Oyun Tasarım

CD Projekt RED Unreal Engine 5 Kararının Nedenini Açıkladı

The Witcher serisinin yeni oyunu olacak olan The Witcher 4'ün neden REDengine 4 yerine Epic Games'in Unreal Engine 5 oyun motoru ile geliştirildiği merak ediliyordu. Konu hakkında geliştirici açıklama yaptı.

Polonya merkezli ünlü oyun stüdyosu CD Projekt RED kısa bir süre önce yeni The Witcher serisi oyunu olan The Witcher 4’ü duyurmuştu. The Witcher serisi severleri heyecanlandıran bu duyuru ile birlikte oyunun geliştiricisi olan CD Projekt RED oyunun REDengine 4 yerine Epic Games’in Unreal Engine 5 oyun motoru ile geliştirileceğini açıkladı. Pek çok kişi CD Projekt RED’in bu kararını eleştirse de CD Projekt RED bu kararın gerekçesini takipçilerle paylaştı. 

Oyun dünyasının en sevilen oyunlarından birisi olan The Witcher yeni oyunu ile geri dönüyor. Netflix tarafından uyarlama dizi olarak izleyicilerle buluşan The Witcher’ın yeni oyunu The Witcher 4 kısa bir süre önce duyurulmuştu. Oyunun duyurulmasıyla birlikte serinin hayranları heyecanlanırken, oyunun geliştiricisi olan CD Projekt RED oyunun Epic Games’in Unreal Engine 5 oyun motoru ile geliştirileceğini de açıkladı. 

 

CD Projekt RED Unreal Engine 5 Kararını Neden Verdi?

CD Projekt RED’in CTO’su Pawel Zawodny, The Witcher’ın yeni oyununun neden Unreal Engine 5 ile geliştirildiğini katıldığı bir programda açıkladı. Zawodny açıklamasında, “Unreal Engine 5’i seçmemizin en büyük nedeni sunduğu açık dünya desteği oldu.” dedi. 

Kendi oyun motoru olan REDengine 4 yerine beklenmedik bir karara imza atan CD Projekt RED Unreal Engine 5 oyun motoru ile geliştirilen oyunun bu motor ile geliştirilecek olması hakkında açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada “Bu bizim için açık dünya oyunlarını geliştirme deneyimimiz ile birlikte Epic’in tüm mühendislik gücünün nasıl birleşeceğini görebileceğimiz yepyeni bir sayfa açıyor” diyen Zawodny oyunculara olağanüstü deneyimler yaşatmak için çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

 

Açık Dünya Özellikleri Dikkat Çekiyor!

CD Projekt RED’in Sanat Yönetmeni olan Jakub Knapik, Epic Games’in diğer pek çok stüdyo ile kurmuş olduğu ortaklıklar sayesinde Unreal Engine 5’in pek çok istenilen özelliğe sahip olduğunu belirtti. Perspektif olarak araç tasarımlarına sahip olan Unreal Engine 5’in bu sayede oyunda yer alan pek çok aracı da daha çevik olmasını sağladığını belirten Knapik, bu ve diğer pek çok nedenden dolayı CD Projekt RED Unreal Engine 5 oyun motorunu The Witcher 4 oyununda kullanacağını dile getirdi. 

 

CD Projekt RED’in Oyun Direktörü olan Jason Slama ise The Witcher gibi oyunların sahip olduğu değişken öğelerin ve içerdiği hareketli parçaların miktarı nedeniyle açık dünya deneyiminin gerçekten sağlam bir oyun motoru ile oluşturulması gerektiğini ve Unreal Engine 5’in de bu özellikleri sunacak kararlılıkta bir oyun motoru olduğunu söyledi. Slama ayrıca, The Witcher 4 oyununun açık dünya deneyiminin sayısız öne içereceğini ve Unreal Engine 5 sayesinde oyuncuları pek çok farklı deneyim bekleyeceğini de dile getirdi.

CD Projekt RED Unreal Engine 5

Başa dön tuşu