İncelemeler

Bir Açık Dünya Şaheseri: Elden Ring

Piyasaya sürüldüğü 25 Şubat 2022 tarihinden bu yana sektörün en çok konuşulan oyunlarından biri olan Elden Ring, gamerların gönlünde taht kurmayı şimdiden başarmış gibi görünüyor. 18 gün içerisinde 12 milyon gibi inanılması güç bir satış rekoruna imza atan oyunun bu denli ilgi çekmesinin altında pek çok sebep yatıyor. Bu sebeplerin en büyüklerinden biri – en azından bizce- oyunun Skyrim ve Dark Souls gibi iki baş yapıtın atmosferini tek potada eritmeyi başarmış olması.

PC Gamer’dan 90, Metacrtic’den 96 ve Gamespot’dan 10 puan alarak göz dolduran oyunu bir de bizim gözümüzden incelemeye hazır mısın? Kılıçlar kınından çıktı ve binekler maceraya hazırlandıysa Lands Between diyarındaki masalsı yolculuğumuza başlayabiliriz.

Elden ring

Dikkat Çeken İsimler

Oyunun muhteşem dünyasına adım atmadan hemen önce oyunun yapım aşamasından çok kısa söz etmek gerekiyor. Oyun, Japonya merkezli FromSoftware stüdyolarında geliştirildi. Sıkı gamerlar FromSoftware ismini mutlaka hatırlayacaktır zira bu stüdyo yaklaşık on yıl önce Dark Souls ile, birkaç yıl önce de Sekiro: Shadows Die Twice oyunları ile oyun pazarına damga vurmuştu.

Oyunun yapım ekibinde yer alan ve ismi kalın harflerle karşımıza çıkan bir de kitap yazarı var: George R. R. Martin. Hayır, şaka yapmıyoruz, gerçekten de tüm dünyayı kasıp kavuran Game of Thrones dizisinin yaratıcısı Elden Ring için de yazarlık yaptı ve Lands Between diyarının oluşmasında baş rolü oynadı.

1 5

Yok Böyle Bir Atmosfer!

Skyrim oynarken dağa tepeye çıkıp manzara izleyen, oyunda durup şöyle bir etrafına bakınca derin bir nefes alanlardan mısınız? Eğer cevabınız evet ise oyunun de size aynı duyguları yaşatacağına eminiz! Çünkü Elden Ring öyle bir atmosfer sunuyor ki, oyun deneyiminiz sırasında kendinizi gerçekten de Lands Between’in bir parçası gibi hissediyorsunuz.

Bir zindanda cesurca çarpışırken, enkazlar arasında merakla ilerlerken veya devasa şatoları keyifle arşınlarken… Kısacası her mekan ve sahnede göz alıcı tasarımlarla karşılaşmaya hazır olun! Bu sayede oyunun atmosferi, oyuncuyu bir kara delik gibi içine çekiyor. George R. R. Martin’in yazdığı ve Miyazaki’nin yönettiği bir oyundan da ancak bu beklenirdi dediğinizi duyar gibiyiz.

44

Tekrar Tekrar Oynanabilir Mi?

Elden Ring’in sunduğu mekanikleri düşündüğümüzde bu sorunun cevabı koca bir evet olacaktır. Çünkü Elden Ring’in zevki henüz karakter yaratma aşamasında başlıyor ve on farklı sınıf seçeneği dikkat çekiyor. Elden Ring’in, her türlü oyun stiline ve eğlence anlayışına uyabilecek çok geniş bir yelpazede silah ve büyü alternatifi içerdiği de sugötürmez bir gerçek.

Oyun, kaşif ruhlu gamerların oyunda yüzlerce saat geçirmesine imkan sağlayan keşfetme mekaniklerine sahip. Veya sahip değil demek daha doğru, çünkü hikaye devasa bir haritada geçiyor ve görevler bu devasa haritanın tamamını keşfetmeye zorlamıyor. Böylece tutkulu oyuncular doya doya harita ve mekan keşfetme fırsatı yakalıyor. Elden Ring’in içinizdeki kaşifi tatmin edeceğine emin olabilirsiniz.

Elden Ring Wiki Fantom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu