Listeler

Hem Türkçe Hem de Düşük Sistem Gereksinimli Oyunlar Arayanlara 10 Oyun Tavsiyesi!

Türk oyuncular için oyunu kendi dillerinde olmak çok güzel bir deneyim olur. Bunu hepimiz severiz ki orijinal sürümlerinde Türkçe dil seçeneği getiren firmaların hastasıyızdır. Buna en büyük örnek The Witcher serisi ile tanıdığımız Polonyalı oyun firması CD Projekt Red. Oyunlarına Türkçe dil seçeneği ekleyerek gönlümüze taht kuran firmalardandır. Biz de sizler için hem Türkçe dil seçeneğine sahip olan hem de düşük sistem gereksinimli oyunların bazılarını listeledik. Umarım sizler için keyif verici bir liste olur ve bilmediğiniz oyunlar var ise deneyimlemiş olursunuz.

THE TALOS PRINCIPLE

Oyuna isimsiz bir ”Android Robot” olarak başlayan karakterimiz, çok huzur dolu ve güneşli bir havaya sahip ortamda uyanır. ”Elohim” isimli üstün bir varlığın, kendisi için yarattığı dünyaları keşfetmesini ve çeşitli bulmacaları çözerek bütün işaretleri toplaması gerektiğini duyar. Ancak hepsini yaparken dünyanın merkezindeki kuleye tırmanmaması gerektiğini ve bu kuralı çiğnediği zaman öleceğini söyler. Karakterimiz bulmacaları çözdükçe ve bu yaratılan muhteşem yerde ilerledikçe, bu dünyaların yalnızca sanal gerçeklikte var olduğunu ve karşılaştığı diğer robotlara benzer biçimde kendisinin de bir yapay zeka bulunduğunu öğrenir.

Tanıştığı bazı suni zekalar emsalsiz üstün varlık olarak addettiğimiz Elohim’e hizmet ederken bazıları ise ona güvenilmemesi gerektiğini dile getirirler. Bundan sonra ise karakterimizin bir seçim yapması şarttır, ya sorgusuz sualsiz Elohim’in cennetine varacak veya o kuleye tırmanıp gerçeklerin ardından gidecek.

Türkçe düşük sistem gereksinimli oyunlar

STARDEW VALLEY

Köyünde huzurlu bir yaşam süren dedemiz ölmeden önce bize bir mektup gönderiyor ve bu mektubu şehir yaşamından sıkılmış olduğumuz vakit açmamızı istiyor ve oyunun ana karakteri (yani biz) şehir yaşamından sıkıldığımızda aklımıza bir an dedemizin mektubu geliyor ve mektubu açmamızla dedemizden bize Silivri’de 2 daire kaldığını öğreniyoruz.

Tabii ki böyle bir şey olmuyor ve bize kalan bir çiftlik bulunduğunu öğreniyoruz. Şehir yaşamından sıkıldık ve şehrin gürültüsünü arkamızda bırakıp direkt çiftliğe gidiyoruz ve çiftliğimiz ilgileneni olmadığı için her tarafı ağaçlar, odunlar, taşlar, yapraklar, çimenler ile doluyor bizim olayımız ise çiftliğimizi eski güzelliğine kavuşturmak ve yaşamımızı sağlayabilmek. İşte Stardew Valley hikayemiz böylelikle başlıyor.

Türkçe düşük sistem gereksinimli oyunlar

LEFT 4 DEAD 2

Efsaneleşmiş bir valve oyunu olan Left 4 Dead 2’de zombilerden kaçmaya çalışan 4 kişilik bir takımı ayakta tutmaya çabalayıp yönetiyoruz. Genel olarak karanlık bir temaya sahip -en ideal zombi oyunu atmosteri- olan bu oyunda ekip olarak hareket etmeniz gerekiyor yoksa ilerlemeniz gerçekten zorlaşıyor veya imkansız oluyor zira oyunun dengesi gerçekten 4 kişinin üzerine gayet güzel kurmuşlar.

Tek başınıza oynarken de yapay zekaya güvenebilirsiniz genel oyunların aksine oldukça iyi iş çıkarıyor. Sadece 4 arkadaş toplanıp oynarsanız gerçekten çok eğlenirsiniz. Haritalar, seslendirmeler, grafikler ve hikaye o denli sene geçişine rağmen hala çok güzel. Klasik üzerinize koşan düz zombilerden binlerce var fakat onlardan değil daha zorlu olan özel zombilerden korkmak gerekiyor.

Türkçe düşük sistem gereksinimli oyunlar

DEAD CELLS

Dead cells; piksel grafiklerle tasarlanmış, doğrusal olmayan, başarılı vuruş hissiyatı ve yeniden oynanabilirliği sayesinde resmen oyunun başından kalkmakta çile çektiren epey zor bir platform oyunu.

Oyna, öğren, öl ve yeniden dene. Oyunda hikaye minimum düzeyde tutulmuş yani çok az ve aslında hikayeye ihtiyacımız da yok. Rogue-like dediğimiz devamlı deneyerek -biraz da kafayı yiyerek- baştan başladığımız ama her defasında dalga geçer gibi daha da güçlü denediğimiz tür ile zorluk, tabanca ve kaçınma gibi bazı parçaların olduğu souls ruhunun birleşmesiyle oluşan çoklu platform oyunu ve yapımcıların tabiriyle roguevania türünün en büyük temsilcisi. Değişen bölüm ve gideceğiniz farklı yollardan oyunun sonuna doğru giderken güçlenerek devam etmelisiniz.

Türkçe düşük sistem gereksinimli oyunlar

PORTAL 2

Portal 2 her insan evladının ömründe bir kez de olsa oynamasını düşündüğüm bir oyun. Günümüzün tekdüzeleşmiş ve materyalistleşmiş oyun aleminde oyunların birkaç mekanik ve güzel grafiklerden ibaret tüketim ürünleri olmadığını; aslına bakarsak sanat formu olarak da kullanılabileceklerini yayınlayan en güzel yapıtlardan birisi.

Çoğu oyun, nostaljinin yarattığı etkiyi hariç tuttuğumuz vakit, günümüz teknolojisinin hızlı değişimine ayak uyduramayıp birkaç sene içinde geliştirilen yeni mekanik ve grafiklere mağlup düşüp eskimekteyken portal 2, sırf bunlardan ibaret olmadığı için yıllar geçse de eskimiyor. Tamı tamına 10 yıl önce çıkmış olsa da daha önce hiç oynamamış bir adamın bile alıp, oynayıp tesirinde kalacağı bir şaheser kendisi.

Türkçe oyun Düşük sistem gereksinimli oyunlar

UNPACKİNG

Sadece yerleştirmek gibi temel bir mekaniği kullanarak yapılmış bir oyun olmasıyla çok farklı bir narrative design çalışması olmuş. Fazlaca rahat duyulmasına rağmen eşyaları ve oyuncuya sunmuş olduğu yerleştirme imkanlarıyla enine boyuna hayret verici derinlikte bir hikaye anlatımı karşılıyor sizi. Çok başarılı bir pixel art çalışmasıyla görselliği ve sevimliliği de azımsanacak gibi değil. Özellikle ses tasarımını taktir etmeden geçmek olmaz.

Oyundaki her eşyanın her yüzeye karşı çıkardığı ses özenle entegre edilmiş oyuna; bu detaycılığıyla oyunun kurduğu atmosfere kapılmamak elde değil. Bu kadar dar bir alanda böylesine kapsayıcı bir ton kuruşuna oyunun harbiden hayret ediyorum, çok çok başarılı bulduğum bir çalışma olduğunu söylemem gerek.

TÜRKÇE OYUN DÜŞÜK SİSTEM GEREKSİNİMli oyunlar

FEİGN

Masumlar, hainler ve tarafsızların bir arada olduğu küçük bir kasabada verdiğiniz ölüm kalım mücadelesini mevzu alır. Her oyuncu kendisine özel rolü ve özelliklerini kullanarak hayatta kalmaya çalışır. Sade, rahat ve anlaşılır bir oynanışa haizdir. Yapmış olduğunuz her aktiviteyi, oyun içinde canlı şekilde izleyebilirsiniz. Masumlar hainleri bulmalı, hainler masumları gizlice avlamalı, tarafsızlar da kurnazlığını konuşturarak istediği tarafa oynamalıdır. Oynanışa renk katacak benzeri olmayan rol: çılgın. Hekim rolünü oynadığını düşünebilirsin. Ama unutma! Kendini tabip sanan bir çılgın da olabilirsin.

Düşük sistem gereksinimli oyunlar

Untitled Goose Game

Ortalığı birbirine katan yaramaz bir kaz olarak rol almış olduğumuz bu oyunda; çevredeki insanoğlu “vak vak” sesleriyle aniden korkutabilir, eşyaları sinsi kurnaz almaya çalışabilir, çevre darmaduman bir hale getirebilir ve insanoğlu peşinizden sinirli adımlarla koşturabilirsiniz. Bununla beraber içerikte etkileşimli çok sayıda eşyahut yer almış olduğundan, o eşyalarla haylazlık seviyesini bambaşka boyutlara çıkararak hâlihazırdaki eğlenceyi daha da arttırabilirsiniz.

Yaramazlığın ardı arkası kesilmeyen bu ortamda, dilerseniz bir arkadaşınızla birlikte oynama olanağı bulabileceğiniz için, işin içine bir de ekip çalışmasını ekleyerek, yaptığınız yaramazlıklarla etraftaki insanları sinirden küplere bindirebilirsiniz.

düşük sistem gereksinimli oyunlar

THE STANLEY PARABLE

Oyunda Stanley isminde sıradan bir uygar zaman işçisini yönetiyoruz. Kendisi büyük bir şirketin genel merkezinde çalışan ve tüm zamanını 427 numaralı ofisinde oturup bilgisayarının monitöründe beliren tuşlara basarak geçiren bir beyaz yakalı. Üstelik dünyanın belki de gelmiş geçmiş en sıkıcı işine haiz bulunmasına karşın hâlinden de gayet memnun.

Bir gün Stanley’nin ekranına hiç komut gelmemeye başlıyor ve kahramanımız için bilinen hayat oracıkta duruveriyor. Bir müddet ne işe yaradığını anlamadan orada bekleyen Stanley nihayetinde bu belirsizliğe daha çok dayanamıyor ve neler bulunduğunu anlayabilmek için harekete geçmeye karar veriyor. Tam bu aşamada Stanley’nin yaptığı her hareketi, hissettiği duyguları ve aklından geçenleri sesli bir şekilde ifade eden “anlatıcı” devreye giriyor. Adı üstünde, oyun boyunca bizi belirli bir yere izleyeceği yolu göstermeye ve oyunda ilerlememiz için yapmamız gereken şeyleri söylemeye çalışıyor anlatıcı.

düşük sistem gereksinimli oyunlar

LİMBO

LIMBO oynarken asla sıkılmayacağınız mini bir platform oyunu. Oyun mekaniği tamamen yürümek, zıplamak, birşeyleri tutup hareket ettirmek, ve tırmanmak üzerine. Tek yapmanız gereken bulmacaları çözüp haritada ilerlemeye devem edebilmek. Elbette bir hikayesi var fakat oyun bu hikayeyi çok da fazla vermiyor. Koklatıyor resmen hikayeyi. Bence oyunun bu yaklaşımı tam da olması gerektiği gibi. Başımıza ne geliyorsa karı kız sevdasından diyor ve incelemeye devam ediyoruz.

Öncelikle oyunda muhteşem bir atmosfer var. Sanat yönetmenini tebrik etmek lazım. Keza sanat tasarımları oldukça hoş. Siyah, beyaz ve grinin tonlarından oluşan bu oyun sanki renkli olsaymış bu kadar güzel olmazmış gibi. Öyle yedirmişler oyuna bu renk temasını. Ayrıca oyunun yansıtmak istediği o kasvetli havayı da çok iyi geçiriyor oyuncuya.

Düşük sistem gereksinimli oyunlar

İlginizi Çekebilir: Hikayeli Oyun Severlere: 20 Efsane Oyun Tavsiyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu