Listeler

Birbirinden İyi ve Popüler 10 Açık Dünya Oyunu

Özgürce oyun oynamak isteyen oyuncular, bu oyunlara bakmadan geçmeyin.

Birbirinden İyi ve Popüler 10 Açık Dünya Oyunu

Açık Dünya oyunu, oyuncunun oyunun içindeki sanal dünyada vakit, görev kısıtlaması olmaksızın özgürce dolaşabildiği ve keşifler yapabildiği oyun türüdür. Çoğu oyun sizi bir seviyeden diğerine doğrusal bir yol izlemeye zorlarken, aleni dünya türünde oyuncular herhangi bir göreve, hikayeye ne vakit dahil olacağına kendisi karar verir. Şimdi gelin bu açık dünya oyun listemize bir göz atalım.

Red Dead Redemption 2

 • Geliştirici: Rockstar Games
 • Platformlar: XBOX One, PlayStation 4, PC

Red Dead Redemption 2, 2018 yılında gösterilen western tarzı bir açık dünya – RPG oyunudur. Oyun, 1899 yılında ABD’daki kurgusal bir bölgede geçiyor. Vahşi Batı konulu hikayesinde ise ilk zamanlar Van der Linde çetesinin bir üyesi olan kanun kaçağı Arthur Morgan’ın hikayesi ele alınıyor. Red Dead Redemption 2 açık hayatına adımınızı atar atmaz sizi meşgul edecek oldukça fazla aktivite var. İster görev yapın veya avlanmak için vahşi doğaya çıkın, ya da gömülü olan dinozor kemiklerini araştırmaya koyulun.

Elden Ring

 • Geliştirici: FromSoftware
 • Platformlar: PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox One, PC, Steam Deck

Elden Ring, Şubat 2022 tarihinde bizlerle buluşan ve orta dünyayı içeren bir aksiyon-RPG oyunudur. Elden Ring’in en iyi aleni dünya oyunlarından birisi olmasının nedeni oyunda Dark Souls tarzı gizemli bir havanın olmasıdır. Bir RPG oyunu olmasına karşın Elden Ring sizi NPC’lerle oldukça fazla boğuşturmuyor. Oyunda daha oldukça keşfedilecek mağaralar ve yer altı mezarları, patron savaşları, ortaya çıkarılacak değerli hazineler ve üstesinden gelinmesi gereken birden fazlaca zorluk bulunuyor.

açık dünya oyun

GTA 5

 • Geliştirici: Rockstar Games
 • Platformlar: PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation 4, Playstation 5, Xbox One, PC, Xbox Series X/S

GTA 5, öteki GTA oyunlarına göre daha büyük bir açık dünyaya sahiptir. Oyunda Michael, Franklin ve Trevor isminde 3 değişik karakter mevcuttur. Bu karakterlerin her biri kendisine özel yeteneklere haizdir. Oyuncular ek olarak bu karakterler içinde geçiş yapabilir. Oyun, esrarengiz easter-eggler ve yan görevler dahil, geniş vasıta listesiyle keşfedilebilecek büyük bir açık dünyaya haizdir.

açık dünya oyun

Fallout 4

 • Geliştirici: Bethesda Game Studios
 • Platformlar: PC, PlayStation 4, Xbox One,

Fallout 4,aksiyon RPG ve açık dünya oyunu. Oyun 2077’deki kaynakların bitmesinden dünyaya gelen harpte patlayan atom bombasından 210 yıl sonrasında Boston ve İngiltere’nin birtakım yerlerinde geçmektedir. Açıkçası bu kıyamet sonrası oyunda yapılacak çok ama çok fazla şey var. Buna perili bir evi keşfetmek bile dahil! İster yağma yapın ister bir dedektifle gizemli vakaları araştırın. Bu açık dünyada sizi meşgul edecek birbirinden değişik görevler var.

Assassin’s Creed: Valhalla

 • Geliştirici: Ubisoft Monreal
 • Platformlar: PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox X ve S Serisi, Stadia, PC

Assassin’s Creed: Valhalla, Assassin’s Creed serisinin son olarak oyunudur. Oyun, serinin öteki oyunları şeklinde aksiyon-RPG oyunudur. Tema olarak 873 yılındaki Vikingler’in İngiltere’yi istila konusu işlenmektedir. Hikayede Suikastçı Birliği ile Tapınak Şövalyeleri arasındaki çatışmanın ortasında kalan bir Vikingli olan Eivor’un hikayesi oyunda ele alınıyor. Valhalla’da ana hikayeden ayrı bir biçimde kasvetli ve karlı dünyayı gezebilir, oluşturduğunuz mürettebatla köylere birden çok baskın düzenleyebilirsiniz.

açık dünya oyun

Sea of Thieves

 • Geliştirici: Rare Ltd
 • Platformlar: PC, Xbox One

Eğer arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz korsan konulu bir açık dünya oyun arıyorsanız Sea of Thieves tam size göre! Sea of Thieves, arasında kendi hikayelerinizi yaratabileceğiniz devasa bir açık dünya oyun alanı sunuyor. Efsanevi bir korsan olun, arkadaşlarınızla mürettebatınızı oluşturun, hazineleri keşfedin, mucizevi vapur savaşları ve çok daha fazlasını yapın.

