İncelemeler

Bu oyun bir başyapıt! The Talos Principle

Daha çok Serious Sam serisiyle bilinen CroTeam şirketinin 2014 yılının sonunda oyunculara sunmuş olduğu, şirketin tek bulmaca oyunu olan The Talos Principle; Türkiye’de pek ilgi görmese de uluslararası alanda pek çok ödüle sahip ve genele baktığımızda da özgün olmayı başarabilmiş sanatsal bir eserdir.

Bu oyun bir başyapıt; The Talos Principle

Oyunumuza eski görünümlü ama çok güzel ve sakin bir mekânda, enine uzanmış bir taşın üzerinde uyanarak başlıyoruz. Bir ses bizimle konuşmaya başlıyor ve bu ses bize yaratıcımız olduğunu söylüyor. Onun bu mekânında dolaşmamızı ve bizden kendisini bulmamızı istiyor. Biz de ne olup bittiğini, buraya nasıl geldiğimizi anlayamadan ilerliyoruz bu dünyada. İlerledikçe etrafımızda kutular, makineler, robotlar, ışıklar vb. tuhaf nesneler görüyoruz. Bu nesneleri birlikte kullanarak bu dünyada farklı bölgelere yerleştirilmiş olan, bizimle konuşan tanrının “mühür” dediği, yılların oyunu olan Tetris oyunundakilerle aynı görünümde parçalar topluyoruz.

Bu parçaların ne işe yarayacağı ekranın sol üst köşesinde ufak simgelerle anlatılmaya çalışıyor. Işınlanma çemberinden geri döndüğümüzde ise bu dünyalardan çok sayıda olduğunu görüyoruz ve onlara da gidip aynı adımları oralarda da uyguluyoruz. Topladığımız parçalardan bazıları, bütün dünyaların kapılarının birlikte bulunduğu odaya geri döndüğümüzde orada bulunan birtakım eşyaları yerin altına göndermek için kullanılıyor. Bunu yapmanız gerek çünkü bazı dünyalara bu eşyaları bulmadan ulaşamıyorsunuz, yani kilidi açılmıyor gibi düşünün. Aslında dünyalara ulaşıyorsunuz da bazı mühürler için gerekiyor bu eşyalar.

Bazı parçalar ise size kulenin katlarına ulaşma şansı veriyor, şansı veriyor diyorum çünkü kuledeki katlara ulaşmak için yine kulenin içindeki bazı bulmacaları çözmeniz gerekiyor. Çözemezseniz kulede ilerleyemiyorsunuz. Kule demişken bizimle konuşan ses, yani Elohim, bizim oraya tırmanmamızı yasaklıyor. Dünyalarında dolaşmamız karşılığında onun bizden istediği tek şey bu. Kuleye baktığımızda ise gerçekten çok büyük ve tehlikeli bir yapı olarak görünüyor. Yine de merak edip oraya tırmanmaya çalışırsak Elohim’in bizi oraya tırmanmaktan alıkoyacak gücünün olmadığını fark ediyoruz. Bu yüzden kuleden çıktığımızda Elohim bize arada sırada uyarılar yapıyor kuleye tırmanmamamız hakkında. Onu dinleyip dinlememek size kalmış tamamen.

Kulenin ve buraya geldiğimiz A bölümünün bulunduğu yerde B ve C bölümleri de olduğunu görüyoruz. Her bölümün farklı bir teması var. Buralarda ilerledikçe bulmacalar epey zorlaşıyor ve içinden çıkılması asla mümkün değilmiş gibi bir hâl alıyor. Dünyalarda dolaştıkça farklı nesneler ekleniyor ve bu nesnelerin özelliklerini kullanarak mühürleri toplamaya çalışıyoruz. B ve C bölümlerine girebilmek için de yine önceki bölümlerdeki bazı mühürleri toplamamız gerekiyor.

Gittikçe zorlaşan bulmacalarda tüm dikkatinizi bu bulmacalara vermeniz gerekiyor. Farklı bir pencereden bakma, deneme yanılma ve akıl sınırlarını zorlayıcı düşünebilme özelliklerini sınayan bu bulmacaları çözerken sabırlı, kararlı ve soğukkanlı olmanız gerekiyor. Yapımcı şirket olan CroTeam bu bulmacaları hazırlarken “Oyuncuyu daha ne kadar zorlayabiliriz?” , “Oyuncuyu biraz daha zorlamak, işleri karmaşıklaştırmak için neler yapabiliriz?” diye düşünmüş sürekli. Bunu oyunu oynarken sürekli hissediyorsunuz.

