İncelemeler

Assassin’s Creed Dünyasına Ayrıntılı Bir Bakış Atıyoruz

Assassins Creed’i duyan var mı? Daha önce duymamış olsanız bile yazımız sayesinde geniş bir bilgiye sahip olacaksınız.

Oyunumuzun detaylarını vermeye başlayalım. Assassins Creed, şu anda 12 temel ve 17 yardımcı oyundan oluşan, dijital oyunun yanı sıra film endüstrisinde de bizlerle buluşan, oldukça başarılı ve ödüllü bir video oyun serisidir. Sinema sektörünün yanı sıra kütüphanemizde kendine yer bulabilecek kitapları da bulunmaktadır. Temel oyunların üreticisi Ubisoft Montreal’dir. Assassins Creed: Altair’s Chronicles ve Assassins Creed: Brotherhood gibi bizi büyüleyen oyunun mobil versiyonu Gameloft imzalı. Assassins Creed Chronicles’ın Climax tarafından üretildiğini, Assassins Creed: Syndicate ve Assassins Creed: Odyssey’in Ubisoft Québec stüdyosunun mimarları olduğunu söyleyebiliriz.

Severek oynadığımız bu oyunu size sıralamış olduğumuz platformlardan satın alabilirsiniz: Amazon Luna, Android, Google Stadia, iPad, iPhone, iPod Touch, Microsoft Windows, Nintendo DS, Nintendo Switch, PlayStation, PlayStation Vita, Wii U, Windows Phone, Xbox serisi.

Oyun kategorisini merak edenler için tarihi bir aksiyon-macera türü olduğunu söyleyebiliriz. Serinin toplamda 155 milyon kopya sattığını da söylemeden geçmeyelim.

Assassin's Creed

Assassin’s Creed’ın Hikayesi

Temel hikayelerimizin var olduğunu söyledik. Peki bu hikaye nasıl başlıyor? Assassins Creed’i Assassins Creed yapan detaylar nelerdir? Haydi başlayalım. Assassins Creed oyunlarının her biri aslında iki eski gizli toplum arasındaki durdurulamaz rekabet ve bitmeyen savaş etrafında inşa edilmiştir. Özgürlük kavramının ana koruyucuları bu oluşumun temsilcileri olan Suikastçılar ve Tapınakçılardır. Bu tür toplulukların farklı biçimleri yıllardır var olmuştur ve Suikastçılar, insanları istedikleri gibi manipüle ederek ve özgür iradelerini devre dışı bırakarak Tapınakçıların “Pieces of Eden”’ın üzerindeki kontrolünü engellemeye çalışmışlardır.

Pieces of Eden… Adı oldukça görkemli. O halde bu ismin ne anlama geldiğini size söylemeyi unutmayalım. Bu parçalar, insanlar yaratılmadan önce insanlıkla huzur ve barış içinde yaşamak için yaratılmış, Isu veya Öncüler olarak da bilinen eski bir türün kalıntılarıdır. Onları kontrol etmek için Isu,Pieces of Eden’ı  yarattı ve insanların onlara karşı çıkmak yerine itaat etmelerine izin verdi. Isu’nun Adem ve Havva adlı ilk insanlarıyla tanıştığımızda, Pieces of Eden’ın etkilerine hazırdılar. Pieces of Eden’ı çaldılar ve büyük bir güneş patlaması Dünya’yı bir savaş alanına çevirdiğinde sona eren büyük bir kaosa neden oldular. İnsanlık istikrarlı bir ilerleme kaydettikçe, Isu güç kaybetmeye başladı. Minerva, Juno ve Jüpiter. Minerva ve Jüpiter, Pieces of Eden’ı ve Dünya çevresindeki koruyucu çemberini, insanlığın harekete geçirebileceği mahzenleri, bu mahzenlere nasıl erişilebileceğini ve gelecek için nasıl kullanılabileceğini iletmenin bir yolu olan Göz’ü tanıttı. Ancak Juno, insanlığı her şey için bir tehdit olarak gördü ve Minerva ile Jüpiter’in planını engellemeye çalıştı. Minerva ve Jüpiter, Göz’ün aktif durumunu uyandırmak için bilincini gizlediği haberiyle Juno’yu yok etmek zorunda kaldılar. Dünya mitolojilerinde ve dinlerinde sadece Isu’nun anılarından birer parça kaldı.

Assassin’s Creed aslında Tapınak Şövalyelerinin büyük Abstergo Industries şirketini kurduğu modern bir çağda geçiyor. Abstergo, kullanıcının atalarının deneyimlerini genetik materyalleriyle yeniden yaşamasını sağlayan Animus adlı bir cihaz geliştirdi. Abstergo, Animus ile birlikte kayıp Pieces of Eden’a erişmek için geçmiş Suikastçılarının torunlarını kaçırdı. Animus’un bir kullanıcısı ataları gibi simüle edilmiş anılar üzerinde hareket edebilir, ancak atalarının sınırları içinde olmayan eylemleri gerçekleştirmek hafıza uyumsuzluğuna neden olabilir. Ayrıca, Animus’un uzun süreli kullanımı, kullanıcıya atalarının deneyimlediği beceri ve yeteneklerin küçük bir kısmını veren bir “kanama etkisi” yaratır.

assassins creed odyssey anagorsel 1280x720 1

Assassin’s Creed’in temel oyunlarının ilk beşi, Üçüncü Haçlı Seferi sırasında Altaïr Ibn-La’Ahad da dahil olmak üzere Orta Doğu’dan birkaç Assassin’in soyundan geldiğini öğrenen barmen Desmond Miles’a odaklanıyor. 15. yüzyılın sonlarında ve 16. yüzyılın başlarında İtalyan Rönesansı’ndan Ezio Auditore da Firenze; ve Ratonhnhaké: Amerikan Devrimi sırasında Connor, yarı Mohawk, yarı İngiliz Suikastçı olarak bilinen biridir.. Desmond, Abstergo tarafından Pieces of Eden’ı bulmak için kullanılır. Ancak Suikastçılar için oldukça gizemli bir ajan olan Lucy Stillman tarafından serbest bırakılır. Lucy, Desmond’u günümüz Suikastçılarının iki üyesi olan Shaun Hastings ve Rebecca Crane ile tanıştırmaya götürür. Desmond’un babası William Miles daha sonra gruba katılır. Desmond’un geçmiş deneyimlerini bulmaya devam ederler ve sonunda Göz ve Minerva’nın başka bir güneş patlaması uyarılarını keşfederler. Ayrıca yanlışlıkla Juno’yu serbest bırakırlar ve daha sonra Lucy’yi öldürürler.

Grup, Desmond’un dünya çapındaki deneyimlerini ve mahzenlerini keşfetmeye devam eder ve Desmond, kendi hayatı pahasına bile olsa, güneş patlamasını önlemek için onları tam zamanında harekete geçirir. Oyunun temellerini bu şekilde sizlere aktaralım. Oyunumuzda merakla oynayabileceğiniz bir çok seri bulunmaktadır. Hepsini tek tek anlatmak yerine her seriyi oynamanızı tavsiye ederiz.

Assassin’s Creed Ne Zaman Çıktı ?

Oyunla ilk ne zaman tanıştığımızı merak ettik. Gelin hep birlikte hangi aşamalardan geçtiğine bir göz atalım ve Assassin’s Creed ile tanışmış olalım. Prince of Persia: The Sands of Time’ın 2003’te yayınlanmasından kısa bir süre sonra, başarılı yönetmen Patrice Désilets, bir Kudüs prensini sihirli yeteneklere sahip bir Assassin’in korumasına dönüştüren Prince of Persia: Assassin adlı bir yardımcı oyun yarattı.

Assassin’s Creed’in nasıl olacağına dair ilk ayrıntıları Eylül 2005’te GameSpot, Ubisoft’un üretimdeki yeni oyunu için “Project Assassins” çalışma başlığını Eylül 2005’te Tokyo Game Show’da tanıttığında öğrendik.

2006 yılı Assasin’s Creed’ın önizlemenin gösterildiği yıldı. GamesRadar, Assassin’s Creed’in hiçbir zaman ön izlemesinin yapılmadığına dair iddialarda bulunduktan sonra tavsiye için Ubisoft’a baskı yaptığında, başka bir temsilci “Project Assassins” ile Assassin’s Creed’in aynı olduğunu doğruladı. Oyunun yapımcısı Jade Raymond, IGN ile yaptığı bir röportajda Altair’i “sırlarla dolu bir geçmişi olan bir ortaçağ nişancısı” olarak tanıttı.

 

Ekim 2007’de bir IGN Avustralya röportajı, ana karakterin tırmanma ve koşma yeteneğinin Prince of Persia serisinin mekaniğini bulan kişiler tarafından tasarlandığını söyledi. Aralık 2006’da Abstergo araştırmacısı Lucy Stillman’a sesi ile hayat veren Kristen Bell, olayın genetik hafızaya odaklandığını ve bir şirketin bir suikastçının torunlarını aradığını söyleyerek olay döngüsü hakkında ilk somut bilgiyi bize verdi. Ubisoft, harika yönetmen Patrice Désilets ve yapımcı Jade Raymond da dahil olmak üzere geliştirme ekibiyle birlikte oyunun farklı yönlerinin ardındaki düşünceyi açıklayan 5 bölümlük bir “Geliştirici Günlükleri” videosu yayınladı. Oyun içerik olarak çok oyunculu modundaydı. Ancak bu özellik geliştirme sırasında kaldırıldı.

asasins creed bundle asssasins creed tum oyunlari tek pakette hesap tiriniti en ucuz oyun sitesi

Assassin’s Creed Karakterleri

Oyunumuzda aklımıza gelen 3 karakteri biraz daha yakından tanıyalım.

Altaïr Ibn-La’Ahad: Bize göre serideki en sıkıcı kahramanlardan biri olabilir. Ancak Altair’in dizinin mitolojisindeki önemini inkar edersek ona biraz haksızlık etmiş oluruz.

Ezio Auditore da Firenze: Ezio ilk ortaya çıktığı andan itibaren en sevdiğimiz karakterlerden biri oldu. O çok komik, çekici ve yaramaz. Floransa sokaklarında dövüştüğü gençlik günlerinden Revelations’ın hareketli son sahnelerine yaptığı yolculukta ona hayran kalacaksınız.

Haytham Kenway: Serinin 3. oyununa Haytham olarak başlıyorsunuz ve bu onun karmaşık bir karakter olduğunu bir anda bize gösteriyor. Tapınakçılara olan bağlılığıyla tanınır.

Assassin’s Creed’ın Bazı Oyun Hataları

Her oyunda karşılaşabileceğimiz hata sorunları Assassin’s Creed’de de karşımıza çıkıyor. Bunlara da değinmek istiyoruz.

AC VALHALLA : Karakterin uçma ve aniden ölme sorunları var. Oyunun atmosferini bozan bir detay olduğunu düşünüyoruz.

Sonsuz Düşman: Her zaman aynı düşmanlar ortaya çıktığı için ses efektleri bakımından her zaman aynı şeyler söylenir.

Falling into the Void: Assassin’s Creed’deki en yaygın hatalardan bazıları. Genellikle felakete yol açarlar.

Arno AC Unity’nin Kayıp Yüzü: Tüm serinin en korkunç hatalarından biri olduğunu düşünüyoruz. Görünür bir neden olmaksızın, bazı sahnelerde Arno’nun yüzündeki temel özellikler onu oldukça komik kılıyor.

Flying Assassin: Gizli kalması gereken bir suikastçı için herkesin üstünde uçmak iyi bir fikir gibi görünmüyor. Assassin’s Creed’deki tüm problemlerin içinden en saçmasının bu olduğunu düşünüyoruz.

assassins creed valhalla 240222

Assassin’s Creed Kaç GB olarak Eriştik?

Yıllardır oynadığımız bu oyunun cihazlarımızda kapladığı alanı hiç merak ettiniz mi? Biz çok merak edip araştırdık. İşte Assassin’s Creed’in sahip olduğu GB’lar:

 

 • Assassin’s Creed’in kapladığı alan sadece 7 GB idi.
 • Assassin’s Creed 2’yi 8 GB olarak indirdik.
 • Assassin’s Creed Brotherhood 8 GB kotasını aşamadı.
 • Assassin’s Creed Revelations 12 GB boyutunda bize ulaştı.
 • Assassin’s Creed 3 16 GB olarak cihazlarımızdaki yerini aldı.
 • Assassins’ Creed 4 Black Flag 30 GB idi.
 • Assassin’s Creed Rogue’a 12 GB olarak eriştik.
 • Assassin’s Creed Unity’yi 50 GB olarak indirdik.
 • Assassin’s Creed Syndicate 40 GB idi.
 • 42 GB gibi bir rakamla Assassin’s Creed Origins’e ulaştık.
 • Assassin’s Creed Odyssey de 46 GB idi.
 • Assassin’s Creed Valhalla’yı 47 GB olarak indirip oynadık.

Assassin’s Creed Nasıl Satın Alınır ?

Bize eşsiz bir deneyim yaşatacak olan oyunumuzu satın alabileceğiniz platformları sizler için sıraladık;

Assassin’s Creed oyunlarından bazılarına Microsoft Store upplay’den erişebilirsiniz. Steam’den satın alabilirsiniz. (Valhalla’nın mevcut olmadığını unutmayın) Epic games mağazası Amazon Luna ve Stadia, Playstore’dan bilgisayar, mobil ve Appstore uygulamalarını indirebilir ve oynayabilirsiniz. Konsolda Xbox Store, Playstation Store ve Nintendo Eshop’tan satın alabilir ve maceraya katılabilirsiniz.

Assassin’s Creed Wikipedia sayfası 

Başa dön tuşu