Sea of Thieves’in 21 Temmuz’da çıkması beklenen 7. Sezonu ileri bir tarihe ertelendi. Geliştirici Rare, yapmış olduğu bir açıklamada Sezon 7’nin 4 Ağustos’ta geleceğini duyurdu.

Forza Horizon 5

Forza Horizon 5

 • Geliştirici: Playground Games
 • Platformlar: Xbox One, Xbox X ve S Serisi, PC

Forza Horizon 5, Meksika’da geçen bir yarış oyunudur. Oyun, tüm Forza Horizon serisindeki en büyük haritaya ve tepe noktasına haiz olmasıyla öne çıkıyor. Geniş vasıta listesiyle değişik bölgelerde keşfe çıkmaya yada tehlikeli yarışlar oluşturmaya hazırlanın.

Far Cry 6

 • Geliştirici: Ubisoft, Ubisoft Toronto
 • Platformlar: PlayStation 4, Xbox One, Xbox X ve S Serisi, PlayStation 5, PC, Amazon Luna, Stadia

Far Cry 6‘da Dani adındaki karakterimiz, Güney Amerika’daki Yara isminde bir bölgede, gerilla savaşçısı olmakla ve Castillo ailesi tarafından yönetilen diktatörlüğü devirmekle suçlandığınız bir hikayeye götürüyor. Ancak, aynı zamanda, siz bu hikayede ilerlerken, oyunda odaklanacak oldukça sayıda aktiviteye sahip devasa bir aleni dünya var. Çözülmeyi bekleyen gizemler ve dahası Yara’da sizi bekliyor.

Minecraft

Minecraft

 • Geliştirici: Mojang, Xbox Game Studios, Telltale Games, 4J Studios, Other Ocean Interactive, Double Eleven
 • Platformlar: PC, macOS, Linux, Android, iOS, iPadOS, Xbox 360, Ahududu Pi, Windows Telefon, PlayStation3, Fire OS, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation Vita, Wii U, Apple TV, Amazon Fire TV, tvOS, Nintendo Switch, Yeni Nintendo 3DS

Minecraft, 2011 senesinde yayınlanan ve nerede ise aklınıza gelebilecek her platformda oynanabilen sandbox oyunudur. Minecraft temel olarak 2 moda sahiptir. Bu iki modda oyuncuların, bloklarla inşa yapabilmesine izin verir. Survival modunda oyunu bir an önce bitirmeye çalışabilirsiniz ve zombilere karşı inşa ettiğiniz yapıları geliştirip koruyabilirsiniz. Yaratıcı mod ise tamamen sizin yaratıcılığınızı kontrol etmeniz için tasarlanmıştır. Bu modda hiçbir ham madde sıkıntısı çekmeden hayalinizde büyük ve muhteşem yapıları inşa edebilirsiniz. Ayrıca Minecraft, açık dünya oyun açısından daha yumuşak ve tatlı bir konsepte haizdir.

Days Gone

 • Geliştirici: Bend Studio
 • Platformlar: PlayStation 4, PC, Playstation 5

Days Gone, zombi temalı bir vehamet- açık dünya oyunu. Oyunda ana karakterimizin ismi Deacon St. John. Karakterimiz küresel bir zombi salgınının üzerinden iki yıl geçtikten sonra karısının hala hayatta olabileceğini öğreniyor ve bunun üstüne eşini bulmak için tehlikeli bir yolculuğa çıkıyor. Oyun yakın, ateşli ve doğaçlama olmak üzere birden fazla türde tabanca çeşidine haizdir. Açık dünyada keşif yaparken yüzlerce zombinin size saldırmaya hazır olacağından güvenli olabilirsiniz. Bu yüzden motorunuzu kullanmadığınız zamanlarda gizlenmeyi ihmal etmeyin.

İlginizi Çekebilir: Ağustos Ayında Çıkacak En İyi 9 Oyun

Bugün birbirinden iddialı açık dünya oyun listemizi sizlere sunduk. Bir sonraki yazımıza dek görüşmek üzere.

 

Başa dön tuşu