Bulmacaları tek başınıza çözdüğünüzde yapımcılara gerçekten hayranlık duyabiliyorsunuz çünkü bu bulmacaları çözmek o kadar zor ki hazırlanışını siz düşünün bir de. Nasıl bir çalışma, emek ve insan zekâsı ile hazırlanmış olabilir ki bu The Talos Principle? Alın teri ve mücadele ile hazırlandığı her hâlinden belli oluyor açıkçası, bu çok net. Oyundaki her detay, her nesne, her olay dahice düşünülmüş bir ürünün parçaları.

The Talos Principle‘da 3 son var. 4 değil, 3 son var. Bazıları 4 son olduğunu söylüyor ama 4.sü bir son değil, 4. durumda bu 3 sondan birindeki sonun bir parçası değişiyor, o da benim görüşümce hiç önemli bir durum teşkil etmiyor. Ben bu 3 sondan 2’sine tamamen kendi çabalarımla ulaştım, oyundaki bütün mühürleri kendim topladım ve kulenin en üstüne kadar tırmandım. Bunu yaparken ne interneti ne de oyunun bize sunduğu habercileri kullandım. Çok sabırlı ve kararlı davrandım. Başta bunun asla mümkün olmadığını sanıyordum ama başardım ve bununla gurur duyuyorum.

Eğer siz de bunu başarırsanız siz de gurur duyacaksınız, emin olun buna. Haberciler demişken, haberciler Elohim’e hizmet etmeye karar vermiş olan, başta bizim gibi sıradan olan robotlardan oluşuyor. 3 tane haberci var. Bunlara ulaşmak için yine her habercinin kendi dünyasına gidip bulmacaları çözmeniz ve habercileri uyandırmanız gerekiyor. Habercilerden biri uyandığında artık sizin yardımcınız olmuş oluyor ama sonrasında o haberciyi kullanınca ne oluyor, 1 kerelik mi kullanılabiliyor her biri, onu bilmiyorum. Çünkü ben, sadece hepsini uyandırmış bulunuyorum fakat hiçbirini kullanmadım.

the talos principle
The Talos Principle

The Talos Principle oyunundaki 3. son ise tüm yıldızları toplayınca ulaştığınız son. Bu sonda oyunun farklı yerlerindeki yıldızları topluyorsunuz. Bakın, “oyunun” diyorum, “dünyaların içindekiler” demiyorum. Yani bu yıldızlar oyunun her yerinde bulunuyor ve sizin bunların hepsini toplamanız lazım, 1 tanesi bile eksik olursa 3. sona ulaşamazsınız. Bu yıldızlar The Talos Principle‘ın en zor kısmı. Bu yıldızları toplamak, mühürleri toplamaktan çok daha zor. Ben kendi çabalarımla 7 tane yıldız toplayabilmiştim ilk turumda oyunu bitirirken, bunları toplarken geriye dönmedim, oynarken topladım, ekstra bir çaba da sarf etmedim çok.

Tüm The Talos Principle’ı bittikten sonra geri döndüğümde, yani 2. turumda, sadece 8 veya 9 yıldızım “eksikti”. Bu yıldızları bulmak için de YouTube’tan yararlandım. Yani bu son gerçekten çok zor, hele bir yıldız var ki akıllara zarar gerçekten. Yani ben oyunun bütün sonlarını gördüm. Kule sonuna ulaşmak, 7 yıldızı toplamak ve diğer yıldızların hepsi için verdiğim ufak mücadelelerle oyunu 32,2 saatte tamamladım. Herhangi bir bulmacayı çözemediğinde hemen hiç uğraşmadan YouTube’a başvuran arkadaşlar bu süreye fazla diyecektir. Ben bu yaklaşık 32 saatte her şeyi “kendim” yaptım. Bu yüzden bu süre gayet normal.

YouTube yorumlarında bir arkadaş diyor ki “18 saatte bitirdim ben oyunu.” Hadi gel, ben de göreyim bitirirken? The Talos Principle’ı sırf bitirmek için oynarsanız ve felsefesini anlamaya çalışmazsanız oyunun sunulma amacını anlayamazsınız. Bu oyun, çok yüksek ihtimalle üzerinde “speed run” yapılması için hazırlanmadı, tahmin edersiniz ki. Bu oyun, insanlarda belirli konularda bir farkındalık yaratmak, pes etmeden başarıya ulaşmak ve kendi başına bir şeyler başarmak isteyen oyuncular için hazırlandı.

The Talos Principle’ın hakkını veremeyecek, bu tarzdaki, sırf bitirmek için oynayan oyuncular bu oyunu oynamamalı bence. Bazen durup düşünmeniz, oyundaki gidilebilecek her yere, her köşeye gitmeniz gerekir. İnsan merak eder çünkü, “Ne oluyor?” , “Ne olacak?” , “Burada ne olabilir?” diye. The Talos Principle’ı ortalama 25 saatin altında bitirenleri bu oyunu anlayamamış olarak sayıyorum ben. Lütfen oyunun tadını çıkarın çünkü böyle bir oyun hiç gelmedi ve uzun süre de gelmeyecektir bence (Oyunun 2. si çıkacakmış, bu durum ayrı tabii ki 🙂 Bu oyunu geçebilecek bulmaca oyununu yapsa yapsa yine CroTeam yapar ancak).

Oyunun Felsefesi


The Talos Principle pek çok bilimle olduğu kadar felsefe ile de yakından ilgili bir oyun. Oyunda hiç bilmediğimiz bir dünyada uyanıyoruz, bizimle konuşan ve kendini tanrı olarak tanıtan bir ses ile muhatap oluyoruz. Etrafımızdaki her olayı sorgulamaya başlıyoruz. “Biz kimiz?” , “Buraya nasıl geldik?” , “Bu ses gerçekten tanrı mı?” , “Neden hiçbir yerde insan yok?” gibi sorularla çeşitli konularda sorgulamacı bir tutumda bulunuyoruz.

Her dünyada en az birer tane bulunan bilgisayarlardan çeşitli konularda sınırlı da olsa bilgiler ediniyoruz ve bu bilgisayarların yapay zekâsı bazen bizimle konuşuyor da. Bizimle kendi felsefesini ve düşüncelerini paylaşıyor ve biz de onun bize sunduğu seçeneklerden birini seçerek konuşmayı farklı şekillerde yönlendirebiliyoruz. Mesela bu açıdan hikayeli, seçime dayalı oyunlara da benziyor. Ayrıca oyundaki dünyaların içinde farklı yerlerde gördüğümüz QR kod benzeri şekillere faremizi götürdüğümüzde kısa metinler beliriveriyor kodların yanlarında ve burada bizden başka robotların da olduğunu fark ediyoruz.

the talos principle
The Talos Principle

Bizimle aynı zamanda bulunan veya bizden önce bulunmuş robotlar bunlar. Onlar da bizimle aynı durumda, bizim geçtiğimiz evrelerden geçiyor ya da geçmişler. Macerada yalnız olmadığımızı bilince biraz da olsa rahatlıyoruz. Hepsinin farklı düşünceleri var. Bu düşünceleri bazen bu kod benzeri şekillerle birbirlerine aktarıyorlar ve aralarında konuşabiliyorlar. Biz de oyunda beyaz boya içeren kovalardan bulursak oyunun bize sunduğu seçeneklerdeki düşüncelerden birini seçerek onlar gibi duvarlara yazabiliyoruz düşüncelerimizi. Oyunda pek çok konuda fikirlerimiz ve bakış açılarımız değişebiliyor her şeye karşı. The Talos Principle’da ki hikâyeyi ve felsefeyi anlayabilmemiz için oyunu sakince ve kendimizi vererek oynamamız gerekiyor.

Farklı Bilimlerle İlişkisi

The Talos Principle; fizik, matematik, tarih, felsefe gibi bilimlerle yakından ilgili. Oyundaki eşyalar ve makineler fizik prensiplerine göre çalışıyorlar örneğin. Oyundaki robotumuzun zıplaması ve hareketlerine çok dikkat edilerek bulmacalar hazırlanmış. Bu açıdan hiçbir hataları yok. Matematiksel düşünme gerektiren bulmacalar da oyunun çok büyük bir bölümünün sayısal zekâ gerektirdiğini ortaya koyuyor. Bunun yanında bizimle konuşan yapay zekâ bilgisayar da tarih ve felsefe ile ilgili pek çok belge içeriyor.

Verilmek İstenen Mesaj

Peki böylesine mükemmel bir oyunda verilmek istenen mesaj nedir? Bu kısım, spoiler (ön bilgi) içereceğinden oyunu bitirdikten sonra okumanız şiddetle önerilir. Verilmek istenen mesaj: “Güvenli yol, her zaman doğru yol değildir.” veya “En doğru yol kendi yolundur.” veya “Otoritenin sizi kontrol etmesine izin vermeyin.” olabilir. Çünkü oyunu Kule sonu ile bitiren oyunculara kulenin bir test olduğunu söylemişti. Yani Elohim’i dinlemeyip kulenin tepesine tırmanmamız gerekiyormuş zaten.

Çünkü bize sonsuz hayat vereceğini söyleyen Elohim’in açtığı kapıdan geçersek her şey başa dönüyor ve Elohim aslında yalan söylemese de bu şekilde bir sonsuz hayatı kimse istemez. The Talos Principle, Elohim’i dinlemeyip ona karşı gelmemizi istiyor ve Elohim de zaten bunu bizden bekliyor ve istiyor. Bu şekilde tam özgürlüğe ulaşabileceğimizi Elohim de biliyor ama biz onun bunu bildiğini bilmiyoruz ve tam özgürlüğe ulaşmak için kuleye tırmanmamız gerektiğini de bilmiyoruz. Biz sadece bu sesin her istediğini yapmaktan ve tabiri caizse köle gibi olmaktan sıkılıyoruz ve bu sesin yasakladığı kuleye tırmanıyoruz. Ancak bu şekilde tam bir özgürlüğe ulaşabiliyoruz.

Bu Oyunun Filmi Çekilmeli, Hakkında Kitaplar Yazılmalı, Okullarda Ders Olarak Okutulmalı

The Talos Principle, öyle bir oyun ki hakkında bir film çekilmesi gerektiğini düşünüyorum. Arka plandaki tüm hikayeyi de içine alan bir film çekilmeli. Filmin uzunluğu normal bir filmin uzunluğu kadar olmasa da olur. Eğer bu film, işini bilen insanlar tarafından çekilirse, bu oyunun sevenleri tarafından izleneceğine eminim. Çünkü oyun bizi bu yöne itiyor, yani ben tüm hikaye bir filmle daha da görünür ve anlaşılır olur diye düşünüyorum. Tabii ki bu hâliyle de gayet iyi ama kesinlikle bir filmi hak ediyor, hem de filmi çekilmiş olan pek çok kitaptan daha fazla hak ediyor bunu. Kitaplar demişken, bu oyunun kitabı da yazılmalı.

Belki bir roman olabilir bilim kurgu türünde. Yine hikayenin en başından en sonuna kadar, tüm gerçekliğiyle anlatıldığı bir eser ortaya çıkabilir. Tabii ki yine işini iyi bilen kişilerce hazırlanmalı bu eser. Yoksa her şeye rağmen beklediğimiz etkiyi yaratamaz. Ayrıca en önemli kısım olarak bu oyunun okullarda ders olarak okutulması gerektiğini düşünüyorum. Ülkemizde Seçmeli Zekâ Oyunları dersi bulunmakta. Bu dersin müfredatında bu oyun da yer almalı bence. Fakat bu oyun tamamen bir zekâ oyunu değil, dediğim gibi bir farklı düşünce oyunu da aynı zamanda. Yine de en yakın ders bu olur kategori olarak.

Sadece ülkemizde değil, mümkün olma ihtimali olan tüm ülkelerde değerlendirilmeli. Başka bir ders olarak Felsefe dersinde de bu oyunun bir kısmı yer alabilir. Sözel bir ders olan Felsefe dersini okuyarak ve dinleyerek değil, uygulamalı olarak öğrenmek gerçekten çok farklı bir deneyim ve daha eğlenceli bir öğrenim sunacaktır. Alternatif olarak Matematik, Fizik veya Tarih dersleri müfredatında da yer alabilir. Ancak bu oyunun bu derslerle olan ilgisinin Felsefe ve Seçmeli Zekâ Oyunları derslerine göre daha az olduğu da aşikâr. Yine de değerlendirilebilir diye düşünmekteyim.

