklı hikayesi ve dönemine göre son derece gerçekçi ateşli silah kullanımı grafikleriyle baştan çıkarıcı ve düşük sistem gereksinimli oyunlar kategorisinde bir oyun.

Celeste

Az yer kaplayan bilgisayar oyunları dendiğinde akla ilk gelmesi gereken birkaç oyundan biridir Celeste. Ruh halini değiştiren otantik atmosferi, canlı renklerle desteklenen tasarımları ve hikayesiyle Celeste bir efsane diyebiliriz. Celeste dağının zirvesine tırmanma macerasına atılan bir karakteri oynadığımız oyunda, sabretmeyi, hassas kontrolleri yönetmeyi öğreniriz zamanla. Akılda kalıcı, ritmik ve melodik müzikleriyle de bu büyüleyici atmosfer her bölümde ayrı ayrı desteklenir. Piksel grafiklerle üretilmiş olan oyunu çok eski olmadığı sürece her bilgisayar kaldıracaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Sevimli Bir Bulmaca Oyunu: Monument Valley’in Hikayesi Nedir?

 

Listedeki oyunlar 18 ile 40 TL arasında değişirken Mafia 2 oyunu 119 TL ile listenin en pahalı oyunu olarak Steam’de yer almakta. Ancak biz Türk oyuncuların ekonomik dostu olan Epic Games‘de sadece 49 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu