Oyun Tasarım

Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Nedir?

Bilindiği gibi ülkemizde son yıllarda oyun tasarımına büyük önem veriliyor. Öyle ki oyun tasarımı başlığı altında birçok farklı yeni üniversite bölümü açıldı. Bu bölümlerden bir tanesi de dijital oyun tasarımı. Oyun sektörü her geçen gün daha da gelişiyor ve neredeyse her yaşa hitap ediyor. Bunun nedeni ise oyunların hem eğlenmek hem de kafa dağıtmak açısından harika bir seçenek olması.

Oyun tasarımı, bir oyunun yaratılması ve piyasaya sunulması açısından büyük önem taşımaktadır. Herhangi bir oyunun yaratılması ve estetik olarak tasarlanması konusunda devreye ilk önce oyun tasarımcılığı girer. Oyun tasarımı sayesinde oyunlar henüz yapım aşamasındayken plan ve yönetim yapılır.

Bu kapsamda dijital oyun tasarımı, normal oyun tasarımından biraz ayrılmaktadır. Normal oyun tasarımının aksine dijital oyun tasarımı, oyunun yaratılması ve estetik olarak tasarlanması için kişinin bütün dijital kaynaklardan olabildiğince verim almasını kapsamaktadır. Bilindiği gibi bir oyun ya da oyun karakteri yaratmak için yaratıcı olmak gerekir. Bu doğrultuda da dijital oyun tasarımı, yaratıcı bireylerin oyun ya da karakter tasarımı yaparken yardımı dokunabilecek her türlü teknolojik alet vb. gereksinimlerden destek almasını sağlamaktadır.

Dijital Oyun Tasarımı Bölümü

Dijital oyun tasarımı bölümü, video oyunlarının her geçen gün daha da ilgi gördüğü günümüz dünyasında büyük önem taşımaktadır. Teknolojinin gelişimi ile birlikte eşdeğer zamanda gelişen oyunlar ve oyun tasarımı, artık çok daha teknolojik olduğu için öğrencilerin büyük bir kısmı, oyun tasarımı bölümü altında öğrenim görmeyi tercih ediyor.

Üniversite dijital oyun tasarımı bölümü, kendini bu alanda geliştirmek ve oyun sektöründe yer almak isteyen öğrenciler için iyi bir seçenektir. Disiplinlerarası bir bölüm olan oyun tasarımı, aynı zamanda oyun ve karakter tasarımı yapacak bireylerin donanımlı bir şekilde eğitilmesini sağlamaktadır. 

Oyun tasarımı bölümü sayesinde öğrenciler, bunların yanı sıra interaktif deneyimlerin nasıl tasarlandığını da öğrenmiş olacak ve bu doğrultuda hareket ederek kendini geliştirebilecek. Ayrıca bu bölümü tercih eden öğrenciler, yine 8 yarıyıl boyunca oyun tasarımı mekaniği, anlamlı oyun, oyun içeriği ve oyun oynama gibi kavramları da benimseyecek ve oyun ortamının nasıl tasarlandığını da inceleyebilecek. 

Dijital Oyun Tasarımı Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Bilindiği gibi oyun tasarımı konusunda farklı bölümler vardır ve bu bölümlerin eğitim süresi değişiklik gösterebilir. Dijital oyun tasarımı bölümünün eğitim süresi ise 8 yarıyıl, yani 4 yıl olarak belirlenmiştir. Bir lisans bölümü olan dijital oyun tasarımı, sayısal puan türünden tercih edilmektedir. Bunların dışında dijital oyun tasarımı, senaryo ve hikaye gibi iletişim fakültesi kavramları ile ilişik olduğu için bazı üniversitelerde iletişim fakültesinde yer alırken bazı üniversitelerde ise güzel sanatlar ve tasarım fakültesinde yer almaktadır. 

Dijital oyun tasarımı bölümü, oyunlara merakı olan öğrencilerin hayal gücünü her geçen gün gelişen teknolojiler ile birleştirmekte ve ortaya daha güzel işler çıkmasını sağlamaktadır. Ayrıca dijital oyun tasarımı, son zamanlarda eksikliği hissedilen dijital eğlence ve bilgisayar oyunları endüstirisinde çok daha önemli bir hale gelmiştir. 8 yarıyılı başarı ile tamamlayan öğrenciler, bölümden mezun olmaya hak kazanmaktadır. 

Dijital Oyun Tasarımı Okumak için Ne Gerekli?

Her şeyden önce sadece dijital oyun tasarımı değil, farklı bölümlerde de okumak isteyen kişiler ilk öncelikle o bölüme ilgili olmalıdır. Özellikle dijital oyun tasarımı bölümü büyük bir ilgi istemektedir çünkü bu bölüme ilgi duymayan kişilerin yarıyıl içinde göreceği dersler sıkıcı gelebilir.

Bunun dışında dijital oyun tasarımı bölümünde okumak isteyen kişiler yaratıcı ve meraklı olmalı, kendini sürekli geliştirmek istemelidir. Aynı zamanda dijital oyun tasarımı bölümü içerisinde yer alan bazı dersler ilk zamanlarda biraz zorlayıcı olabileceği için kişilerin sabırlı ve sorumlu olması da önemlidir.

Oyun Tasarımı Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bu bölümde tıpkı diğer bölümlerde olduğu gibi ana ve seçmeli dersler yer almaktadır. İşte dijital oyun tasarımı bölümü dersleri;

 •  Dijital Oyun Mekaniği ve Tasarımı
 •  Görsel Algı Psikolojisi
 •  Dijital Oyun Tasarımı için Matematik
 •  Oyun Karakter Tasarımı
 •  Dijital Oyunlar için Kod Yazımı
 •  Sürdürülebilir Gelişme ve Sinema
 •  Sanat Tarihi
 •  Dijital Oyun Tasarımı için Fizik
 •  Dijital Oyun Öykülemesi ve Senaryo
 •  Televizyonlarda Haber Sunuculuğu ve Diksiyon
 •  E-Spor
 •  Siber Güvenlik
 •  Sosyal Medya Pazarlaması

Bu derslerin dışında öğrenciler, farklı seçmeli derslerden de 8 yarıyıl eğitim süresi boyunca sorumlu olacaktır. Bütün dersleri başarı ile tamamlayan öğrenciler, dijital oyun tasarımı lisans diploması almaya hak kazanır.

Oyun Tasarımı Bölümünün İş İmkanları

Oyun tasarımı bölümü, önü açık ve iş imkanı bol olan nadir bölümlerden birisidir. Bölüm öğrencileri, başta karakter ve oyun tasarımı konusunda bilgi almanın yanı sıra aynı zamanda dijital sanatlar, dijital medya, simülasyon ve anlatı mimarisi gibi çeşitli dersleri de göreceği için kendilerine neredeyse her alanda iş bulabilir. Bunun nedeni ise dijital oyun tasarımı bölümünün çok yönlü ve rekabetçi bir sektöre ait olmasıdır. 

Oyun tasarımı bölümünden mezun olan bireyler, hemen hemen her alanda kendine yer bulabilir ve bu dijital oyun tasarımı bölümünün iş imkanları şu şekildedir; 

 •  Animasyon ve Modelleme Şirketleri
 •  Grafik Tasarım Atölyeleri
 •  Haber Ajansları
 •  Oyun Firmaları
 •  Ses Prodüksiyon Stüdyoları
 •  Reklam Ajansları
 •  Film Prodüksiyon Şirketleri

Dijital oyun tasarımı bölümünün iş imkanı çok geniş olduğu için bazı mezunlar, farklı çalışma alanlarını da tercih edebilmektedir. 

Oyun Tasarımı Bölümü Seçilmeden Önce Yapılması Gerekenler

Türkiye’ye ait oyun şirketlerinin son yıllarda bir hayli ilerleme kaydetmesi ile birlikte çeşitli oyun tasarımı bölümlerine de ilgi arttı. O bölümlerden bir tanesi de dijital oyun tasarımı bölümü. Bu bölümde verilen dersler sayesinde öğrenciler, oyun tasarımı kavramını bir iletişim süreci içinde öğrenmektedir. Hatta bu nedenle oyun tasarımı bölümü, yaptığı disiplinlerarası çalışmalarda farklı iletişim fakültesi bölümleri ile işbirliği içinde olmaktadır.