Son Kısımlar

Son kısımlara gelirken sizlere oyunun Soundtrack bölümünden bahsedeyim. Oyun içinde böyle bir bölüm yok fakat oyunu satın almış olduğunuz mağazadan aratarak rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu kısım oyunun müziklerini içeriyor ve kalitesinden ötürü indirimde değilken bile satın alabilirsiniz. Elbette bu, sizin oyunun müziklerini ne kadar sevdiğinize de bağlı ama bence indirimi beklemeniz daha iyi olur. Ben de indirim döneminde satın alacağım oyunun müziklerini. (Not: Şu an almış bulunmaktayım 🙂 )

The Talos Principle’ın müzikleri gayet rahatlatıcı, huzur verici ve düşündürücü. Bütün bu yazıyı yazarken de oyunu müziklerini dinledim ve hâlâ da dinliyorum. Diyeceksiniz ki: “Satın almadıysan nasıl dinliyorsun o zaman?” Cevabı: Oyunun müzikleri Spotify’da ve YouTube’ta da yer alıyor. Ama buralarda eksik parçalar olur mu konusunu da incelemeniz gerekiyor. CroTeam’in kendi YouTube sayfasından dinlemek iyi olabilir, ben de Spotify’dan Damjan Mravunac isimli kullanıcı hesabından dinliyorum. Zaten bu kişi oyunun müziklerini hazırlayan kişi.

The Talos Principle’ın Road to Gehenna adında bir DLC’si var. Bu, DLC’lerinin arasında en çok sevilen ve en çok oynananı. Bunu da indirim döneminde satın alacağım. (Not: Satın aldım ve yıldızlar haricinde her şeyiyle tamamen kendim bitirdim onu da. Ana oyunun zorluğundan çok daha yüksek bir zorlukta ve hikayesi de gayet iyi.) Bulmacalarının ana oyuna göre daha zor olduğu söyleniyor. Ana oyunu indirim döneminde almanızı öneririm. Bu fiyata da aslında değer ama indirim dönemi varken bu fiyata neden alalım ki mantıken, ancak değebilir yine de bence. Yarı fiyatına ise kesinlikle değer, onu da söyleyeyim. Ben aldığımda 10 ile 20 lira arası bir fiyattaydı sanırım.

İlginizi Çekebilir; Orijinalinden Daha İyi Olan Devam Oyunları

 

Bu oyunu herkes oynayabilir. 7 yaşındaki insan da, 70 yaşındaki insan da. Bu oyunun yaşı yoktur. Çünkü içinde neredeyse hiç şiddet unsuru oluşturabilecek bir durum yok. Huzurlu ve barışçıl bir ortam var çoğunlukla. Sadece oyundaki top şeklindeki robotlar bize çarpıp bizi öldürebiliyor, bu kısımdaki şiddet de çok az. Genele baktığımızda bu oyunda yaş sınırı olamaz. Bu oyunun kitlesini belirleyen şey zekâdır.

Ortalama zekâdaki, ortalama bir bulmaca çözme becerisine sahip bir insan, yaş fark etmeksizin bu oyunu oynayıp belirli bir yere kadar gelebilir ve bundan da hoşnut olur. Yani bulmaca oyunlarına her yaştan, en az ortalama becerili bir insan bu oyun ile rahatlıkla başlayabilir. “Başlayabilir” diyorum çünkü ilerleme konusu sizin becerinize ve yeteneğinize kalmış bir konu ama ne olursa olsun bu oyunu herkesin denemesi gerektiğini düşünüyorum. Mesela sen dostum, kaç yaşında olduğun ve bu oyunu nasıl bulduğun, bulmaca oyunlarını sevip sevmediğin, bu kategoriyi daha önce oynayıp oynamadığın hiç önemli değil. Satın al bu oyunu indirim döneminde. Emin ol pişman olmayacaksın.

Elbette burada yazdığım her şey benim görüşüm, bunu da sizlere hatırlatmak isterim tekrar. Her oyunu çıktıkları zamana göre değerlendirdiğim de göz önüne alınırsa bu oyuna puanım 10/10’dur. Net yani, düşünmeme bile gerek yok. The Talos Principle bir şaheser ve sadece bulmaca türünde değil, diğer kategorilerde de, hatta oyun dünyasının dışında da gerçek bir başyapıt. Bu oyunu oynayın, oynattırın. Sevdiklerinize hediye edin, zira bu oyun bana sorarsanız anlamlı bir hediye için çok iyi bir seçenek olabilir. Oyunun ikincisini de her türlü satın alacağım ve incelememi yapacağım onun için de. The Talos Principle 16 Mayıs tarihine kadar Steam’de %90 indirim ile sadece 6 TL. Road to Gehenna’nın fragmanını buradan izleyebilirsiniz:

Ek Kısımlar

The Talos Principle’daki başarımların bazılarını almak için oyunu en baştan oynamanız veya ilerlemenizi silmeniz gerekebilir, bunu şimdiden söyleyeyim. Başarımları beğendim. Hepsini tamamlamak zor, evet fakat hepsini tamamlama gibi bir amacınızın olduğunu pek düşünmüyorum bu oyun için, yine de tamamlanabilir ölçüde zorlar. The Talos Principle’da pek çok oyuna gönderme var, sadece oyunlara değil başka pek çok şeye de gönderme var.

Bunlar, yani Easter Egg’ler genelde çok kolay bulunamayacak noktalara, bazen de gerçekten çok zor noktalara yerleştirilmiş. Elimden geldiğince hepsini bulmaya çalıştım YouTube’tan bakarak. Bence oyunu bitirdikten sonra siz de bulmaya çalışın, gerçekten çok iyi olmuş bunlar da. Örneğin göndermeler içerdiği oyunlardan biri de Portal 2. The Talos Principle’ın oynanış ve mekanikler bakımından zaten Portal serisine benzediği de aşikâr. Eğer bu seriyi oynadıysanız bunu siz de fark edeceksiniz.

Öneriler

Bu kısımda söyleyeceklerim yine tamamen benim görüşümdür. The Talos Principle, 2 veya daha fazla kişilik oynanabilecek şekilde haritalar ve düzenlemelerle daha da eğlenceli bir hâle de getirilebilir. Portal 2’de 2 kişilik oyun modu mevcuttu. Onu denemedim ama izledim, eğlenceli olur bence burada da kullanılsa.
Ayrıca CroTeam’e de buradan bir çift sözüm var: Yahu Serious Sam oyunlarından daha kaç tane yapmayı düşünüyorsunuz kardeşim?

İsminde VR ve HD içeren oyunlar dahil olmak üzere 12 Serious Sam oyununa karşılık 2 tane The Talos Principle oyunu yapmışsınız (2.si normal oyunun VR hâli). Yani bir oyun tuttu diye devam edersiniz de 12 oyun biraz fazla değil mi sanki, üstelik üzerinde çalışabileceğiniz, Serious Sam (İlk oyununun birazını oynadım ve serinin diğer oyunlarının bazılarını da izledim) serisinden çok çok daha kaliteli başka bir eser varken?.. (CroTeam, 2014’te çıkan ilk oyundan bu yana geçen 6 yılın sonunda, 2020’de, 2. The Talos Principle oyununun üzerinde hâlâ çalıştıklarını duyurdu en son. Serious Sam oyunlarından ona sıra gelirse çıkacak umarım bir gün).

Evet sayın okuyucu, bu uzun incelememizin sonuna geldik birlikte. Tekrar söylemem gerekirse, burada yazdığım her şey benim fikrimdir. Nesnel değil, öznel yargılardır. Ayrıca eğer sen de bu oyuna ilgiliysen kurmuş olduğumuz The Talos Principle Series isimli Steam grubuna katılabilirsin. Oyunu seven ve hakkını veren oyuncuları toplamak amacıyla kurulmuş bir gruptur. Yazımı sevdiysen paylaşabilir ve daha çok insanın oyundan haberdar olmasını sağlayabilirsin. Ve son olarak, başka bir kaliteli ve oynamaya değer oyun incelemesinde görüşünceye dek hoşça kal, oyunla kal.

Gamer Community gönüllü yazarlarından Mert APAYDIN tarafından yazılan ilk topluluk incelemesidir. Steam sayfasına ulaşmak için tıklayınız

The Talos Principle Fragmanını İzlemek İçin;

 

Başa dön tuşu