Teknoloji

Bulut Oyun Nedir? Bulut Oyun Nasıl Oynanır?

Bulut oyun sistemi, ülkemizdeki muhteşem(!) internet altyapısı sayesinde tam olarak kullanmadığımız için bulut oyun nedir, ne değildir bu konuya henüz tam hakim olmayan Türk oyuncular mevcut. İngilizce’de Cloud Gaming olarak bilinen Bulut Oyun, en yeni türlerden biri olarak birkaç yıl önce karşımıza çıkmıştır.

Bulut oyun nedir, nasıl çalışır gayet basit ve sade şekilde anlatıyoruz

Özellikle pandemi süreci ile bilgisayar oyunları başında geçirilen vakit ciddi oranda arttığı için bulut oyunlara olan ilgi de hızla artış gösterdi. Bulut oyunları konsol, tablet ve telefonlarda da oynayabiliyor olmanız bu türün birçok kişi tarafından benimsenmesine neden oldu. Bulut oyunlar dünyanın bir ucundaki sunucuda çalışan bir oyunu anlık olarak internet aracılığı ile size ulaştırıyor ve bu oyuna dahil olabilmenizi sağlıyor. Bulut oyun türünü kısaca bu şekilde ifade edebiliriz.

Bulut oyun oynayabilmek için ücretli ya da ücretsiz servislere bağlanarak internet üzerinden oyunlara katılım gerçekleştirebilirsiniz. Bulut oyun oynarken yüksek ve kaliteli bir internet hızına sahip olmak en önemli konudur.

Bulut Oyunun Avantajları Nedir?

Bulut oyunlara dahil olmanın avantajı oyun severleri en çok ilgilendiren bir durum olarak donanım konusudur diyebiliriz. Bunların başında bulut oyun oynarken kendi cihazınızdan değil de sunucunun donanım gücünden yararlanıyor olmanız bu hizmeti ilgi çekici kılıyor. Burada sizin cihazınız sadece oyuna giriş çıkışınızı sağlayan yani sanki bir canlı yayına katılım sağlayan taraf gibidir. Siz cihazınızdan gerekli komutları girerken ekranınızdan da sonucu görüyorsunuz. Bütün oyun sunucunun cihazında çalıştığı için güçlü ekran kartları ya da işlemciler gerektiren oyunlar da böyle bir ihtiyacı kullanıcı olarak siz duymuyorsunuz.

Bulut Oyunun Dezavantajları Nedir?

Cazip avantajları olduğu gibi bulut oyunun birtakım dezavantajları da mevcut. Örnek olarak internet üzerinden bir veri akışı sağlanarak sürekli oyunda işlem yapıldığı için illaki zaman zaman gecikmeler yaşanacaktır. Bir diğer dezavantajı ise internet hızınız yavaşladığında ya da dahil olduğunuz oyun servisi yeni kurulan servislerdense yüksek çözünürlükte bir oyun keyfinden mahrum kalabiliyor olmanızdır. Neredeyse tüm oyun servislerinin 720p çözünürlük sunduğunu belirtmek gerekir.

Bulut Oyun Servisleri Nelerdir?

Bulut oyun türüne olan ilgi arttıkça birçok bulut oyun servisi de hizmet vermeye başladı. Bunların birçoğunun ücretli servisler olduğunu söyleyebiliriz fakat birkaç saatlik ücretsiz deneme servisleri sağlayan seçeneklerle de karşılaşabilirsiniz. Şimdi lafı çok uzatmadan sizler için en popüler birkaç oyun servisi önerisinde bulunalım:


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Nisan Ayı GeForce Now Kütüphanesine Eklenecek Oyunlar Hangileri? 


GeForce Now: 

NVIDIA, GeForce markasına ait bir bulut oyun servisi platformu olarak GeForce, şu an en popüler sunuculardan biridir. Bu servisin Türkiye ağını Turkcell ile ortaklık kurarak Game+ (Gameplus) adı ile kullanıyoruz. Devasa bir işlem gücü ile oyun şirketleri arasındaki bağlantıyı en iyi şekilde kullanan GeForce sunucusu, zayıf donanımlı bilgisayar sahiplerini bile yeni çıkan oyunlarla buluşturabiliyor ve bu oyunları oynayabilme zevkini onlara sunmayı başarıyor. GeForce sunucusuna üye olduktan sonra Steam ve Epic mağazalarındaki hesaplarınızı tanımlayabiliyorsunuz.

Fiyatlar;

  • Ücretsiz; günlük yarım saat hakkınız var.
  • 1 günlük; 14.9 TL
  • 1 haftalık; 44.9 TL
  • 1 aylık; 89.9 TL
  • 3 aylık; 199.9 TL (200 değil) 
  • 6 aylık; 375 TL (aylık 62.5 TL, %30 Fiyat avantajı)

İstenilen internet hızı;

60 fps/720p için en az 15Mbps
60fps/1080p için en az 25 Mbps hız ile en uygun performansa ulaşabilirsiniz.

TELEFONDAN WITCHER 3 OYNAMAK MI ?!

Google Stadia:

Google’ın bulut oyun sunucusu olan Stadia, aslında büyük bir beklenti ile kullanıcılar tarafından karşılanmış olsa da geniş kitlelere ulaşamadı. Çünkü Google’ın sınırlı bölgelerde bu sunucuyu hizmete açması ve üyelik bedeli yanı sıra oyun ücreti de talep ediyor olması Stadia’ya ciddi bir dezavantaj kazandırdı. Fakat bu servisin avantajlarından biri de 4K çözünürlükte oyunları oynama olanağı sunuyor olmasıdır. Google Stadia henüz Türkiye’de hizmet vermiyor.

Fiyatlar;

 

  • Stadia Pro; aylık 9,99 dolar
  • Premiere Edition; ilk sefer 129 dolar, daha sonra aylık 9.99 dolar (Paket içinde Beyaz gamepad ve Chromecast Ultra kullanımı var)

İstenilen internet hızı;

60 FPS/720p için en az 10 Mbps
60 FPS/1080p için en az 20 Mbps
60 FPS/4K için 35 Mbps internet hızı ile en iyi sonucu alabilirisiniz.


VPN ile Google Stadia’yı test etmek;


Xbox Cloud Gaming:

Bu alanda elbette Microsoft’ta boş durmadı ve kendi sunucusunu hayata geçirdi. Xbox Cloud Gaming Xbox Game Pass Ultimate kullanıcıları tarafından kullanılabilen bu oyun servisi de birçok ülkede etkin olarak hizmet veriyor. Henüz Türkiye’de bulunmuyor Microsoft’un bulut sistemi.

Fiyatlar;

Aylık 15 Dolar

Başa dön tuşu