Bölümün temel amacı, oyun sektörünü farklı bölümlerin yardımı ile şekillendirmektedir. Bu kapsamda da öğrencilerin bu bölümü tercih etmeden önce süreç hakkında bilgi sahibi olmasında fayda var. İşte dijital oyun tasarımı bölümü seçilmeden yapılması gerekenler:

Bölümün Ders Programı İncelenmeli

Bölümü tercih etmeden önce ders programını çok daha detaylı bir şekilde incelemenizde fayda var. Her ne kadar ana dersler çok farklılık göstermese de öğrencilerin zorunlu seçmeli dersler de seçmesi gerekiyor. Bu yüzden oyun tasarımı bölümü öğrenci adayları, her şeyden önce ders programını detaylı bir şekilde incelemelidir. Bu sayede adaylar, bölüm hakkında daha iyi fikir sahibi olabilecektir.

Mezunların Durumu Bilinmeli

Bu bölüm henüz ülkemizde yeni olduğu için mezunların farklı alanda iş bulabilme olasılığı çok yüksek. Bu nedenle bölümün geleceğini kafanızda şekillendirebilmek için bölüm mezunları ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca mezunların tercih ve beklentilerini bölüm vizyonu ile karşılaştırarak kararınızı vermeniz, geleceğiniz açısından daha iyi olacaktır.

Okulların Sunduğu İmkanlar Karşılaştırılmalı

Her ne kadar oyun tasarımı bölümü çok fazla okulda bulunmasa da okulların sunduğu imkanların karşılaştırılması hala iyi bir fikirdir. Bu bölümde teorik dersler değil de uygulamalı dersler daha önemli olduğu için özellikle bu maddeye dikkat etmenizde fayda var.

Tercih Yapılmadan önce Temel Bilgiler Öğrenilmeli

Adaylar, diğer bölümlerde de olduğu gibi dijital oyun tasarımı bölümünü tercih etmeden önce çeşitli yerlerden temel bilgileri edinebileceği kurs gibi materyallere ulaşmalıdır. Örneğin adaylar, Udemy gibi yerlerden temel oyun tasarımı derslerine katılabilir ve böylelikle öğretim sürecinde çok fazla zorlanmaz.

Sadece Okul Derslerine Bağlı Kalınmamalı

Her ne kadar okulun sağladığı teorik ve uygulamalı dersler çok önemli olsa da öğrenciler, kendilerini geliştirmek istiyorsa sadece okul derslerine bağlı kalmamalı, farklı materyallerden farklı bilgiler öğrenebilmelidir.

Dijital Oyun Tasarımı Taban Puanları

Dijital oyun tasarımı taban puanları, bölümün yeni olmasına rağmen oldukça değişkendir. %50 burslu öğrenci alımı yapan üniversitelerde bu bölümün taban puanı, 260 ile 285 arasında değişmektedir. Tam burslu alım yapan üniversitelerin istediği YKS puanı ise ortalama 350’dir.

Oyun tasarımı bölümü için kaç net yapmak gerekir sorusu da yine oldukça değişkendir fakat Türkçe’den 25, Sosyal’den ise 13 net yapmak yeterli olacaktır. Matematik, fizik ve kimya dersleri için de yine ortalama 15 ile 20 net yapmak yeterlidir.

Oyun Geliştirme Toplulukları

Discord ve youtube’da bulabileceğiniz büyük geliştirme toplulukları bulunmaktadır. Bu gruplara katılarak kendinizi geliştirebilir ve projelerde yer alabilirsiniz. Bunlar size tecrübe sağlayacaktır. En bilinen topluluklardan Mağara DEV Discord sunucusuna buradan ve Lorem İpsum Discord sunucusuna ise buradan ulaşabilirsiniz. Özellikle Mağara sunucusu sürekli gamejam yaparak oyun geliştiricilerinin kendilerini test etmelerine olanak sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Oyun Tasarımı Konusunda Uyumlu Bir Çevre Tasarımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu