İncelemeler

Karanlık Fantezi: Dead Cells

Büyüleyici Bir Platform: Dead Cells

Dead Cells, piksel grafik sanatıyla üretilmiş bir 2D platform, metroidvania ve roguelike oyunu. Kesintisiz olarak devamlı ölüp ölüp tekrar dirildiğimiz oyunun kimilerince yorucu bir döngüye sahip olduğu düşünülebilir. Ancak durum hiç de öyle değil. 

Karanlık fantezi türünde bir evrende geçen Dead Cells oyununda sık sık ölüp tekrar dirilmek ve yola baştan başlayıp devam etmek -elbette kat ettiğimiz yolun da elimizden kayıp gitmesi- sıkıcı değil, aksine hırs ve tutku aşılayıcı bir durum. Dolayısıyla oyun içindeki sürecin de tamamen doğal bir parçası. 

Hem mobil hem PC üzerinden oynanabilen Dead Cells, güzel renklere ve efektlere sahip olduğu için oyuncuyu daha ilk anında sarıp sarmalıyor ve kendi dünyasına çekmeyi başarabiliyor. Ayrıca silahlar, yaratıklar -özellikle bölüm sonu canavarları- yolda karşılaştığımız rehberler, çeşitli envanter obje ve itemleri oyunu bir üst düzeye taşımak için yetiyor da artıyor bile. Dead Cells hikayesi ise kral ve saray ahalisiyle ilgili bir olay örgüsüne sahip. Bütün dünyanın deyim yerindeyse zehirlendiği bir evrene gözlerimizi açıyoruz. Verdiğimiz tüm mücadele kendimizin kim olduğunu keşfetmekle alakalı bir bakıma. Oyunun sonlarına doğru bunu daha yerli yerinde anlıyor olacağız. 

Ayrıntılı Silahlar ve Bitmek Bilmeyen Bir Dövüş 

Ayrıntılı ve özenle hazırlanmış silah ve kalkanlar Dead Cells oyununun en öne çıkan özelliklerinden birini teşkil ediyor. Parlak, büyüleyici ve metroidvania türünün nadide bir örneği olan oyun muhteşem bir biçimde tasarlanmış taktiksel yakın dövüş ve uzak dövüş içeriyor. Akışı bir an olsun sekteye uğramayan macera amaçlı gezinti ve yeni yerler keşfetme güdüsü oyunun vazgeçilmez, belki de en önemli parçası. Oyun süresince kılıç, yay, kalkan ve bombalar kullanıyoruz. Kullanmış olduğumuz her bir silah farklı bir özellik barındırıyor. Bu da silahları kullanırken bunalmamayı sağlayan önemli bir etken. 

Sürükleyici Mekanikler ve Keşif Kavramı 

Oyunda sadece dövüşün değil, koşu, tırmanma, atlama ve zıplama gibi mekaniklerin de çok hassas ve doğru kodlandığını söyleyebiliriz. Dead Cells duvara tırmanma veya uzun bir yerden aşağıya inme her ne kadar zor olsa da bir o kadar keyifli.

Kişiyi oyuna bağlayan yegane şey mekanikler değil tabii ki. Bir de keşfedilmeye hazır yoğun içerik söz konusu. Gizli geçitler, saklanmış yollar, keşfedilmeyi bekleyen çevre ve manzaralar…Bu lokasyonların hepsine birer birer gidiyor ya da kendimizi bir anda onların ötesinde berisinde buluyoruz. Bazen de doğrudan içinde buluyoruz kendimizi. Bu da keşif kavramının yanına şaşırtıcılığı ekleyen, böylece etkileyiciliğe etkileyicilik katan bir faktör. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: DÜŞÜK SİSTEM GEREKSİNİMLİ OYUNLAR 

Dead Cells piksel sanatıyla yapılmış bir 2D platform türünde, hem mekanik açısından eğlenceli hem tasarım açısından estetik görünen bir oyun arayanlar için biçilmiş kaftan.

Dead Cells’in Hikayesini dinleyelim;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu